Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-03-2013, 15:57
piotrsa92 piotrsa92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Czy uniwersytety w Polsce powinny uczyć RP jako podstawy BrE?

Wypowiedzcie się, według mnie i Petera Trudgilla RP (Received Pronunciation) zanika i coraz mniej brytyjczyków używa RP. Czy warto więc uczyć go studentów filologii?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 16:13
restless-soul restless-soul jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

moim zdaniem powinno się RP to ideał do którego wszyscy dążyli, szczególnie w mediach, jest to najczystsza odmiana języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 18:14
Natalia Pałka Natalia Pałka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też uważam, że powinno się uczyć RP, ale do pewnego poziomu. Potem każdy powinien mieć możliwość, by indywidualnie wybrać akcent, którym chce się posługiwać i móc się go uczyć. RP jest przez wielu uważane, za przestarzałe, a też często się spotykałam z wielkim zdziwieniem wśród Anglików posługując się RP; oni tego nie używają aż z taką przesadą jak mogłoby się wydawać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-03-2013, 18:33
katarzyna295 katarzyna295 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2013, 15:59
Natalia Pałka Natalia Pałka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez katarzyna295 Pokaż post
Spotkałam się z opinią, że RP uważa się za 'posh accent'. Niektórzy mieszkańcy Wielkiej Brytanii śmieją się, że osoby używające RP brzmią jak królowa.
Tak właśnie podchodzi się do RP - akcent przesadnie dokładny, pięknie brzmiący, nienaganny i bez skazy. Warto jest mieć jego świadomość i warto go znać, ale czy warto jest go nadużywać?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2013, 20:15
Sophia Sophia jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Szczerze mówiąc mnie właśnie ta "królewska wymowa" odrzucila od nauki brytyjskiego i mówię z amerykańskim akcentem. Jak dla mnie RP to taka sztuka dla sztuki, która już niedługo wyjdzie z użycia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2013, 20:31
sciechu84 sciechu84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

RP uwielbiam. Na studiach licencjackich uczono mnie tak mówić i teraz staram się to podtrzymywać. Chociaż nie powiem, często łapie się na błędach i tam gdzie to możliwe staram się poprawić. Wynika to głównie z faktu, że rzeczywiście coraz mniej ludzi mówi w ten sposób.
Stary 07-10-2013, 12:10
magic magic jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sciechu84 Pokaż post
RP uwielbiam. Na studiach licencjackich uczono mnie tak mówić i teraz staram się to podtrzymywać. Chociaż nie powiem, często łapie się na błędach i tam gdzie to możliwe staram się poprawić. Wynika to głównie z faktu, że rzeczywiście coraz mniej ludzi mówi w ten sposób.
Ja również mam słabość do RP. Dobrze jest mieć świadomość istnienia pewnych wzorów. W dzisiejszym świecie wszystko zmienia się szybko, jesteśmy świadomi wielu możliwości wymowy słów, a język angielski brzmi bardzo różnie na całym świecie. To też lubię. Wydaje mi się jednak, iż jakieś wzorce należy kultywować. RP to bardzo solidne podstawy, na których potem każdy może budować swój własny wybór co do akcentu, z jakim będzie rozwijał swoją znajomość języka angielskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2013, 11:16
olinek olinek jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zdecydowanie sie zgadzam . Jest to cos, co powinno sie podtrzymywac . Oczywiscie kazdy moze miec do tego inne podejscie - jedni nazwa to 'posh ' , inni stwierdza,ze to forma przestarzala . Jezyk jest narzedziem stale ewoluujacym (por. Hoeningswald) , niemniej warto kultywowac solidne, piekne podstawy , jak to jeden z moich przedmowcow wspaniale ujal
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2013, 13:03
ellla ellla jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla mnie RP to ideał akcentu do którego większość osób uczących się języka angielskiego dąży, choć niestety, jak już zostało wspomniane, RP jest coraz częściej postrzegany jako przesadnie poprawny i dalece odbiegający od wymowy, którą na co dzień można usłyszeć na brytyjskich ulicach. Uważam, że studenci powinni mieć alternatywną opcję, tak więc oprócz RP uczelnie powinny również oferować American accent.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.