Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-12-2018, 16:50
Ania94 Ania94 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Miałam ten przedmiot na studiach i myślę, że okaże się on bardziej przydatny dla osób, które znają więcej niż jeden język słowiański, najlepiej z różnych grup. Wtedy człowiek sam dostrzega pewne podobieństwa i różnice, a ten przedmiot pomaga usystematyzować nasze spostrzeżenia, a także wyjaśnia, jakie zjawiska w języku prasłowiańskim odpowiadają za dzisiejsze różnice i podobieństwa w językach słowiańskich.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2019, 13:18
kasia411 kasia411 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Gramatyka kontrastywna to bardzo przydatny przedmiot, nie uważam go za "zapchajdziurę", można sobie uświadomić jak wiele różnić jest między językami słowiańskimi pomimo bycia w tej samej grupie języków. Polecam książkę Iryny Kononenko "Kontrastywna gramatyka ukrainskoji ta polskoji mow", korzystałam z niej na studiach, świetna pozycja.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-20-2019, 18:05
vladiator25's Avatar
vladiator25 vladiator25 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Mi się bardzo spodobał ten przedmiot, mimo tego, że nie lubię zajęć praktycznych. Bardzo ciekawie było pracować ze słownikami, nachodzić wspólne cechy w takich wyrazach między którymi, na pierwszy rzut oka, nie ma nic wspólnego. Dla przyszłego tłumacza to bardzo dobre doświadczenie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-21-2019, 02:02
AleSci AleSci jest offline
Kumotr

Domyślnie

Na moich studiach (filologia) takiego przedmiotu nie było, ale już teraz, kiedy czytam i tłumaczę, zauważam, że świadomość podobieństw gramatycznych, takich jak chociażby formułowanie pewnych fraz pomaga poczuć się bardziej "swojsko" w materii języka i uświadomić sobie, jak głębokie są podobieństwa w językowym obrazie świata (przynajmniej wśród Słowian).

PS vladiator, miałeś na myśli "znajdywać" wspólne cechy Nachodzimy kogoś, kiedy odwiedzamy go nieproszeni
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-05-2019, 23:06
dmaria dmaria jest offline
Kumotr

Miejscowość: Rzeszów
Domyślnie

A mi ten przedmiot spędzał sen z powiek! Dopiero po kilku latach przekonałam się, jaki był przydatny dla przyszłego tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.