Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-29-2008, 21:37
paula84 paula84 jest offline
Kumotr

Domyślnie opuszczony

Opuszczony
Herbert Zbigniew

Forsaken
Herbert Zbigniew

Już łzy mnie opuściły

i tylko czasem

trzęsą się śmiesznie plecy

w dłoniach zamykam twarz

My tears have forsaken me

and only sometimes

my back trembles amusingly

I close my face in my hands

To są chwile słabości

gdy nagle sobie przypomnę

różowe półksiężyce

wschodzące z nad Twoich palców

These are the moments of weakness

When suddenly I recall

Rosy crescents

Raising over your fingers

Lub jakieś zdanie z listu

"czekam Ciebie po śmierci"

lubi cień mój na peronie

kiedy pociąg odjeżdża

Or a phrase from a letter

“I await you after death”

I like my shadow on the platform

when the train leaves

Potem przychodzi tępy spokój

ucichły smutek greckiej wazy

i doskonałość samotności

Then a numb calmness appears/comes

Silent sadness of a geek vase

Soltitude’s perfection

Opuszczony nawet przez łzy

opuszczony przez gest wymowy

pięknie załamanych rąk

Forsaken by the tears

forsaken by the gesture of speech

of gracefully folded hands

Ostatnio edytowane przez paula84 : 06-14-2008 o 11:43.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2008, 23:49
Jata Jata jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tłumaczenie naprawdę dobre, wierne oddające oryginał.
Zauważyłam jednak parę błędów np. literówki zamiast Greek vase jest geek vase.
Myślę też, że we fragmencie

różowe półksiężyce

wschodzące z nad Twoich palców

zamiast
Rosy crescents

użyłabym czasownika "to rise" czyli Rising over your fingers

Aha i zapomniałaś zdecydować się na jedną z wersji we fragmencie comes/appears ale to chyba tylko takie przeoczenie.
Gratuluję dobrego przekładu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2008, 13:02
kinior kinior jest offline
Kumotr

Domyślnie

Witam! Kilka moich skromnych uwag dotyczących tłumaczenia
My tears have forsaken me - "forsaken" w tym połączeniu mi nie pasuje, w tytule jeszcze ok a w tym wypadku użyłabym raczej "abandon".
"w dłoniach zamykam twarz" - "I close my face in my hands" wydaje mi się zbyt dosłownie przetłumaczone, ja zmieniłabym to na: "I hide my face in my hands".
"When suddenly I recall" - a nie powinno być "when I suddenly recall"?
"Raising over your fingers" - tu chyba powinno być "rising", ponieważ "to raise sth", ale "sth rises".
"pięknie załamanych rąk" "of gracefully folded hands" - wydaje mi się, że chodzi tutaj o "załamywanie rąk" w sensie "wring one's hands", a nie "fold" czyli "skrzyżować, założyć, spleść", dla mnie podmiot liryczny wyraża tu swój smutek i stąd ta interpretacja Przekład przyjemnie się czyta, oddaje dobrze sens wiersza, ogólnie utwory Herberta trudno się tłumaczy ale myślę, że dobrze z tego wybrnęłaś.
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-30-2008, 14:19
aurora aurora jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Witam!

Tłumaczenie jest moim zdaniem całkiem niezłe jako całość, wprowadziłabym jednak kilka retuszy.

My tears have forsaken me
and only sometimes
my back trembles amusingly
I close my face in my hands

