Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Język angielski
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-02-2012, 11:14
v_l_g's Avatar
v_l_g v_l_g jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: LODZ
Domyślnie

Ja nie zmieniam akcentu żeby wymówić jakieś zagraniczne słowo - kojarzy mi się to raczej nie z anglistami, a z Polonią w krajach anglojęzycznych.

Za to jeszcze podczas studiów nagminne wśród moich znajomych z anglistyki było wrzucanie angielskich słówek w środku zdania kiedy akurat nie mogliśmy sobie przypomnieć słowa polskiego, lub angielskie pasowało lepiej. Często też żartowaliśmy, że jesteśmy na tyle zboczeni w stronę angielskiego, że zdarza nam się switch to English in the middle of the sentence
Stary 01-02-2012, 13:14
Smoczyca Smoczyca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez v_l_g Pokaż post
Ja nie zmieniam akcentu żeby wymówić jakieś zagraniczne słowo - kojarzy mi się to raczej nie z anglistami, a z Polonią w krajach anglojęzycznych.
O, to-to właśnie! I na dodatek trąci lekko manierą "ojej, bo ja nie pamiętam jak to po polsku jest"...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-02-2012, 14:43
kt87 kt87 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Raczej staram się unikać wymawiania słów po angielsku kiedy mówię po polsku, po co wprowadzać niepotrzebne zamieszanie. Zawsze wydaje mi się że osoby które tak robią próbują w ten sposób zaznaczyć że są mądrzejsze, bo wiedzą jak to się "poprawnie" wymawia. Jeśli już używam jakiś angielskich wtrąceń, to tylko z osobami z uczelni, to taki nasz własny slang
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-02-2012, 16:11
Anna1990 Anna1990 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Tiny Pokaż post
Znalazłam ciekawy arytkuł o dwujęzycznych osobach. Podobno nie mieszają one słów z dwóch języków, chociaż ja uważam, że to nieprawda.

[url]http://www.zdrowie.med.pl/nowosc.phtml?&start=3260&nr=3[/url]
Bardzo ciekawy artykuł, ale osobiście też nie chce mi się wierzyć, że osoby dwujęzyczne nie mieszają języków. Wydaje mi się, że są to takie naleciałości, które trudno jest wyeliminować z życia codziennego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-02-2012, 19:05
Waldek Waldek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi się to raczej nie zdarza. Nawet "ketchup" nie wymawiam keczap jak mówię po polsku, a chyba powinno się.

Ostatnio edytowane przez Waldek : 01-02-2012 o 19:08.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2012, 00:13
olaq20's Avatar
olaq20 olaq20 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Pabianice
Domyślnie

Ja staram się mimo wszystko zawsze słowa obce wymawiać z akcentem. Znajomi zwracają mi na to uwagę, ale ja i tak swoje:P ale najepsza sytuacja kiedy kupiuję papierosy i mówię proszę Route 66. Nikt nigdy nie rozumie o co mi chodzi... zawsze Polacy mówią proszę Routy (tak jak się pisze). Mój chłopak mówi mi: nie wymagaj żeby osoba pracująca na stacji czy w monopolowym wiedziała o co Ci chodzi jeśli mówisz po angielsku... a szkoda...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-09-2012, 03:47
Gati's Avatar
Gati Gati jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kathe1987 Pokaż post
Za to np. "word" (program) z tradycyjnie polskim akcentem, bo jakoś głupio w mowie potocznej wrzucić /wə:d/.
Ja tak samo, jakoś nie umiem się przełamać i mówić go poprawnie, bo wiem, że będę musiała się powtarzać i że będę niezrozumiana.

To samo z grą "Tomb Raider" - chociaż ten tytuł akurat staram się wymawiać poprawnie. Ale muszę zawsze dodatkowo rzucać "Lara Croft". Masakra.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-06-2012, 21:04
wretchedweather wretchedweather jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Staram się dostosować do rozmówcy. Jeśli wiem, że ktoś mnie nie zrozumie lub będzie się pobłażliwie uśmiechał, to z bólem wymawiam "po polsku" angielskie słówka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2012, 11:25
lucjangwarda lucjangwarda jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Krasnystaw
Domyślnie

Mnie też razi wymawianie angielskich słów za pomocą polskiej "fonetyki", np. Word, Orange, recycling, survival itd. Ale rozumiem, że język jest dynamiczny i za jakiś czas takie słowa, jako zapożyczenia, zadomowią się w kulturze polskiej (niektóre z nich już to chyba zrobiły) i być może przyjmą też polską pisownię, jak np. blef (bluff).

Zauważyłem też jaki wpływ wywiera "nabycie" angielskiego akcentu na uczenie się kolejnych języków. Moi koledzy ze studiów filologicznych, na zajęciach z niemieckiego (poziom początkujący), wymawiali niemieckie słowa z silnym angielskim akcentem. Szczególnie nie mogli przyzwyczaić się do niemieckiego "gardłowego" r, i w rezultacie słowo drei (niem. trzy), wymawiali jako "dłaj"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2012, 12:51
Justusica Justusica jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo podobny wątek znajdziecie pod adresem [url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=18795[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.