Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-29-2008, 09:55
mika mika jest offline
Kumotr

Domyślnie Joke

Witam wszystkich!
Przesyłam dowcip angielski wraz z moim tłumaczeniem.
Pozdrawiam i czekam na komentarze!!

Hello, Welcome to the Psychiatric Hotline.
Witamy na gorącej linii oddziału psychiatrycznego.
If you are obsessive-compulsive, please press 1 repeatedly.
Jeżeli cierpisz na zaburzenia obsesyjno – kompulsywne, wybieraj za każdym razem 1.
If you are co-dependent, please ask someone to press 2.
Jeżeli jesteś od kogoś uzależniony, poproś tą osobę o wybranie 2.
If you have multiple personalities, please press 3, 4, 5 and 6.
Jeżeli cierpisz na rozszczepienie osobowości, wybierz 3, 4, 5 i 6.
If you are paranoid-delusional, we know who you are and what you want. Just stay on the line so we can trace the call.
Jeżeli cierpisz na urojenia paranoidalne, wiemy kim jesteś i czego potrzebujesz. Pozostań na linii abyśmy mogli ustalić skąd telefonowałeś.
If you are schizophrenic, listen carefully and a little voice will tell you which number to press.
Jeżeli cierpisz na schizofrenię, posłuchaj uważnie, a cichy głos powie jaki numer należy wybrać.
If you are delusional, press 7 and your call will be transferred to the mother ship.
Jeżeli cierpisz na urojenia, wybierz 7, a zostaniesz połączony z bazą główną.
If you have a nervous disorder, please fidget with the # key until a representative comes on the line.
Jeżeli miewasz zaburzenia nerwowe, pobaw się przyciskiem # do czasu aż zgłosi się ktoś z obsługi.
If you are dyslexic, press 696969696969.
Jeżeli jesteś dyslektykiem, wybierz 696969696969.
If you have amnesia, press 8 and state your name, address, phone, date of birth, social security number and your mother's maiden name.
Jeżeli masz amnezję, wybierz 8, podaj swoje imię, adres, numer telefonu, datę urodzenia, numer ubezpieczenia oraz nazwisko rodowe matki.
If you have post-traumatic stress disorder, slowly and carefully press 000.
Jeżeli miewasz post-traumatyczne zaburzenia nerwowe, powoli i uważnie wybierz 000.
If you have short-term memory loss, press 9. If you have short-term memory loss, press 9. If you have short-term memory loss, press 9. If you have short-term memory loss, press 9.
Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9. Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9. Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9. Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9.
If you are menopausal, hang up, turn on the fan, lie down & cry. You won't be crazy forever.
Jeżeli masz menopauzę, odłóż słuchawkę, włącz wiatrak, połóż się i zacznij płakać. To nie będzie trwało wiecznie.
If you have a masochistic complex, please press "0" for the operator. There are 200 calls ahead of you.
Jeżeli masz naturę masochistyczną, wybierz 0 aby połączyć się z operatorem. Przed tobą będzie 200 rozmów.
If you are depressed, it doesn't matter which number you press. No one will answer.
Jeżeli masz depresję, nie ma znaczenia jaki numer wybierzesz. I tak nikt nie odpowie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-30-2008, 10:22
aurora aurora jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ogólny efekt mi się podoba, dopiero przy bardziej wnikliwym czytaniu zauważa się pewne niedociągnięcia. Za terminologię medyczną nie dam sobie uciąć ręki. Poprawiłam styl i przecinki tam, gdzie zauważyłam coś jeszcze.

Cytat:
If you are co-dependent, please ask someone to press 2.
- dobre, tylko nie , a ;
Inna wersja: Jeśli ty i twój partner cierpicie na współuzależnienie, wybierzcie razem "2".

Cytat:
If you are paranoid-delusional, we know who you are and what you want. Just stay on the line so we can trace the call.
Jeżeli cierpisz na urojenia paranoidalne, wiemy kim jesteś i czego potrzebujesz. Pozostań na linii abyśmy mogli ustalić skąd telefonowałeś.
Jeśli masz urojenia paranoidalne, pamiętaj, że wiemy, kim jesteś i co zamierzasz. Pozostań na linii, to ustalimy, skąd dzwoniłeś.

Cytat:
Jeżeli cierpisz na schizofrenię, posłuchaj uważnie, a cichy głos powie jaki numer należy wybrać.
Jeśli cierpisz na schizofrenię, posłuchaj uważnie, a cichy głos powie ci, jaki numer wybrać.

Cytat:
If you are delusional, press 7 and your call will be transferred to the mother ship.
Jeżeli cierpisz na urojenia, wybierz 7, a zostaniesz połączony z bazą główną.
Podoba mi się baza główna, tylko czy statek-baza, statek-matka nie brzmi bardziej sci-fi?

Cytat:
Jeżeli miewasz zaburzenia nerwowe, pobaw się przyciskiem # do czasu aż zgłosi się ktoś z obsługi.
Jeśli miewasz zaburzenia nerwowe, pobaw się przyciskiem #, aż zgłosi się ktoś z obsługi.

Cytat:
Jeżeli masz amnezję, wybierz 8, podaj swoje imię, adres, numer telefonu, datę urodzenia, numer ubezpieczenia oraz nazwisko rodowe matki.
Jeśli masz amnezję, wybierz "8", podaj swoje imię, adres, datę urodzenia, numer telefonu, ubezpieczenia, oraz nazwisko rodowe matki.