Gratuluję wyboru słowa "forsaken" (zastanawiałam się też nad "abandoned", ale nie jest tak melodyjne i zaburzałoby rytm wersów).
W pierwszej linijce zrezygnowałabym z zaimka dzierżawczego i zostawiłabym tylko Tears have forsaken me, a z drugiej wyrzuciłabym "only" - lepiej mi wtedy „brzmi” i jakoś bardziej, bo "skąpiej", za pomocą mniejszej liczby słów, oddaje poczucie rezygnacji i braku nadziei podmiotu lirycznego oraz uwypukla dramaturgię sytuacji.
Dalej stanowczo użyłabym słowa shoulders zamiast back, bo wydaje mi się, że nie ma kolokacji "my back trembles", a "shoulders" i „tremble" na pewno się łączą; zamiast amusingly zdecydowałabym się na funnily, bo lepiej wyraża politowanie i jakby zdziwienie nad swoją słabością, a równocześnie zobojętnienie i dystans do wszystkiego.
Proponuję taką wersję:
Tears have forsaken me
only sometimes
my shoulders tremble funnily
I hide my face in my hands
- ten wers wydaje mi się zbyt długi, ale nie wiem co z nim zrobić... Może ktoś ma jakiś pomysł?

When suddenly I recall
Rosy crescents

W pierwszym wersie wyrzuciłabym the, z kolei poprzedziłabym nim wyrażenie rosy crescents, aby je dookreślić, gdyż podmiot ma tu na myśli dłonie – a dokładniej paznokcie – konkretnej, drogiej mu osoby:
These are moments of weakness
when suddenly I recall
the rosy crescents
rising over your fingers

“I await you after death”
when the train leaves

Podkreśliłam await, gdyż ma ładunek niecierpliwości i napięcia, co nie bardzo pasuje mi do osoby „po tamtej stronie”, która musi mieć przecież dużo czasu Bardziej odpowiadałoby mi zwykłe "I wait for you [after death]", ale wtedy w przekładzie byłoby aż 6 słów do 4 w oryginale, i już nie ten archaiczny styl ("+" dla "await")... Może więc zmienić perspektywę?
"Meet me" after death

when the train leaves
No właśnie, tu jest poważniejszy błąd, wynikający zapewne z nieuwagi. W oryginale jest lubi, a nie lubię, więc:
she likes my shadow on platform
when the train leaves
- opuściłabym też the przed platform

Silent sadness of a geek vase
Soltitude’s perfection
Nie wiem, czy potrzebny jest przedimek przed numb calmness... Tępy spokój wyraziłabym jako dull calmness, bo dull łączy się z pain i ache, a numb używane jest raczej w odniesieniu do osób. Z dwóch możliwości bardziej podoba mi się comes - zachowane jest wtedy powtórzenie spółgłoski na początku dwóch kolejnych wyrazów. Myślę, że silent nie jest najlepszą wersją, bo ucichły to nie to samo co cichy, więc może uśpiony albo śpiący... Wolę też sorrow, bo jest bliższym synonimem grief. No i oczywiście the przed of-phrase i określonym smutkiem:
Then dull calmness comes
the sleeping sorrow of a Greek vase
and Soltitude’s perfection

Forsaken by the tears
forsaken by the gesture of speech
of gracefully folded hands

Znowu opuściłabym the (przed tears) i nie rezygnowałabym z nawet. Środkowy wers jest troszkę niezgrabny, ale przyznaję, że cały werset „opuszczony przez gest wymowy / pięknie załamanych rąk” jest trudny do oddania, szczególnie gest wymowy. Ja wprowadziłabym tu trochę zmian (w ogóle opuściłabym słowo gesture) i zmieniłabym kolejność:
Forsaken even by tears
Forsaken by gracefully folded hands
pregnant with meaning

– drugie forsaken napisałabym wielką literą, żeby nie było wątpliwości, że to gracefully folded handspregnant with meaning Zastanawiam się też nad słowem folded [hands], czy jest tu dobrze użyte, ale lepsze nie przychodzi mi na myśl…

Bardzo piękny wiersz, prawda?
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2008, 15:27
dorota dorota jest offline
Kumotr

Domyślnie

Witam!
"Zgrabne" tłumaczenie (o ile tłumaczenie może być w ogóle zgrabne ).
Mam jednak kilka uwag, od razu rzuciło się to w oczy....
Co prawda już ktoś wspomniał, ale ja jeszcze powtórzę , chodzi mi o wers
Cytat:
lubi cień mój na peronie
który został niepoprawnie przetłumaczony
Cytat:
ale uznaję, że to przeoczenie tak samo jak tłumaczenie ostatnich dwóch strof...chyba pomyliłaś się przy wpisywaniu ich do posta, tzn 'zamieniłaś' tłumaczenia tych strof, a może to był celowy zabieg?
Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-04-2008, 10:59
blueberrygood's Avatar
blueberrygood blueberrygood jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Witam!

