Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-08-2013, 11:10
Agnieszka J Agnieszka J jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez joanna0550 Pokaż post
. Na studiach mieliśmy możliwość wybporu posługiwania się danym akcentem, ale kazano nam być konsekwentnym.
Ja akurat jestem fanką brytyjskiego, byłabym nawet skłonna powiedzieć, że faktycznie uważam go za bardzie wyrafinowany niż amerykański- ale to oczywiście kwestia gustu, co jak komu brzmi.
Chciałam natomiast zwrócić uwagę na dwie rzeczy: 1) tożsamość językowa 2) zdolność do nauki akcentu.
Co do 1) jedna z wielu teorii związanych z SLA (second language acquisition) mówi, że na pewnym etapie nauki po prostu wybieramy, trochę podświadomie, pewną tożsamość językową i ona jest odzwierciedlona w akcencie, tzn nie będziemy naśladować akcentu w 100% nie ze względu na nieudolność tylko dla tego, że chcemy być sobą a nie kimś innym. Warto tez pamiętać że jesteśmy jednym z niewielu krajów gdzie faktycznie kładzie się nacisk na naukę akcentu (Francuzi czy Hiszpanie tego nie robią)
Co do 2) kolejna teoria- i to już bardziej sprawdzona- pokazuje że mamy szansę wiernie nauczyć się naśladować akcent tylko do okresu dojrzewania. Powszechnie wiadomo że dzieci szybciej łapią akcent niż dorośli. Podczas pokwitania w naszym mózgu i organach głosowych zachodzą zmiany, zmniejszające nasze plastyczność z zakresie możliwości produkowania dźwięków. Oczywiście to jest generalizacja

Ostatnio edytowane przez Agnieszka J : 04-08-2013 o 11:13.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 13:54
iwonawaw90 iwonawaw90 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Brytyjski, jest bardziej "wytworny" jeśli można to tak określić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 14:52
mtdoktor mtdoktor jest offline
Kumotr

Domyślnie

Wszyscy wolimy brytyjski, jednak większość mówi z amerykańskim akcentem nie zdając sobie do końca z tego sprawy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 15:41
olaz olaz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Brytyjski jest faktycznie bardziej urokliwy, aczkolwiek dziwnie się czuję mówiąc brytyjskim akcentem, trochę jakbym była opóźniona w rozwoju, wobec czego, zdecydowanie preferuję amerykański, jest dla mnie bardziej naturalny, bardziej zrozumiały. Poza tym , ze względu na światową hegemonię Ameryki, jest po prostu bardziej globalny, a poprawny amerykański akcent też jest bardzo melodyjny, uwielbiam ich "r" <3
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 18:43
joannazet joannazet jest offline
Kumotr

Miejscowość: Włocławek, Poland
Domyślnie

Zdecydowanie brytyjski bardziej do mnie przemawia, amerykański brzmi jakoś tak bardziej zwyczajnie, jakoś tak czasami niedbale. Brytyjska wymowa wydaje się bardziej osobliwa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 20:12
whosbogus whosbogus jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie brytyjski. Ma łagodne, melodyjne brzmienie... Amerykański jest dla mnie zbyt agresywny i kojarzy mi się z pójściem na łatwiznę. :P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2013, 22:13
kszczurek kszczurek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Brytyjski, zdecydowanie. Każda "odmiana" jest melodyjna i brzmi idealnie! Od czasu mojej podróży do Wielkiej Brytanii jako dziecko, zakochałam się w tym akcencie!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2013, 08:45
natalia_kl natalia_kl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Brytyjski - ale dlaczego? Ma coś w sobie, wymaga trochę więcej pracy w opanowaniu. Amerykański jest bardziej płynny, ale nie ma "tego czegoś"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2013, 21:42
przemyslaw_sienko przemyslaw_sienko jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez pkurnicki Pokaż post
Uwielbiam słuchać brytyjskiego akcentu, ale jak sam się wypowiadam, to zdecydowanie American. Pewnie dlatego, że przynajmniej dla mnie był dużo prostszy do opanowania.
Mam dokładnie tak samo. Ponadto, w pracy mam kontakt zarówno z Brytyjczykami jak i Amerykanami i dużo łatwiej rozmawia mi się z tymi drugimi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-11-2013, 09:26
Dzadro Dzadro jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Może właśnie dlatego brytyjski akcent jest bardziej lubiany, bo trudniej go opanować? Ja podobnie jak większość uważam, że brytyjski akcent brzmi lepiej od amerykańskiego, ale jeśli chodzi o posługiwanie się językiem angielskim, to już inna bajka. Gdy wypowiadamy się po angielsku, nie myślimy za bardzo o tym jak, a raczej o tym co mówimy, co siłą rzeczy powoduje, że automatycznie wybieramy prostszą odmianę akcentu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.