Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-09-2012, 14:33
m.patycki m.patycki jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Co do present perfect i present perfect continuous - Michael Swan już w starym "Practical English Usage" z 1997 pisał, że ich użycie w amerykańskich angielskim jest coraz rzadsze. Jest to już "orzeczenie" w podręczniku, a zatem coś ciut poważniejszego niż tylko czyjeś odczucie. Mi osobiście wydaje się, że ta tendencja (rugowania czasów perfect) się utrzymuje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-09-2012, 14:36
Auun Auun jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Katowice
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez m.patycki Pokaż post
Co do present perfect i present perfect continuous - Michael Swan już w starym "Practical English Usage" z 1997 pisał, że ich użycie w amerykańskich angielskim jest coraz rzadsze. Jest to już "orzeczenie" w podręczniku, a zatem coś ciut poważniejszego niż tylko czyjeś odczucie. Mi osobiście wydaje się, że ta tendencja (rugowania czasów perfect) się utrzymuje.
Też mam takie wrażenie. Wg. mnie na co dzień dużo anglików używa Present Perfect. Szczególnie opisując coś co się przed chwilą wydarzyło.
Nie mnie jednak, często też spotykam formę "I just did something".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2012, 19:55
madziulka2008 madziulka2008 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Present Simple, Present Continous i Past Simple
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2012, 22:49
Feniks Feniks jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez anna.jakubiec25 Pokaż post
Nasza nauczycielka z liceum, który spędziła spory szmat czasu zarówno w Stanach, jak i w Wielkiej Brytanii, zawsze powtarzała nam, że przeciętni Amerykanie czy Anglicy nie znają gramatyki swojego języka w takim, jak nierzadko większość z nas. Są czas których używają częściej, a niektórych rzadziej. Sytuacja przedstawia się następująco:

Czasy podstawowe:
PRESENT SIMPLE
PRESENT CONTINUOUS
PRESENT PERFECT
PRESENT PERFECT CONTINUOUS
PAST SIMPLE
PAST CONTINUOUS
FUTURE SIMPLE

Czasy rzadziej używane:
PAST PERFECT
PAST PERFECT CONTINUOUS
FUTURE CONTINUOUS
FUTURE PERFECT
FUTURE PERFECT CONTINUOUS
Mneij więcej zgodziłbym się z tą listą, ale mam jednak parę obiekcji:

1. Past Perfect i Past Perfect Continuous są używane... hm, umiarkowanie często, przynajmniej w Wielkiej Brytanii. Na pewno nie można wrzucać ich do jednego worka z Future Perfect i Future Perfect Continuous.
2. Future Perfect i Future Perfect Continuous nie są używane praktycznie nigdy i nie ma w ogóle sensu się ich uczyć.
3. Present Perfect Continuous jest używany dużo rzadziej niż Present Perfect i oba czasy są częściej używane w UK niż w USA.
4. Future Continuous jest używany mniej więcej tyle samo, co Past Continuous.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-22-2012, 20:12
master13 master13 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pomimo tego, że w angielskim występuje tyle czasów to jako język jest uważany za jeden z łatwiejszych do nauczenia. Fenomenalne zjawisko! Na pewno sprawę ułatwia brak deklinacji, a jedynie występowanie dopełniacza saksońskiego i różnych końcówek czasowników.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 00:54
jkubkowski jkubkowski jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez EwaŁ Pokaż post
Past Perfect? Ale przecież nawet tendencja w języku jest taka, żeby to, co da się wyrazić leksyką (zamiast Past Perfect), właśnie tak wyrażać....
Cytat:
Future Pefect? Ja właśnie bym stwierdziła, ze jest on dość rzadki w użyciu.
Nie mówiłem o ogóle, tylko o sobie. Uważam, że te czasy są przydatne i po prostu lubię ich używać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 01:36
genuinely genuinely jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ok może i te podane czasy są najbardziej przydatne. Ale sprawa wygląda nieco inaczej gdy mamy do czynienia z tekstem pisanym a nie językiem mówionym. Dzięki znajomości gramatyki można łatwo rozpracować bardziej skomplikowane teksty, bez tego ani rusz. Dlatego uważam, że uczenie wszystkich czasów nie jest wcale stratą czasu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 15:30
scarlitee scarlitee jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

wydaje mi się, że Polacy w dużej mierze nie korzystają i nie potrafią posługiwać się Present Perfect, a to przecież takie dobre narzędzie, które skraca dalsze tłumaczenie i jest kontekstem samym w sobie pewnie bierze się to z tego, że nie potrafimy go poprawnie użyć, a więc się go boimy ja sama zrozumiałam jego idee i zastosowanie na studiach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 20:18
master13 master13 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Present Perfect jest jednym z najbardziej przydatnych czasów. Można go zastosować w wielu kontekstach. Rzeczywiście nie jest za często używany przez Polaków, a szkoda. Jedyną trudnośc sprawia opanowanie czasowników nieregularnych, ale i z tym można sobie spokojnie poradzić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 20:29
Mist's Avatar
Mist Mist jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja bym się ograniczyła do pięciu: Present Simple, Present Continous, Future Simple, Past Simple i Past Continous.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.