Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-08-2011, 12:01
julia_m julia_m jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Do niektórych kolokwializmów jestem bardzo przywiązana, zwłaszcza do "masakry" i poznańskiej "doliny" Nie bądźmy hipokrytami, nie ma co demonizować, język jest żywym organizmem, wciąż się zmienia i rozwija, a przede wszystkim ma różne twarze... Od nas też zależy jak będziemy go używać, co nie, tej?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 13:05
Pearl's Avatar
Pearl Pearl jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Manchester/Poznan/Inowroclaw
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez julia_m Pokaż post
Do niektórych kolokwializmów jestem bardzo przywiązana, zwłaszcza do "masakry" i poznańskiej "doliny
Co racja to racja! "masakra", "tej", "siano", "na szagę" już na stałe zagościły w moim języku potocznym, choć nie jestem rodowitą Poznanianką

Co jeszcze mnie jednak irytuje to wszechobecne "Heeeelooooołłłłłłłłł" oczywiście z odpowiednią kpiącą intonacją jak z popularnego kabaretu używane często przez bezczelne nastolatki.

Koniec wielu zdań, również w mediach podczas wywiadów (o zgrozo) zdobi nieodłączne "Tak" w stylu: "wczoraj poszłam na zakupy, taaak, była tam ta pani, taaaaak, która nie wiedzieć czemu jeszcze tam pracuje, taaaaaak". Strasznie mnie to rusza.

No i na koniec język esemesów w mowie potocznej, i to jeszcze zangielszczony: OMG, what the f* etc. Nagminne , nadużywane jak chce się podkreślić zdziwienie, czy irytację.

Nie ma co, jest coraz barwniej tylko cierpliwości coraz mniej hahah
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 13:43
wiedziemka's Avatar
wiedziemka wiedziemka jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Otwock
Domyślnie

ja się cały czasu uczę tolerancji na tego typu słowa... i jeśli nikt nie nadużywa jakiegokolwiek słowa, nawet tych, które pasują i nie są z tej całej nowomowy to jest okej. Jeśli na 100 wypowiedzianych zdań, ktoś tylko 2 lub 3 razy powie, że "była taka gruba impreza, że w ogóle ciężko ogarnąć, taaaaaak" to jest w porządku...

Wszystko, jak dla mnie, zależy od ilości, wiadomo, co za dużo, to nie zdrowo i dla mnie w ilości jest problem. Człowiek zawsze dążył do skrótów w mowie, a zwłaszcza w esemesach
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 15:16
rusałka rusałka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez baniak1987 Pokaż post
Zgadzam się z bumpy, też to zauważyłem, dorzuciłbym jeszcze do tego "kminienie", "czajenie" i sławne "kumanie" - bogaty "w spód" mamy język, prawda?
Do tej listy można byłoby dodać "jarzenie". Np. "Jarzysz o co chodzi?"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2011, 20:21
solens's Avatar
solens solens jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Arletta Pokaż post
Też mnie irytuje to "tak?" na końcu każdego zdania. Pewnie ma to na celu upewnienie się, że rozmówca podąża za naszym tokiem myśli, ale dla mnie ma to odwrotny efekt. Rozprasza mnie.

A tu sposób jak sobie poradzić z natrętnym "tak?"

[url]http://www.polskieradio.pl/9/305/Artykul/279506,Tak-na-koncu-zdania-twierdzacego[/url] (polecam!)
"Nooooooooooooooooooooo..." - ciekawy fragment audycji

Równie drażniące jak owe "Tak?" jest "Co nie?", w dodatku skrócone do "c'nie?"
Stary 09-08-2011, 21:00
patrycja_h patrycja_h jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez fergee13 Pokaż post
mnie denerwuje używanie słowa GRUBO ;] "aa było grubo" czy coś w tym stylu ;] się zastanawiam zawsze co to niby ma znaczyć ;]
Cytat:
Zamieszczony przez baniak1987 Pokaż post
"ale była gruba impra" - bardzo często się z tym spotykam, a czasem jeszcze nawet z dodatkiem "w spód" swego czasu też, wszystko, co fajne określało się jako "kozackie" ale chyba czas tego wyrazu już minął...
No, "gruba impreza", bardzo nie lubię tego określenia. Słowa "kozacko" używa się już chyba rzadziej, ale za to często słychać, że coś jest "godne" albo "zacne". Np. "Wczoraj na imprezie/bibie było godnie", albo "zacnie powiedziane"
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2011, 05:21
ania6061 ania6061 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez mnuach Pokaż post
Sama czasami używam slangowych określeń, ale krew mnie zalewa, gdy ktoś o czymś mówi (nawet nie koniecznie tłumaczy) i na końcu każdego zdania wstawia '....tak?'.
Mnie strasznie denerwuje "no nie" na końcu zdania. Taka lajtowa wersja "co nie"

A ostatnio zauważyłam u siebie (o zgrozo) nadużywanie słowa: generalnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2011, 07:39
elie elie jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Warsaw
Domyślnie

ja dorzucę od siebie:
"zakulać" innymi słowy zakręcać
"patelnia" lub "beton" na głupi żart
i "ale kicha"

Ostatnio edytowane przez elie : 09-09-2011 o 08:06.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2011, 08:19
Plummy Plummy jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie A jak się ich pozbyć ?

Do mnie się ostatnio przykleiło "mega". Musiałam używać tego słowa na potęgę, bo dopiero znajomi zwrócili mi na to uwagę.... Wszystko było (i dalej trochę jest, bo nie tak łatwo wyplenić takie słowo) "mega" - w znaczeniu "dużo", ale też "fajne", "super"... Jakieś pomysły jak pozbyć się takich natrętnych słów z głowy ??
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-09-2011, 09:58
Kati's Avatar
Kati Kati jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ostatnio znajomy skarżył mi się, że nie zrozumiał pytania, jakie zadał mu dawno nie widziany znajomy, który wrócił z Warszawy do nas, czyli na Podkarpacie.

Pytanie brzmiało: "Siema stary, jak tam wakacje? Szpącisz coś?"

Ktoś się spotkał z takim wyrażeniem? Kto nam pomoże rozwiązać tę zagadkę?
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.