Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-19-2014, 17:12
ilopav ilopav jest offline
Kumotr

Miejscowość: Katowice
Question Dlaczego studiujecie język rosyjski?

Właśnie myślałam że Polacy w ogóle nienawidzą język rosyjski oraz ten kraj...Nawet najpierw w akademiku Polacy nie chcieli ze mną kontaktować bo myśleli, że jestem z Rosji...i tylko wtedy, gdy okazało się, że jestem najbliższą sąsiadką z Ukrainy to poszło lepiej.
Czy macie jakieś uprzedzenia wobec Rosjan?

Ostatnio edytowane przez joa89 : 05-11-2014 o 19:15.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2014, 13:55
KlaudiaLingStos KlaudiaLingStos jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Niektórzy Polacy są rzeczywiście uprzedzeni w stosunku do Rosjan, jak i naszych innych sąsiadów zza wschodniej granicy. Nie wiem do końca z czego to wynika, bo tak na dobrą sprawę mamy z nimi więcej wspólnego niż z sąsiadami zza zachodniej granicy - chodzi mi przede wszystkim o podobne usposobienie.
Ja osobiście uczę się rosyjskiego już od 4 klasy szkoły podstawowej, nie zraziłam się, i kontynuuję ją nadal

Nie przejmuj się tym, że nie chciano z Tobą rozmawiać. Bywają ludzie, którzy są ogólnie negatywnie nastawieni względem obcokrajowców, co zmienia się z czasem, gdy już lepiej poznają drugą osobę i w rzeczywistości okazuje się, że ich uprzedzenia były bezpodstawne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-31-2014, 20:27
matrioszka24 matrioszka24 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Studiowałam filologię rosyjską trochę z przypadku, jednak nie żałuję, poznałam w sumie od podstaw ten język. Studiowanie tego języka było ciekawym doświadczeniem. Nie ma co się przejmować cyrylicą, która początkowo może sprawiać kłopot. Moim zdaniem wszystkie języki słowiańskie są niezwykłe i (czym nie wszystkie języki świata mogą się pochwalić) śpiewne. Patrzę w przyszłość pozytywnie, z nadzieją, że wróci do szkół, zwiększy się zainteresowanie nim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-01-2014, 10:12
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja studiowałam rosyjski z powołania, z zamiłowania do filologii - lubię czytać, pisać opowiadania, ale interesuję się też językoznawstwem i miałam z nim trochę do czynienia w szkole średniej. A ponadto, bardzo chciałam się nauczyć tego języka - do kontaktu z ludźmi Wschodu, do podróży, po to, aby mieć możliwość oglądania filmów po rosyjsku, słuchania radia w tym języku, i po to, aby z języka żyć - coś tłumaczyć, a także oprowadzać grupy - polskie - na Wschodzie lub rosyjskie, białoruskie, ukraińskie - tutaj.
Cóż, pasja i zacięcie do Wschodu słowiańskiego, które trwają u mnie aż szesnaście lat, zrobiły swoje.
A uprzedzenia w stosunku do Rosjan i Ukraińców trochę też (Białorusini są lubiani; za wyjątkiem Łukaszenki) wynikają z historii, a czasem z podburzania mediów przeciwko Rosji. Niemniej jednak - nie należy brać sobie tego do serca
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-02-2014, 22:05
andrzej1987 andrzej1987 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja studiowałem wschodoznawstwo na UAM w Poznaniu bo zawsze interesował mnie wschód (Rosja i kraje byłego ZSRR). Tak mało uczą o geografii, historii, stosunkach politycznych w szkołach) i rosyjski był obowiązkowy, ale tak mi się spodobał, że uczę się go jeszcze po studiach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-03-2014, 23:01
mrslacrimosa mrslacrimosa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez andrzej1987 Pokaż post
Ja studiowałem wschodoznawstwo na UAM w Poznaniu bo zawsze interesował mnie wschód (Rosja i kraje byłego ZSRR). Tak mało uczą o geografii, historii, stosunkach politycznych w szkołach) i rosyjski był obowiązkowy, ale tak mi się spodobał, że uczę się go jeszcze po studiach
A mogę zapytać, czy pracujesz w branży związanej z kierunkiem? Sama chciałam kiedyś studiować wschodoznawstwo, ale nastawiałam się bardziej na język, a tam historia, geografia i tego typu przedmioty ponoć przeważają.

Ostatnio edytowane przez joa89 : 05-11-2014 o 19:17.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-29-2014, 16:44
DianaM DianaM jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja początkowo poszłam na etnolingwistykę, gdzie miałam angielski i francuski, ale po roku tak mi brakowało rosyjskiego, że poszłam na drugi kierunek - filologię rosyjską. Rozpoczęłam te studia z czystego zamiłowania do tego języka, chociaż jak zaczęłam się go uczyć 4 lata wcześniej to wręcz przeklinałam, bo był inny alfabet, nie mogłam wymówić tego miękkiego rosyjskiego "ч", ale jak pozna się ten język bliżej to nie można go nie pokochać
Jeśli chodzi o uprzedzenia do tego języka, to owszem występują, ale w poważnych firmach, na rynku pracy itp. znajomość tego języka jest dobrze widziana.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-20-2014, 15:36
iwozor iwozor jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja także rosyjski uwielbiam za jego melodyjność, akcent i bogactwo kultury. Uwielbiam słuchać jak Rosjanie rozmawiają między sobą, w ogóle według mnie Rosjanie są bardzo uprzejmi i życzliwi, co także zachęca do bliższego poznania języka rosyjskiego A początkowo do nauki zachęciło mnie duże podobieństwo rosyjskiego i polskiego, ponieważ sporo słów brzmi podobnie, dlatego wydaję się, że rosyjski jest prosty. Jednak studia wyprowadziły mnie z błędu i okazały całe bogactwo rosyjskiej gramatyki i ortografii z zasadami pisowni znaków miękkiego i twardego na czele Ale oczywiście wyboru nie żałuję
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2014, 11:01
jagiela92 jagiela92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wybrałam studiowanie języka rosyjskiego ze względu na jego piękno i melodyjność. Zawsze podobała mi się kultura Rosji. Uważam, że to niezwykle ciekawy kraj. Poza tym zawsze ciągnęło mnie do tłumaczenia. Stąd wybór studiów i specjalizacji.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-13-2014, 11:52
SuperWera SuperWera jest offline
Kumotr

Domyślnie

Moim skromnym zdaniem jeżeli już, to najbardziej sceptycznie do Rosjan odnoszą się starsze pokolenia. Wśród młodych nie zauważyłam jakiegoś wrogiego stosunku do tego narodu .
Jeżeli chodzi o studiowanie rosyjskiego, to w moim przypadku była to całkiem naturalna kolej rzeczy. Tak się składa, że z tym językiem mam do czynienia od najmłodszych lat i zawsze uważałam, że jest to piękny i bardzo melodyjny język.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.