Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-09-2011, 17:56
Kat Kat jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie Programy telewizyjne w językach obcych

Wiadomo, że czytając książki i gazety poszerzamy i wzbogacamy swój zasób słownictwa. Czy podobna sytuacja zachodzi przy oglądaniu filmów i seriali, zwłaszcza tych z oryginalnymi napisami?

Ostatnio edytowane przez wojsylwia : 03-29-2017 o 21:36.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2011, 18:07
helena helena jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie mogę odwołać się do języka angielskiego, natomiast oglądam filmy po francusku ( z dubbingiem francuskim najczęściej, czasem z napisami). Osobiście uważam że bardziej rozwijam się gdy jednak słucham w języku francuskim niż czytam napisy, ale to zależy od tego jaką kompetencję kto chce u siebie rozwinąć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2011, 18:13
Kat Kat jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

angielski podałam przykładowo głównie dlatego, że raczej ogladam prodykcje japońskie i koreańskie, a te zazwyczaj są tłumaczone na język angielski. niemniej pamietam jak swego czasu przed egzaminami miałam rzut na produkcje niemieckie i angielskie (amerykańskie), zarówno dubbing w tych językach, jak i napisy (jesli były dostepne) bardzo mi się przydawały podczas wypowiedzi ustnych i pisemnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-09-2011, 19:26
zmillka zmillka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Gdy nauka jest przyjemnością, odbywa się bez bez przymusu, a tak przecież jest, gdy jesteśmy bardziej zainteresowani fabułą, niż np: wypełnianiem luk, szukaniem pojęć w słowniku, mózg szybciej przyswaja nowe informacje. Oglądanie seriali to jedna z najlepszych metod nauki języka obcego jaką znam. Oswaja z językiem ( co widać w wypowiedziach ustnych), poszerza słownictwo praktycznie bez intelektualnego wysiłku tzn. nam się wydaję, że tego wysiłku nie podejmujemy. Siła sugestii Wystarczy oszukać mózg: "mózg jest Twoim największym przyjacielem, ale zauważ kto to mówi" .
Oglądając seriale więcej zmysłów uczestniczy w procesie przyswajania wiedzy (jednak boję się nazwać go nauką) niż np. podczas ćwiczeń gramatycznych, co siłą rzeczy poprawia zapamiętywanie. Oczywiście oglądanie seriali nie jest receptą na wszystko, ale w moim przypadku idealnie się sprawdza w wzbogaceniu słownictwa (biernego i aktywnego), rozwijaniu umiejętności mówienia, rozumienia, ...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 18:26
natalia87 natalia87 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeśli chodzi o początki nauki języka hiszpańskiego to świetnym patentem są tzw. "tasiemce", gdzie dialogi nie są skomplikowane i "zza" lektora można wyłapać poszczególne frazy podstawowe zwroty można opanować bardzo szybko a w miarę czasu wzbogacać słownictwo o inne wyrażenia dużą rolę odgrywa tu tłumacz jako nauczyciel
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 18:59
joannasz's Avatar
joannasz joannasz jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

jeśli chodzi o angielski to ja praktykuję naukę poprzez seriale. Muszę przyznać że daje to swoje efekty. Dodam, że nawet niektórzy wykładowcy na zajęciach polecali tę metodę. Jednak minus jest taki, dany odcinek trzeba niestety parę razy obejrzeć bo najczęściej fajne słówka i konstrukcje gramatyczne wywołuje się za drugim lub też nawet trzecim razem.
Dodatkowo puszczanie dzieciom bajek w oryginale od najmłodszych lat daje genialne rezultaty.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 19:42
mikanova mikanova jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez zmillka Pokaż post
Gdy nauka jest przyjemnością, odbywa się bez bez przymusu, a tak przecież jest, gdy jesteśmy bardziej zainteresowani fabułą, niż np: wypełnianiem luk, szukaniem pojęć w słowniku, mózg szybciej przyswaja nowe informacje. Oglądanie seriali to jedna z najlepszych metod nauki języka obcego jaką znam. Oswaja z językiem ( co widać w wypowiedziach ustnych), poszerza słownictwo praktycznie bez intelektualnego wysiłku tzn. nam się wydaję, że tego wysiłku nie podejmujemy.
Zgadzam się z powyższą opinią, oglądam w niemieckiej telewizji amerykańskie filmy i seriale z dubbingiem lub oryginalne produkcje niemieckie. Uważam, że jest to dobry sposób na podszkolenie języka, rozwinięcie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i poszerzenie zasobu słownictwa. Kiedy nie znamy danego słówka, a jesteśmy zainteresowani fabułą to zazwyczaj domyślamy się z kontekstu co ono oznacza, łatwiej zapamiętujemy i szybciej przyswajamy nowe wyrażenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2011, 22:02
kkabala kkabala jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najprzyjemniejsza metoda! nawet jeśli mamy do czynienia z dubbingiem. Ja szkolę swój francuski oglądając (z dubbingiem) amerykański serial "How I met your mother". Można wyłapać sporo ciekawych zwrotów z języka potocznego. Polecam zarówno serial, jak i naukę języka poprzez oglądanie seriali/filmów
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2011, 00:43
martyna0512 martyna0512 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Oglądanie programów obcjęzycznych pmaga głównie w nabraniu "płynnści" rozumienia ze słuchu. Wiadomo, język mówiony różni się od pisanego, jeśli będziemy polegać tylko na słowie pisanym, to kiedy przyjdzie nam porozumieć w danym języku ... ani be, ani me, ani kukuryku bo nie będzie wiadomo czego od nas chcą bo bełkoczą jak mówią.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2011, 16:05
Kat Kat jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

ja przy ogladądaniu seriali czy filmów bardzo dużo słowek i zwrotów wyłapuję. ostatnio zwłaszcza w japońskim czy koreańskim. oczywiście mam problem z wymową, bo nie wiem, jak ona dokładnie od podszewki wygląda, ale samo słuchanie języka dużo daje.

czasem seriale, filmy czy bajki sprawdzają się przy uczeniu dzieciaków. w ciekawy sposó pozwalają na osłuchanie się z językiem i zaciekawienie nim malca.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.