Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-12-2018, 09:21
mDominika mDominika jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To jak najbardziej możliwe, choć według mnie pozwala tylko poznać język w formie biernej, bez nauczenia się komunikacji - tutaj obecność innych jest niezbędna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-18-2018, 23:03
monikaamm monikaamm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Da się to zrobić, ale trzeba być systematycznym i mieć motywację.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-19-2018, 13:23
patirod92 patirod92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest to trudne, ale da się. Może zabrać trochę więcej czasu, niż w przypadku kursu językowego - zawsze lepiej mieć kogoś, kto naprowadzi, wyjaśni pewne kwestie, no i regularnie ma się okazję do rozmów w danym języku, co dla mnie jest najważniejszą częścią procesu nauki języka. Ale samemu też można, przy odrobinie samozaparcia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-22-2018, 19:31
zuzikowanna zuzikowanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem sens jest, ale do pewnego momentu. Wydaje mi się, że nauka każdego języka ma to do siebie, że następuje taki czas, gdzie wątpliwości jest na tyle dużo, że trzeba je skonsultować z kimś kompetentnym.

No i pozostaje też wymowa: raczej samemu ciężko się ocenić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2018, 23:18
kabe29's Avatar
kabe29 kabe29 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Podstawą jest tu motywacja. Na początku jest z reguły największa, a żeby ją utrzymać na odpowiednio wysokim poziomie warto wyznaczyć sobie konkretny cel. W moim przypadku świetnie sprawdziło się zapisanie na egzamin na poziomie podstawowym. Wizja zbliżającego się egzaminu zmotywowała mnie do stworzenia konkretnego planu nauki i trzymania się go. W dłuższej perspektywie jednak nauka z kimś (chociażby w formie konwersacji na Skypie) wydaje mi się konieczna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2018, 14:42
oligar oligar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja osobiście nie umiem się samemu nauczyć języka od samego początku. Miałam wielką motywację nauczyć się języka włoskiego, gdyż było to zawsze moim marzeniem, nakupowałam podręczników, słowników, płyt CD i tak naprawdę nigdy nie potrafiłam się za to zabrać. Jedna kwestia to brak czasu na systematyczną naukę przez szkołę i studia, a druga to brak autorytetu. Ja jestem osobą, która jednak potrzebuje nauczyciela, która musi dostać odgórnie zadania i czas na ich zrobienie. Teraz na studiach uczęszczam na zajęcia języka włoskiego i sama uzupełniam tę wiedzę o seriale, filmy, piosenki, ale samych podstaw musiałam się nauczyć od kogoś z doświadczeniem, aby potem sama się wziąć za naukę dodatkowych zagadnień. Jednak znam osoby, które same nauczyły się trudnych języków typu koreański, więc jestem przekonana, że zależy to od osoby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-11-2018, 15:19
Beb48 Beb48 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę że warto spróbować. Ja nigdy nie byłam cierpliwa, i po jakimś czasie przestawałam się uczyć. Dobrze jednak mieć kogoś z kim można by porozmawiać w danym języku. Nauka samej gramatyki i książkowych zdań nie wystarczy w porozumiewaniu się w języku obcym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2018, 12:33
Oriana Oriana jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Na pewnym etapie nauki języka potrzebny jest nauczyciel

Myślę, że to, czy uda nam się nauczyć języka samodzielnie zależy w dużej mierze od indywidualnego podejścia. Ja bałabym się, że brak weryfikacji może doprowadzić do permanentnego popełniania tych samych błędów, dopóki ktoś go nie wytknie już w prawdziwej sytuacji komunikacyjnej. Jeżeli ktoś chce się nauczyć języka, żeby kupić bułkę w sklepie, czy zapytać o drogę, nie ma problemu, w takich sytuacjach błędy są dopuszczalne. Jednak profesjonalista musi w jakiś sposób się sprawdzić, co jest bardzo trudne przy samodzielnej nauce. Podstaw można nauczyć się samemu. Później warto zainwestować w kurs lub nauczyciela. A kiedy mówimy już płynnie, samodzielna nauka jest bardzo prosta przy odrobinie systematyczności i motywacji. Wtedy można uczyć się już z książek w języku docelowym, z filmów, seriali, gazet, portali informacynych, radia... Możliwości są niezliczone.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2018, 13:08
ka555 ka555 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, to jest możliwe. Trzeba mieć dobry plan nauki i starać się ćwiczyć systematycznie. Dla mnie dużą pomocą w nauce były dobre podręczniki - wówczas miałam mniej problemów z podziałem materiału i opracowywaniem zagadnień. Ponadto wiele z nich miało załączone listy słówek do nauki i dobrze objaśnione reguły gramatyczne, co jest bardzo ważne w nauce języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.