Świetny przekład. Naprawdę bardzo mi się podoba. Jako native angielskiego, mogę powiedzieć, że brzmi on jak na nowo napisany wiersz. Tylko kilka uwag...

Cytat:
Wyrzuciłabym the.
Cytat:
Powinno być rising.
Cytat:
Forsaken by the tears
Wyrzuciłbym the. Często przed tears nie ma 'artikla' Dodałabym jeszcze even po forsaken, czyli: Forsaken even by tears.
Cytat:
Proponuję Then comes a numb calmness.
Cytat:
Solitude's perfection
Ja bym raczej to ujęła w ten sposób: And the perfection of solitude.

Mały 'typo' w przedostatnim wersie: greek
No i pomieszała Ci się trochę kolejność w dwóch ostatnich wersach, jeśli chodzi o angielską wersję.

A tak, to naprawdę SUPER!!
Pozdrawiam!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2008, 21:14
aleksandraczaban aleksandraczaban jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dobre i wierne tłumaczenie. Najbardziej podoba mi sie tytuł. Słowo "forsaken" jest jak najbardziej trafne i takie poetyckie.

Jest parę błędów, o których juz wcześniej wspomniano, literówek. Ale ogólnie tłumaczenie bardzo dobre.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-14-2008, 11:45
paula84 paula84 jest offline
Kumotr

Domyślnie

te dwa ostanie wersy przy wklejaniu przestwiłam jakoś nie był to zabieg celowy, na wszelki wypadek poprawiłam.pozdrawiam i dziękuję za komentarze
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-14-2008, 13:40
standun standun jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Hello,

Wiele już zostało napisane o drobnych błędach w twoim tłumaczeniu, dlatego nie bede się pwtarzał tylko dodam.

Aurora naisała że
she likes my shadow on platform
when the train leaves - opuściłabym też the przed platform

Ja bym nie opuścił "the" i nie wiem dlaczego dodane zosstało "she" bo autor nie określił o kogo chodzi. Czy o kobietę czy może o mężczyznę.... Dodanie she to nadinterpretacja - wręcz karygodna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-15-2008, 18:47
pusz pusz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Podoba mi się Twoje tłumaczenie, naprawdę dobrze oddaje to uczucie "opuszczenia", o którym mówi podmiot liryczny. W większości zgadzam się z uwagami moich poprzedników, co do kilku Twoich drobnych przeoczeń. Jeśli osobiście miałabym się do czegoś przyczepić to byłaby to ostatnia zwrotka. Do "Opuszczony nawet przez łzy" - Forsaken by the tears dodałabym "even", żeby było dokładniej i bardziej dramatycznie i opuściłabym "the". Domyslam się, że z "opuszczony przez gest wymowy; pięknie załamanych rąk" napewno było dużo problemów, a to moim zdaniem ważny fragment, bo plastycznie ukazuje postawę opuszczonego człowieka. Łatwo to sobie wyobrazić, za to trudno oddać w tłumaczeniu "folded hands", moim zdaniem tu troche nie pasują, bo kojarzą się bardziej z "folded arms" - a to postawa zamknięta i raczej agresywna, a tu chodzi o gest smutny ale i zarazem piękny, nie wiem czy "to wring one's hands" by pasowało. I jeszcze ten gest wymowy (pięknie załamantych rąk)" opuściłabym to "of speech", tak żeby zostało
forsaken by the gesture
of gracefully folded (wringed ???) hands

no gesty same z siebie są już wymowne

pozdrawiam!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki