Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki słowiańskie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-29-2019, 13:07
Szvejkova Szvejkova jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pewno takie teksty wnoszą coś nowego. W programie studiów nie ma jedynie starszej literatury, jest przecież także literatura współczesna. Bez tego ani rusz!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-29-2019, 16:50
Magda12 Magda12 jest online
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Jaka współczesna?
Ja na filologii rosyjskiej mialam Tołstoja i Dostojewskiego, którzy byli upchnięci w jednym semestrze. Ledwo nadążałam czytać ich po polsku, a jak myslę o tym, że mielibyśmy czytać ich w oryginale... Nie, programy studiów wcale nie są zbilansowane i o ile literatura powinna być, to niestety utwory nie są dobierane zgodnie z poziomem i wgl nie biorą pod uwagę ilości czasu, jakie trzeba na nie poświęcić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-29-2019, 21:03
Katja Katja jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Magda12 Pokaż post
Jaka współczesna?
Ja na filologii rosyjskiej mialam Tołstoja i Dostojewskiego, którzy byli upchnięci w jednym semestrze. Ledwo nadążałam czytać ich po polsku, a jak myslę o tym, że mielibyśmy czytać ich w oryginale... Nie, programy studiów wcale nie są zbilansowane i o ile literatura powinna być, to niestety utwory nie są dobierane zgodnie z poziomem i wgl nie biorą pod uwagę ilości czasu, jakie trzeba na nie poświęcić.
Nie są zbilansowane, bo nie każdemu kierunkowi służy licencjat.
Cóż, ilość czasu - to są w końcu studia. A poziom? Sorry, ale na studiach filologicznych narzekanie na poziom to słabo brzmi. Zwłaszcza jeśli mowa o języku rosyjskim.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-02-2019, 11:45
Magda12 Magda12 jest online
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Katja Pokaż post
Cóż, ilość czasu - to są w końcu studia. A poziom? Sorry, ale na studiach filologicznych narzekanie na poziom to słabo brzmi. Zwłaszcza jeśli mowa o języku rosyjskim.
Szczerze mówiąc nie za bardzo wiem, co masz na myśli. Sorry.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-02-2019, 15:48
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Katja Pokaż post
Ja byłam na studiach pięcioletnich i mam podobne odczucia, co Magda.
Ponadto byłam w tzw. grupie zerowej i narzekanie na poziom było na porządku dziennym. Z perspektywy czasu - lipny pomysł. Drugi raz bym tego błędu nie popełniła.

A co do samej literatury... Można zrobić specjalizację literaturoznawczo - kulturologiczną i tam niech pasjonaci zgłębiają jej tajniki. Pozostałym wystarczą absolutne podstawy. Do praktycznego życia się to nijak nie przydaje; co najwyżej po to, by rozumieć mentalność narodów, specyfikę danej epoki, znać najważniejsze postaci. Resztę lepiej doczytać we własnym zakresie, bo studia to tylko początek do zgłębiania wiedzy. Lepiej poznawać praktykę języka, ćwiczyć tłumaczenia, a nawet wgłębiać się w jego historię.
Tak, wolę językoznawstwo. Miliardy razy bardziej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2019, 15:32
Katja Katja jest offline

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez puma.domowa Pokaż post
A co do samej literatury... Można zrobić specjalizację literaturoznawczo - kulturologiczną i tam niech pasjonaci zgłębiają jej tajniki.
Przede wszystkim można zapoznać się z programem studiów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2019, 15:32
Katja Katja jest offline

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Magda12 Pokaż post
Szczerze mówiąc nie za bardzo wiem, co masz na myśli. Sorry.
A z czym dokładnie masz problem?
Kiedyś studia były w większości pięcioletnie - więcej czasu, aby rozsądniej ułożyć plan studiów.
Przed przystąpieniem do studiów warto przejrzeć ich program. To zawsze rozjaśnia w głowie.
Studia filologiczne to nie kurs językowy - jest właśnie m.in. sporo dawki literatury, itp. Do praktycznej nauki języka są lepsze kierunki, czy kursy.
Studia polegają na tym, że już nie ciągnie się studenta za rączkę. Sporo trzeba wykonywać samemu, w czasie wolnym.
Coś jeszcze wyjaśnić?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-08-2019, 21:19
Waleria_P Waleria_P jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Niby było więcej czasu jak studia były jednolite, ale też było więcej programu do przerobienia. Wykładowcy, którzy prowadzili zajęcia w obu systemach mówili, że obecnie program literatury na filologiach jest dosyć okrojony (bo wszystkie epoki literackie trzeba zmieścić na licencjacie). Wielu osobom wydaje się, że to wina systemu bolońskiego (oczywiście łatwiej było rozłożyć program na 5 lat ale automatycznie było jeszcze więcej godzin w programach studiów i więcej lektur). Nie wiem czy zrzucanie winy na podział licencjat + magister ma sens. Literatura zwyczajnie musi istnieć na studiach filologicznych, co najwyżej można rozmawiać o kolejności przedmiotów. Teraz słychać narzekania, ale prawda jest taka, że dzieła obecnie omawiane we fragmentach, kiedyś były czytane w całości.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 22:06. Powód: błędy interpunkcyjne
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 13:23
jbodera9 jbodera9 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez kamila0503 Pokaż post
Myślę, że jest potrzebna. Szczególnie tym, którzy będą pisać pracę z literaturoznawstwa, ale też przydaje się tym, którzy interesują się językoznawstwem. Można poznać stare konstrukcje gramatyczne oraz archaiczne słownictwo. Myślę, że każdy korzysta na tych zajęciach w mniejszym lub większym stopniu.
Zgadzam się po części. Jednak co z osobami, które w ogóle nie wiążą przyszłości z literaturoznawstwem? Na moich studiach mam taki problem, że pracę licencjacką zamierzam pisać z językoznawstwa, jednak profesor od literatury nie zamierza nam w ogóle odpuścić, co jest dla mnie niezrozumiałe. Warto znać przynajmniej te najważniejsze pozycje w literaturze, jednak rozszerzona wiedza powinna być tylko dla zainteresowanych

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-16-2019 o 14:51. Powód: brak polskich znaków
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 19:44
kasiabo3 kasiabo3 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Myślę,że literatura jest potrzebna na każdych studiach językowych. Ale bardziej w kontekście poznania historii, kultury.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.