Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-31-2016, 22:02
Anita123 Anita123 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Rozumienie tekstu słuchanego

Witam. Czy macie jakieś metody na nauczenie się/poprawę rozumienia tekstu słuchanego? Wydaje mi się, że angielski jest pod tym względem wyjątkowo trudnym językiem ze względu na specyficzną wymowę i mnogość akcentów. Też tak uważacie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 00:24
aaiszaa aaiszaa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Myślę, że każdy z nas musi wypracować sobie swoją metodę.
Ja od lat słucham podcastów BBC: [url]http://www.bbc.co.uk/podcasts[/url] i dla mnie jest to najlepsza metoda ćwiczenia umiejętności rozumienia ze słuchu. Trudniejsze audycje puszczam sobie nawet po kilka razy dla lepszego zrozumienia.
Proponuję także poczytać o "total immersion" w nauce języków - próbować otoczyć się z każdej możliwej strony językiem docelowym tak by przestawić swoje myślenie na język obcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 03:37
Robert S Robert S jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Najlepiej jest zacząć słuchać jakąś serię na internecie, osłuchać się z jednym native speakerem. Kiedy zaczniesz go rozumieć "bez problemu" tzn, kiedy nie będziesz musiała się wsłuchiwać w to co mówi. Wtedy zacząć oglądać całe seriale, filmy w oryginale, najlepiej bez napisów. Starać się dobierać takie, gdzie aktorzy nie mamroczą. Dobre do tego są filmy animowane i seriale.

Radze zacząć od tego co się lubi. Czyli nie iść na głęboką wodę szukając czegoś o UE i światowym ładzie, tylko coś połączonego z hobby.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 11:26
marta92 marta92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oglądanie angielskojęzycznych seriali jest bardzo pomocne. Najpierw z angielskimi napisami - żeby wiedzieć o co chodzi, a jednocześnie przyzwyczaić się do tego jak mówią poszczególni aktorzy, a później próbując już bez napisów.
Myślę, że seriale są tutaj dużo lepsze od filmów, bo po kilku odcinkach z napisami na pewno podłapiemy charakterystyczne słownictwo, którego używają bohaterowie i będzie nam dużo łatwiej zrozumieć kolejne odcinki bez napisów. Łączenie przyjemnego z pożytecznym .
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 13:34
ajack ajack jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdecydowanie podcasty. W aplikacji English Listening są podcasty z BBC wraz z transkrypcją - bardzo pomocna rzecz.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 13:47
gwachecki gwachecki jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Są aplikacje na telefon komórkowy gdzie możemy wybrać stację radiową z konkretnego regionu. Ja używam ituner. Polecam też stronę [url]www.elllo.org[/url].
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2016, 17:06
hanna93 hanna93 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Lublin
Domyślnie

Jak napisała już marta92, seriale są ogromną pomocą Jeśli znajdziesz jakiś, który naprawdę Cię "wciągnie", nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz rozumieć aktorów bez większych problemów Dla mnie strzałem w dziesiątkę były właśnie seriale, filmy i muzyka - to wszystko daje Ci możliwość osłuchania się z różnymi akcentami.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-02-2016, 00:58
Agie Agie jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak najwięcej kontaktu z produktami kultury krajów anglojęzycznych to podstawa (filmy, książki, itd). Poza tym, oglądanie wywiadów z "native speakers" czy też słuchanie radiostacji zagranicznych. Ja polecam z kolei aplikację TuneIn Radio . Można oczywiście też sprawdzać się, wykonując regularnie zadania związane ze słuchaniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-02-2016, 17:54
Rszewczyk Rszewczyk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie jestem pewien czy oglądanie seriali/filmów to taki dobry pomysł na początek. Jeżeli już, to na pewno z napisami. Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest zaczęcie właśnie od podcastów/vlogów i innych mediów skupionych głównie na słowie mówionym. W filmach często przeszkadza zła jakość głosu, ekspresja aktorów, czy efekty dźwiękowe otoczenia. Na pewno na początek słuchaniu powinny towarzyszyć napisy albo transkrypcja, aby 'wiedzieć co się słyszy'
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2016, 17:05
nomoreblood nomoreblood jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Seriale to dobry pomysł, ale na pewno z napisami. Ciężko jest osłuchiwać się z wymową której się nie rozumie. Najlepiej jest właśnie obejrzeć kilka odcinków z napisami, a nawet się nie obejrzysz i będziesz rozumieć daną wymowę już bez nich. Zresztą możesz słuchać czegokolwiek, co Cię zainteresuje. Przynajmniej na mnie to tak działało. Zależy też do czego to 'osłuchanie' jest Ci potrzebne, bo jeśli przygotowujesz się np do jakiegoś egzaminu to warto do tego robić testy na rozumienie ze słuchu- zawsze zwiększają koncentrację podczas słuchania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.