Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-06-2011, 10:53
Bart's Avatar
Bart Bart jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Napisy w filmie 3D

Jak Wam się oglądało „Avatara”?

Kto powiedział, że napisy muszą być na stałe usytuowane w dolnej części kadru na środku? Na ekranie, gdzie każdy element scenografii lata widzowi koło nosa wydaje się to wręcz niemożliwe. Trzeba napisy tak ułożyć, aby nie kolidowały z wyskakującymi z ekranu przedmiotami: raz na górze, raz na dole, potem w rogu i pośrodku. No dobra, ale wtedy widz zamiast śledzić wygodnie fabułę zastanawia się, gdzie tym razem wyskoczy tłumaczenie. Sporo z filmu umyka. A gdzie tu czas na nacieszenie oko osławionym trójwymiarem? Przyznam, że na początku takie rozwiązanie mocno mnie drażniło, ale z drugiej strony, jak inaczej ugryźć temat? Pomyślałem sobie o czarnym pasie pod filmem i tradycyjnych napisach. Jednak takie ułożenie pewnie męczyłoby wzrok jeszcze bardziej. Dubbing? Lektor? Chyba nie ma złotego środka…

Druga sprawa to kolor czcionki. Myślę, że żółty średnio kontrastował z mocno ubarwionym tłem filmu. Nie wiem, czy biały kolor nie byłby lepszym rozwiązaniem. Ostatnio widziałem reklamę „Rodziny Borgiów” i tutaj żółta czcionka sprawiała wrażenie wyraźnej i delikatnej dla oka. Bardzo wygodnie czytało się tak skomponowane napisy. Mało tego, otaczało je półprzezroczyste tło. Brawo! Chyba wszystko zależy od klimatu i, nazwijmy to, kolorystyki filmu.

Przyznam, że w 3D z napisami widziałem jedynie „Avatara”. Jakie macie doświadczenia?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-17-2018, 12:23
AnikiTardis AnikiTardis jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Chyba rok temu byłem w jakimś kinie studyjnym na "Piranii" i tam osobno robili napisy 3-D i po tym mnie trochę głowa bolała co jest dziwne bo z reguły nie mam z tym problemu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2018, 22:09
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jedyny film 3D na jakim byłem to Piła 3D. Film był z napisami, ale były usytuowane na dole i nie przypominam sobie by kolidowały z tym co się dzieje na ekranie, ale może to dlatego, że nie było tam dużo dialogów. Myślę, że najbardziej by mi odpowiadał lektor lub dubbing w takim filmie 3D. W końcu na takie filmy chodzi się by nacieszyć oko efektami specjalnymi, więc powinno się usunąć wszelkie rozpraszacze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2018, 23:02
karo06 karo06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Widziałam 2 lub 3 filmy 3D z napisami i szczerze mówiąc nie zwracałam szczególnej uwagi na napisy. Nie przeszkadzały w odbiorze filmu ani nic takiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.