Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-18-2012, 10:58
AgaM AgaM jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Sienno, Poland
Domyślnie

Przebywałam swego czasu za granicą, właśnie w tamtych rejonach, i powiem szczerze, że ludzi mówiących RP jest jak na lekarstwo. Spotkałam może jedną osobę, czy dwie (w urzędzie), które posługiwały się czymś bardzo zbliżonym do RP. Oczywiście wszystko zależy od regionu, ale i tak przeżywa się niemały szok, zwłaszcza kiedy próbuje się usilnie zrozumieć, co właściwie taki Brytyjczyk do Ciebie mówi.

Problem w tym, że kiedy wykładowcy skupiają się na RP, to wtedy głównie osłuchujemy się na żywca z tym właśnie akcentem. Oglądanie seriali naszpikowanych slangiem, czy różnistymi dialektami to jedno, a wyjście do ludzi to zupełnie co innego. RP jest wyrafinowany, poniekąd sztuczny, ale o czystym, wyraźnym brzmieniu, warto go znać, ale brzmi on nieco zbyt snobistycznie. A ludzie i tak mówią po swojemu

Taka ciekawostka: kiedy rozmawiałam z Brytyjczykami czy Irlandczykami, posługując się RP, to mnie nie rozumieli. A czasem rozumieli, ale musieli się upewniać, czy to o to właśnie mi chodziło.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-31-2012, 00:21
KPlech88 KPlech88 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ewolucja języka jest zjawiskiem naturalnym. RP jest dialektem jak każdy inny, tylko, że najmniej używanym w GB. Nie powinniśmy się martwić o jego losy, ponieważ pozostanie żywy i będzie kultywowany dzięki rodzinie królewskiej, politykom, aktorom i filologom.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2012, 09:27
MartaPi MartaPi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez KPlech88 Pokaż post
Nie powinniśmy się martwić o jego losy, ponieważ pozostanie żywy i będzie kultywowany dzięki rodzinie królewskiej, politykom, aktorom i filologom.
Brytyjska młodzież woli język mniej sztywny, bez reguł i zasad albo posługiwać się np. Cockneyem i jego slangiem. Ale zgadzam się, że zwłaszcza filolodzy, między innymi polscy, będą podtrzymywać RP przy życiu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2012, 09:43
Dooby's Avatar
Dooby Dooby jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Z jednej strony zgadzam się z tymi, którzy mówią, że RP jest narzucany na studentów filologii i nie mamy prawa wyboru (swoją drogą na UAMie w Poznaniu też jest akcent amerykański do wyboru, więc jak ktoś British nie dzierży, to znajdzie coś dla siebie , więc niby fajnie by było mieć możliwość odstępstw od reguły, uczenia się innych akcentów. Ale to są studia. A studia to też w dużej mierze własny wkład, więc jak ktoś chce mówić innm dialektem, to droga wolna, ale na czymś trzeba się oprzeć. Polskie uczelnie wybrały RP. Nie wyobrażam sobie, jak logistycznie zostałaby rozwiązana sprawa uczenia różnych dialektów.
A co dopiero sprawa ze Amerykańskim akcentem - tam to dopiero jest w czym wybierać, a też jest nauczany konkrenty akcent na uczelniach. Nie można mieć wszytkiego, ale ludzie z pasją, na pewno sobie poradzą
Chociaż przyznaję, że na egzaminach chociażby powinna być większa tolerancja fonetyki, pod kątem właśnie dialektów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2017, 17:21
a.postolska a.postolska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To chyba właśnie cecha RP, że używa go niewiele osób I mimo "wpajania" go na uczelniach uważam, że niewiele osób rzeczywiście potrafi naprawdę dobrze mówić z tym akcentem. Myślę, że RP powinien być domeną rodowitych Brytyjczyków, którzy rzeczywiście chcą go kultywować.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2017, 18:18
Bbaran Bbaran jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez magnes25 Pokaż post
Z tego co pamiętam ze studiów RP jest akcentem, którego używa może 10% Brytyjczyków i rodzina królewska
Czysta prawda, RP jest językiem używanym przez arystokrację (i to już też chyba nie całą), od zawsze był to akcent mający wyróżniać klasowo oraz wyróżniać ludzi posiadających autorytet lub władzę. Od pewnego czasu (właściwie już kilku dekad) nie używa się go już tak często nawet w telewizji i dopuszcza dużo większą swobodę wśród lektorów (nie zapominając jednak o dykcji).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-23-2017, 22:45
Tobruk Tobruk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Do RP rzeczywiście wnikają pewne domieszki z innych akcentów i tak naprawdę chyba tylko ta 'przysłowiowa' królowa brytyjska mówi podręcznikowo. Np. dozwolone jest już tzw. tapowanie między wyrazami (w środku wyrazów jeszcze nie ) albo zanikanie /:e/.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2017, 19:21
alicjaf alicjaf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Angielski, jak każdy język, jest dynamiczny. Stale się rozwija, czerpiąc z różnych dialektów. Jak już ktoś wspomniał, niewiele native speakerów posługuje się RP (jedna z brytyjskich nauczycielek powiedziała mi, że od rozpoczęcia swojej kariery zawodowej może policzyć spotkane dzieci mówiące RP na palcach jednej ręki). Na dowód dowód ciągłej ewolucji języka: artykuł na temat "th" - [url]http://www.telegraph.co.uk/science/2016/09/28/th-sound-to-vanish-from-english-language-by-2066-because-of-mult/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-12-2017, 12:46
ewelina1610 ewelina1610 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja akurat mam na odwrót, z ludźmi, których znam, to akurat tylko typowy angielski akcent, którego mimo wszystko nie lubię.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2017, 21:29
joannadevian joannadevian jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Można powiedzieć, ze RP zanika, ale dawniej był używany przez znaczną grupę ludzi, więc jego pozostałości słyszalne są w wielu regionalnych akcentach, i podejrzewam, że właśnie dlatego został wybrany do nauki. Podobnie jest zresztą z tzw. General American, wykorzystywanym do nauki amerykańskiego akcentu przynajmniej na mojej uczelni, a który jest zbitką popularnych cech wymowy Amerykanów, a więc, można powiedzieć "standardową" odmianą, tak jak RP. Moim zdaniem RP i GenAm są dobrym wyborem, dają ogólne pojęcie jak brzmi prawdziwy angielski, pokazują cechy, na które można trafić w różnych wariantach brytyjskiego i amerykańskiego akcentu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.