Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-29-2017, 20:31
Marguerite96 Marguerite96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z przedmówcami, że czytanie książek i prasy dużo pomaga. Czasami czytam artykuły na tematy specjalistyczne, które mnie bardziej interesują (żeby się nie zniechęcić) i wzbogacają słownictwo. Często uciekam się też do źródeł poprawności językowej, sprawdzam zasady gramatyki i staram sie dowiedzieć więcej na temat języka polskiego. Bardzo lubię pisać, ale zazwyczaj piszę po angielsku, ale teraz myślę, że postaram się pisać po polsku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-06-2018, 20:29
alexis1307 alexis1307 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Kształcenie tłumacza w zakresie… języka ojczystego

Hej! Wiadomo, że dobra znajomość języka ojczystego to podstawa przy wykonywaniu tłumaczeń. Znacie jakieś sposoby na doszlifowanie swojego języka?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-07-2018, 14:28
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli ktoś ma problem z pisaniem zdań poprawnych gramatycznie, z zachowaniem zasad interpunkcji itd., warto podczas czytania książek zwracać uwagę jak są zbudowane zdania. Przykładowo, warto zaobserwować, gdzie są przecinki w zdaniu, jaką one spełniają funkcję. Na stronach Unii Europejskiej jest bardzo pomocny przewodnik m.in. o tym jak pisać polskie tłumaczenia zgodnie z naszymi zasadami stylistyki i gramatyki: [url]http://ec.europa.eu/translation/polish/guidelines/documents/styleguide_polish_dgt_pl.pdf[/url]

Generalnie myślę, że ludzie kształcący się na tłumaczy, podczas swojej nauki i "zanurzeniu się" w obcym języku, są narażeni na zapominanie pewnych rzeczy o swoim rodzimym języku. Dlatego myślę, że niegłupim pomysłem jest powrót do właśnie takich podstawowych rzeczy, jak gramatyka i stylistyka, by sobie odświeżyć pamięć i nie przenosić nawyków z obcego języka do tłumaczeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-07-2018, 14:35
Ja92 Ja92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Czytanie różnorodnych tekstów i pisanie własnych, czytanie artykułów na temat języka, korzystanie z poradni językowej (sjp) w razie wątpliwości związanych z poprawnością danego zwrotu.

Podobny temat już się pojawił w tym dziale: [url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=14039[/url].
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-08-2018, 09:35
annaty annaty jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z przedmówcami - znajomość języka ojczystego to podstawa w pracy tłumacza. W zasadzie nie chodzi tylko o gramatykę i struktury, ale też o realioznawstwo. To niby błaha sprawa, bo przecież każdy zna swój kraj, ale czasami potrzebne są szczególiki, żeby coś zabrzmiało dobrze i inteligentnie (czyli tak, jak najczęściej chciałby tego odbiorca tekstu).

Przykład: miałam kiedyś do przetłumaczenia napisy do filmu z portugalskiego na polski. W filmie pojawił się motyw zwierzęcia objętego w kraju ochroną, lince-iberico, czyli tamtejszego rysia, w zupełnie lekkim, humorystycznym kontekście. Z racji tego, że zdecydowana większość Polaków nie wie o istnieniu takiego gatunku, trzeba było przełożyć rysia na polskie realia. Co prawda w Polsce ryś też jest objęty ochroną, ale pojawiło się pytanie, czy biorąc pod uwagę wątek humorystyczny, nie wspomnieć np. o bobrze. Bo chyba bóbr brzmi dla nas zabawniej niż ryś, prawda?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-12-2018, 22:22
alexis1307 alexis1307 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dobra znajomość języka ojczystego to podstawa. Wykładowcy na uczelni zawsze zwracają nam uwagę na to, że powinniśmy znać język polski nawet lepiej niż obcy, bo to właśnie w j. polskim tworzymy tekst docelowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2018, 13:50
karolina4328 karolina4328 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że doskonała znajomość języka ojczystego jest bardzo ważna w pracy tłumacza. Znajomość gramatyki, ortografii czy też interpunkcji jest niezbędna. Jeśli chcemy być dobrym, godnym zaufania tłumaczem, warto poświecić trochę czasu na powtórki i dalszą naukę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-06-2018, 20:47
Rifle Rifle jest offline
Kumotr

Domyślnie

W pogoni za perfekcyjną znajomością języka obcego często zaczynamy traktować nasz język ojczysty trochę po macoszemu. To duży błąd, szczególnie w pracy tłumacza. Znajomość obu języków musimy stale rozwijać, ulegając mylnemu przekonaniu o swojej doskonałości we władaniu językiem ojczystym.

Z czystym sumieniem mogę polecić książkę autorstwa Arkadiusza Belczyka - Poradnik tłumacza: z angielskiego na nasze.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-07-2018, 17:13
ladygodiva ladygodiva jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ważne jest też obserwowanie języka potocznego, zwłaszcza jeżeli zdarza nam się tłumaczyć książki, w których autorzy charakteryzują postaci przy pomocy slangu, którego te postaci używają i trzeba znaleźć polskie frazy, które budziłyby podobne skojarzenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-18-2018, 18:12
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najważniejsze to zrozumieć, że każdy z nas popełnia błędy i chcieć coś z nimi zrobić. Ja regularnie sprawdzam odmiany w słowniku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.