Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 06-15-2016, 22:59
laurajoanna laurajoanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Nauka języka obcego poprzez piosenki

Z tego co wiem z mojego doświadczenia w nauczaniu, skuteczny sposób, żeby wytlumaczyć pewne reguły gramatyczne polega na korzystanie piosenek. Kiedy ucznowie znajdą jakieś reguły w piosence, wtedy oni zapamiętają ją lepiej i dłużej, bo kojarzą regułę z piosenką.
A to jest również bardzo przyjemne podejście do nauki!

Ostatnio edytowane przez wojsylwia : 04-06-2017 o 20:29.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-16-2016, 12:01
monicapawlik's Avatar
monicapawlik monicapawlik jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Naukę angielskiego zaczynałam w czasach gdy wiele słowników i pomocy naukowych nie było jeszcze dostępnych toteż bazowałam właśnie na tekstach piosenek. Do dziś pamiętam zwroty np. 'the table has turned' z tekstu grupy Aerosmith. Do tego w prasie muzycznej ukazywały się tłumaczenia rózych tekstów, które studiowałam próbując zrozumieć konstrukcje gramatyczne oraz zwroty. Prowadziłam zeszyt, w którym zapisywałam przetłumaczone zdania (tytuły piosenek) aby potem móc studiować zawarte tam konstrukcje i słownictwo. Zeszyt mam dzo dziś choć to już pamiątka z przeszłości. Z tekstów poznałam takie zwroty jak 'gonna', konstrukcje z 'ain't, czy stosowanie podwójnego zaprzeczenia itd., których raczej nie widywało się w podręcznikach do gramatyki. Dzś kiedy mamy internet istnieje wiele możliwości do nauki. Dla tych, którzy kochają muzykę a teksty pomagają im zapamiętywać i zrozumieć język wciąż polecam te metodę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-16-2016, 15:52
Dolo Dolo jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gramatyka i słownictwo może i tak, ale na pewno nie fonetyka i wymowa. Teksty są pisane w taki sposób, aby pasowały do rytmu, wokaliści (łącznie z native-speakerami) bardzo często niepoprawnie umieszczają przez to akcenty. Warto więc podchodzić z dystansem do tego typu nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-16-2016, 16:31
JagWoj JagWoj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nauka słownictwa przez piosenki myślę, że to jest jak najbardziej dobra metoda. Szczególnie kiedy piosenka nam się bardzo podoba i nie możemy przestać jej słuchać, wtedy to zapamiętuje się jej tekst chyba do końca życia. Jednak z gramatyką byłabym ostrożna, bo czasami w tekstach stosowane są różne skróty, po to tekst lepiej brzmiał i współgrał z melodią, a nie zawsze można ich użyć w języku poprawnym czy starannym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-04-2016, 16:10
Agie Agie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja wielu rzeczy nauczyłam się dzięki muzyce, filmom, itp. Jednak trzeba się z tym pilnować, bo obecnie coraz częściej artyści upraszczają sobie wszystko albo tworzą jakieś dziwne kombinacje. Lana Del Rey np. śpiewa "you is" w jednej ze swoich piosenek, a często gdzie indziej można też usłyszeć "he/she/it don't". W znanym utworze nagranym przez Labrinth i Emeli Sandé "beautiful" jest użyte jako rzeczownik.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2016, 11:20
EdytaMakowka EdytaMakowka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tak jak poprzednicy uważam, że z piosenkami trzeba uważać jeśli chodzi o gramatykę, ale do nauki słownictwa nadają się idealnie. Dla nauczyciela mogą być one bardzo dobrym materiałem dydaktycznym, bo to zawsze coś innego i bardziej angażującego niż ciągłe powtarzanie teorii czy słownictwa. Moim zdaniem najwięcej korzyści jednak przyniesie uczniom słuchanie piosenek wykonawców, które dzieciaki już znają i lubią. Wtedy są jeszcze bardziej skupieni i szybciej chłoną wiedzę. Warto więc czasem poświęcić czas by lepiej poznać zainteresowania uczniów, jeśli jest się nauczycielem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-20-2017, 15:00
Lilya Lilya jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nauka poprzez piosenki to zawsze przyjemny przerywnik między "nauką właściwą", ale sądzę że przyswajanie reguł gramatycznych poprzez utwory muzyczne jest dość ryzykowne. Artyści, tworząc teksty, nie zawsze zwracają uwagę na poprawność danego wersu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-29-2017, 09:34
Nefte Nefte jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się, że jest to dobra metoda nauki gramatyki. Moja nauczycielka japońskiego uczyła nas gramatyki poprzez rymowanki i piosenki dla dzieci, i pomimo, że było to na studiach, to metoda działała bardzo skutecznie i trafiała do wszystkich "dużych dzieci"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2018, 23:09
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

A ja bym powiedziała, że piosenki są lepsza forma nauki słówek niż gramatyki, bo tę twórcy potrafią nieco zniekształcać (miałam takie przykłady nawet w podręczniku w formie zadania "znajdź błędy w podanej piosence"). Gramatyki lepiej się uczyć słuchając radia lub oglądając seriale czy filmy
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.