Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-11-2012, 19:27
annamackiewicz annamackiewicz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Aoryst - powrót zapomnianego czasu

Chciałam w tym wątku poruszyć dość ciekawą kwestię, a mianowicie powrotu do łask jednego z czasów przeszłych w języku chorwackim. Aoryst to czas, który był często stosowany w literaturze, rzadko w mowie, dotyczył czasowników dokonanych i odnosił się głównie do czynności zakończonych przed chwilą, np. Upravo naučih gramatiku, czyli Właśnie nauczyłem/am się gramatyki. Zaczął wracać niedawno, a używa się go w smsach z tego powodu, że jest krótszy i nie wymaga stosowania słowa posiłkowego, jak w perfekcie (perf. Upravo sam naučila gramatiku).
Czy w innych językach słowiańskich też można zaobserwować przypadki powrotu jakiejś zapomnianej formy gramatycznej?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2012, 16:18
nalhia nalhia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To rzeczywiście bardzo ciekawy przykład tego, jak język dostosowuje się do nowych form komunikacji. Jeśli chodzi o przywracanie dawnych form gramatycznych - nie wiem, na ile jest to zjawisko powszechne, ale ja sama odczuwam w języku polskim próżnię powstałą przez zniknięcie z niego czasu zaprzeszłego(co stało się zresztą stosunkowo niedawno, po II wojnie światowej). Dlatego też często zdarza mi się tego czasu używać, kiedy chcę podkreślić następstwo w czasie różnych wydarzeń, wydaje mi się to bardziej precyzyjniejsze niż dodawanie w tym celu dodatkowych słów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-15-2012, 23:38
agata.wrzeszcz agata.wrzeszcz jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

O losie! Przykro mi, ale aoryst kojarzy mi się tylko i wyłącznie z moimi psychodelicznymi lekcjami SCSu. Do tej pory budzę się zlana potem i powtarzam pod nosem "aoryst sygmatyczny pierwszy". Fakt, że wraca do łask (fakt, że nie w polskim, ani rosyjskim) trochę mnie przeraża...

To oczywiście żart, ale na samo brzmienie tego słowa dostaję gęsiej skórki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2012, 09:44
jalubie jalubie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agata.wrzeszcz Pokaż post
O losie! Przykro mi, ale aoryst kojarzy mi się tylko i wyłącznie z moimi psychodelicznymi lekcjami SCSu. Do tej pory budzę się zlana potem i powtarzam pod nosem "aoryst sygmatyczny pierwszy". Fakt, że wraca do łask (fakt, że nie w polskim, ani rosyjskim) trochę mnie przeraża...
znam to uczucie ;p ale fakt, w serbskim czy chorwackim aoryst wraca, poza tym w życiu codziennym jest używany tylko w niektórych utartych zwrotach, bo tak normalnie to raczej go nikt nie używa, a Serbowie zapytani przez nas co to jest, nie umieli odpowiedzieć. tak samo jak imperfectum, które można spotkać w literaturze, ale tak poza tym nikomu nie jest już potrzebne... ciekawe pod tym względem są dialekty, bo zachowują większość tych archaicznych już form
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-02-2012, 22:53
maliny maliny jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agata.wrzeszcz Pokaż post

To oczywiście żart, ale na samo brzmienie tego słowa dostaję gęsiej skórki
o tak, u mnie tez słowo aoryst wywołuje atak ślepego strachu i samo jego brzmienie przyprawia mnie o dreszcze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-03-2012, 12:45
Adriano Adriano jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Aoryst jest mi znany z scs-u. Do polskiego raczej nie wróci, więc nie mam się o co obawiać
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.