Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-19-2011, 13:16
dembi's Avatar
dembi dembi jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mam nadzieję, że Rada Języka Polskiego nie będzie sobie tego aż tak do serca brała;) btw, bardzo podoba mi się stwierdzenie "czyjś kolega":D
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 13:41
Emilia.Korczynska Emilia.Korczynska jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kadulja Pokaż post
Jak poprzednicy stwierdzam: mówić z błędami. W wielu krajach nawet nasze najbardziej nieudolne próby wypowiedzi spotkają się z życzliwą reakcją typu:

Jak dobrze Pan/Pani zna nasz języku? Gdzie się go Pani nauczyła?
Dokładnie o to mi chodziło. Takie reakcje obcokrajowców nie dośc że nie przyczyniają się do zauważenia i korekty błędu, to jeszcze utwierdzają mówiącego z błędami, że w sumie to świetnie daje sobie radę. To jest najkrótsza droga do fosylizacji językowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 13:58
MartaCudSzwej MartaCudSzwej jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mowic, jak najbardziej mowic, szczegolnie w sytuacjach gdzie liczy sie komunikacja, np pytanie o droge, w sklepie etc.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:05
katarzynka katarzynka jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę,że ogólnie jako naród mamy kompleksy na tym punkcie.Sama często miałam opory powiedzieć coś po angielsku,ale zgadzam się,że lepiej powiedzieć coś z błędem niż wcale.Tym lepiej,jeśli mówisz to przy kimś kto może to zweryfikować i ewentualnie poprawic błędy.Zawsze to dobra nauka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:09
Lottie Lottie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najpierw trzeba przełamać strach przed mówieniem . Potem już jakoś samo pójdzie, nawet z błędami. Szczerze, to zauważyłam, że gdy czasem rozmawiam z różnymi obcokrajowcami, to mało który mówi poprawie w stu procentach .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:09
MartaCudSzwej MartaCudSzwej jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez katarzynka Pokaż post
Myślę,że ogólnie jako naród mamy kompleksy na tym punkcie.Sama często miałam opory powiedzieć coś po angielsku,ale zgadzam się,że lepiej powiedzieć coś z błędem niż wcale.Tym lepiej,jeśli mówisz to przy kimś kto może to zweryfikować i ewentualnie poprawic błędy.Zawsze to dobra nauka.
Zgadzam sie z powyzszym. I nie wiem czy to wynika z przerostu ambicji, kompleksow czy dazenia do doskonalosci. Znam wiele obcokrajowcow, ktorych jezyk angielski pozostawia wiele do zyczenia, szczegolnie w kwestii wymowy i daleko im do wstydliwosci czy niecheci do mowienia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:13
dembi's Avatar
dembi dembi jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myśle, że to wynika z tego, że jesteśmy jak naród mało otwarci, w wielu kwestiach, również w tej językowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:20
Lena Lena jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Oczywiście, że trzeba próbować mówić! Początki zawsze są trudne, a nie myli się ten, kto nic nie robi
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:21
Lena Lena jest offline
Kumotr

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Oczywiście, że trzeba mówić. Grunt to próbować i ćwiczyć. Nie myli się ten, kto nic nie robi.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-19-2011, 14:32
Baptiste Baptiste jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Mówić! Mówić! Mówić! Nikt nas nie zabije, jeśli popełnimy błąd;p
Ja mam tę fajną przypadłość, mianowicie mówię ciągle do siebie i tak, wyćwiczyłem sobie znakomicie angielski, francuski i hiszpański mówiony, gdzie przy hiszpańskim mam ogromnie ograniczony zasób słów na ten moment, ale mimo to, iż cały czas praktykuję ten język w mowie, potrafię się wysłowić nawet w sytuacji, gdy brakuje mi wielu słówek. To się sprawdza mimo popełniania na początku błędów. Nikt nie jest nieomylny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.