Cytat:
If you have post-traumatic stress disorder, slowly and carefully press 000.
Jeżeli miewasz post-traumatyczne zaburzenia nerwowe, powoli i uważnie wybierz 000.
Jeśli masz nerwicę pourazową, powoli i starannie wybierz 000/trzy zera.

Cytat:
Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9.
!!!Jeśli cierpisz na zanik pamięci krótkotrwałej, wybierz "9".

Cytat:
Jeżeli masz menopauzę, odłóż słuchawkę, włącz wiatrak, połóż się i zacznij płakać. To nie będzie trwało wiecznie.
może lepiej klimatyzację...

Cytat:
Jeżeli masz naturę masochistyczną, wybierz 0 aby połączyć się z operatorem. Przed tobą będzie 200 rozmów.
Jeśli masz naturę masochisty, wybierz "0", aby połączyć się z operatorem. Przed tobą jeszcze 200 rozmów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-30-2008, 15:52
haniaz haniaz jest offline
Kumotr

Domyślnie

zgadzam się z uwagami aurory, tyle tylko, że

Cytat:
Zamieszczony przez aurora Pokaż post
Jeśli masz naturę masochisty, wybierz "0", aby połączyć się z operatorem. Przed tobą jeszcze 200 rozmów.
zmienia znaczenie zdania, sugeruje, że to ów masochista ma przeprowadzić 200 rozmów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-06-2008, 14:54
asikora asikora jest offline
Kumotr

Domyślnie

Tak haniaz, masz rację. Równiez zgadzam się z aurorą. Dodam jeszcze tylko kilka szczegółów:
Cytat:
Proponuje czas teraźniejszy: skąd telefonujesz (bo rozmowa trwa).

Cytat:
Jeżeli masz amnezję, wybierz 8, podaj swoje imię, adres, numer telefonu, datę urodzenia, numer ubezpieczenia oraz nazwisko rodowe matki
Proponuję dodać do tej listy nazwisko (czyli imie i nazwisko), albo zastapić imię nazwiskiem (samo nazwisko). Nazwisko to podstawowa informacja, niezbędna, która bardziej określa osobę niż imię. Poza tym angielskie name bywa tez tłumaczone jako nazwisko.

Dobre rozwiązanie:
Cytat:
Chociaż Codependency to współuzależnienie, wiec propozycja aurory też mi sie podoba.

Cytat:
Jeśli ty i twój partner cierpicie na współuzależnienie, wybierzcie razem "2".
Pomijając dosłowność (która jest przecież niemożliwa!) jest to kawał i obie wersje tego zdania są śmieszne i odtwarzają humor - a o to tu przeciez chodzi.

Pozdrawiam
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2008, 13:49
muszynianka muszynianka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Hej

rzeczywiście dobre tłumaczenie na pierwszy rzut oka, ale są pewne niedociągnięcia,
jak już je przytoczyła aurora.

Szczególnie rażące było dla mnie użycie słowa: krótkoterminowa pamięć
mówi się przecież o pamięcie krótkotrwałej
dlatego, jak dla mnie powinno być:
Jeśli cierpisz na zanik pamięci krótkotrwałej, wybierz "9",

a nie: Jeżeli cierpisz na utratę krótkoterminowej pamięci, wybierz 9.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2008, 18:09
paula84 paula84 jest offline
Kumotr

Domyślnie joke-odp

Efekt dowcipu został zachowany
J ajedynie sugerowałabym może tłumaczenie

Jeżeli cierpisz na urojenia paranoidalne, wiemy kim jesteś i czego chcesz. Zostań na linii a my znajdziemy ciebie.

Całość spójna i zabawna. Gratulacje
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2008, 19:46
annakr annakr jest offline
Kumotr

Domyślnie

ogólny sens dowcipu jak najbardziej zachowany.
myślę, że o tym żarcie można dyskutować, ponieważ ciekawa jest jego struktura. najważniejsza w żarcie jest zwykle ostatnia linijka, tzw. "punch line". tutaj praktycznie każde zdanie zawiera element zakoczenia (is laughable), ale rzeczywiście ostatnia fraza "no one will answer" sprawia, że joke jest rzeczywiście śmieszny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2008, 10:11
standun standun jest offline
Kumotr

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Hello,

Kolejny śmieszny dowcip. Chyba z 30 minut sie śmiałem zanim doszedłem do siebie.

W sumie drodzy poprzednicy już wychwyciliście sporo błędów które w mniejszym lub większym stopniu popieram jednak sądzę że we fragmencie:

If you have a masochistic complex, please press "0" for the operator. There are 200 calls ahead of you.

Oczywistym wydaje się że chodzi o to, że te 200 osób czeka na rozmowę z konsutantem, jednak jako że w tym przypadku mówimy o masochiście, interpretacja sugreująca że Pan Masochista bedzie musiał odbyć 200 rozmów ma jakiś procent zasadności. W końcu to masochista!!!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-13-2008, 12:35
Klempicz's Avatar
Klempicz Klempicz jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez standun Pokaż post
Kolejny śmieszny dowcip. Chyba z 30 minut sie śmiałem zanim doszedłem do siebie.
Odwołuję mojego poprzedniego posta. Żadnej kawy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.