Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-02-2013, 11:59
karolinkie21 karolinkie21 jest offline
Kumotr

Smile Co sądzicie o gramatyce języka angielskiego?

Czy można łatwo i szybko nauczyć się całej gramatyki jezyka angielskiego? Czy tak mocno się różni od języka polskiego? Jako anglista stwierdzam, że gramatykę języka angielskiego znam o wiele lepiej niż ojczystego języka. Rozumiem i wiem skąd wynikają pewne elementy i zawsze gdy tego nauczam, staram się tak przekazać wiedzę - w jak najprostszy, czytelny sposób, aby uczeń mógł łatwo przyswoić wszystkie elementy. Jakie Wy macie sposoby nauczania gramatyki?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2013, 14:10
kzajaczkowska's Avatar
kzajaczkowska kzajaczkowska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że gramatyka języka angielskiego jest jedną z tych prostszych jeśli chodzi o popularniejsze języki obce. Dla mnie bez porównania z gramatyką niemiecką z którą mam do czynienia na co dzień
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-02-2013, 22:05
natalia8989 natalia8989 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę, że jeśli ktoś chce się nauczyć gramatyki to musi chcieć ją zrozumieć... ale do pewnych rzeczy po prostu trzeba dorosnąć. W moim przypadku problem tkwi w Unreal Past, nie trawię Wish'ów i obawiam się że tego nigdy nie ogarnę. ale może za jakiś czas znowu do tego wrócę i może wyda się to łatwiejsze.:-)
Stary 04-02-2013, 22:14
pszpak pszpak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Chociaż jestem po pięcioletnich studiach w Anglii, teraz w trakcie podyplomówki z tłumaczeń przysięgłych, nadal mam problemy z articles. Uważam, że jest to totalna loteria i każdy mówi co innego, a żelaznych zasad oprócz tych najbardziej podstawowych praktycznie nie ma. Sami native speakerzy nie są w stanie wytłumaczyć np. czemu tutaj akurat jest użyte ,,the''. Moi obecni wykładowcy też mają odmienne zdanie na temat articles np. w umowach. Jedyne co można zrobić, to mocno ufać własnej polsko-angielskiej intuicji

Poza tym ,,szczególikiem'', to uważam, że cała gramatyka jest do opanowania - podręczniki, książki, filmy, kursy, podróże, native speakerzy i będzie dobrze!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 11:34
karolinkie21 karolinkie21 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Zgadzam się z Tobą pszpak, "articles" to chyba jeden z najtrudniejszych tematów. Również do dzisiaj mam z tym problemy, zapewne właśnie ze względu na to że jest to zwyczajnie niewytłumaczalne skąd się coś bierze... Niby są podstawowe zasady, ale już w trudniejszych tekstach tak jak piszesz trzeba liczyć na swoją intuicję ...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 22:01
przemyslaw_sienko przemyslaw_sienko jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Powiem tyle, jak na maturze z języka polskiego dostałem pytanie z gramatyki to go nie zrozumiałem
Oczywiście był to przypadek i po krótkim wprowadzeniu do tematu poradziłem sobie z pytaniem bez problemu. Nie zmienia to faktu, że porównując gramatykę angielską do polskiej, niemieckiej, a zwłaszcza łacińskiej - wydaje mi się łatwa do przyswojenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 22:32
olley olley jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

ja lubię gramatykę, ale również pułapką są dla mnie articles czasami...najlepsza rada- 'na wyczucie' tenses, passive, reported speech, conditionals,...da się zrozumieć. Oczywiście bywają haczyki, jednak wszystko jest wytłumaczalne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 22:52
jstysiek jstysiek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez karolinkie21 Pokaż post
Czy można łatwo i szybko nauczyć się całej gramatyki jezyka angielskiego? Czy tak mocno się różni od języka polskiego? Jako anglista stwierdzam, że gramatykę języka angielskiego znam o wiele lepiej niż ojczystego języka. Rozumiem i wiem skąd wynikają pewne elementy i zawsze gdy tego nauczam, staram się tak przekazać wiedzę - w jak najprostszy, czytelny sposób, aby uczeń mógł łatwo przyswoić wszystkie elementy. Jakie Wy macie sposoby nauczania gramatyki?

Ja uważam że gramatyka j. angielskiego jest trudna choćby przez ilość czasów i rodzajów ich zastosowania. Dla mnie jest to nie do przyswojenia.

Lepiej jest się uczyć metodą Callana - podaje sie całe zwroty, metoda dobra gdy chce się nauczyć mówić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-03-2013, 23:38
beata3 beata3 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

W moim przypadku zadziałała metoda: ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia (parafrazy, multiple choice itp). Monotonne, ale odniosło skutek. Później zostaje kwestia "szlifowania" w praktyce
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-04-2013, 00:28
agnieszka-wilusz agnieszka-wilusz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Polska
Domyślnie

Moim zdaniem gramatyka jest przede wszystkim potrzebna, bo dzięki zasadom gramatycznym wiemy jak zbudować poprawne zdania. Jednakże by dobrze poznać i przyswoić sobie te zasady potrzeba przerabiać dużą ilość zadań. A co najważniejsze należy co jakiś czas wracać to tych zagadnień gramatycznych, bo niestety łatwo ulatują z naszej pamięci - przynajmniej ja tak mam. Rzeczy, które używam na bieżąco nie sprawiają mi większego problemu, ale jeżeli przychodzi mi np. wytłumaczyć różnicę w użyciu czasów past perfect a past perfect continuous czy nawet podać druga i trzecią formę czasownika nieregularnego, którego dość dawno nie używałam - niestety, ale mam problem i wtedy szybko wracam do podręczników czy repetytorium.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.