Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-07-2012, 02:47
sylwka sylwka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Pisałam pracę licencjacką na temat dwujęzyczności. Bardzo ważną kwestią jest wytrwałość i konsekwencja rodziców. Dziecko nie nauczy się dobrze języka w domu jeśli rodzice będą zwracać się do dziecka raz w jednym a raz w drugim języku. Wtedy maluch będzie mylić te dwa kody językowe. Musi mieć jakieś odniesienie, wiedzieć że ten język to j. polski bo mama zawsze w nim mówi, a ten to angielski, bo tata tylko w nim się do niego zwraca. W zależności od sytuacji rodzinnej można też wybrać strategię czasu, czyli w domu mówimy w jednym języku, a poza domem w drugim. Ważne jest też, aby kontakt z dwoma językami był zrównoważony, aby dziecko w przyszłości nie miało awersji do tego rzadziej używanego języka.
Na rynku jest wiele pozycji, poradników dla rodziców chcących wychować swoje dziecko na dwujęzyczne. Zachęcam do lektury.
Osobiście chciałbym moje przyszłe dzieci uczyć dwóch języków od urodzenia jednak mam świadomość że to bardzo ciężka praca, zwłaszcza jeśli matka postanawia mówić do dziecka w języku obcym (wiadomo, najłatwiej okazać matczyne uczucia w języku ojczystym) i warto dobrze tą sprawę przemyśleć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2012, 23:35
Juskos Juskos jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Czarny Las (Grodzisk Mazowiecki)
Domyślnie

Chciałbym żeby mój synek mówił po francusku. Mamy stały kontakt z osobami francuskojęzycznymi, do tego książeczki, piosenki i mi czasem się zdarzy, że powiem coś w tym języku, jednak nie jestem w stanie mówić ciągle w tym języku, to dla mnie zbyt sztuczne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-19-2012, 23:54
Nusia Nusia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nie chciałabym sama mówić do dziecka w obcym języku, ale chętnie przeprowadziłabym się za granicę, żeby wchłaniało język od nativów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2012, 00:55
gohbor's Avatar
gohbor gohbor jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Oświęcim, Poland
Domyślnie

Nie za bardzo sobie wyobrażam, żebym do mojej dwuletniej córeczki miała się zwracać tylko po angielsku. Choć dobrze znam ten język, byłoby to dla mnie bardzo sztuczne. O wiele lepsze wydaje mi się właśnie wprowadzanie pojedynczych słówek poprzez zabawę oraz włączanie dziecku bajek w obcym języku. Moja mała niektóre bajki, na przykład wspomnianą już przez kogoś Peppę ogląda tylko po angielsku (ja też stanowczo wolę tę oryginalną wersję), i nawet jest tak, że język angielski kojarzy jej się z tymi konkretnymi bajkami. Na przykład śpiewam jej coś po angielsku, a ona mówi, że chce obejrzeć Barney'go, którego też zawsze po angielsku ogląda, tak jakby w jakiś sposób już rozróżniała te języki. A jak widzi Świnkę Peppę po polsku, to twierdzi, że "Peppa nie mówi"Do niedawna mieszkałyśmy w Irlandii, więc w pewnym stopniu miała na codzień kontakt z językiem, gdyż odwiedzali nas znajomi Irlandczycy, a w sklepach często zagadywali ją sprzedawcy. I teraz w Polsce zawsze jak wychodzimy ze sklepu czy urzędu, mała krzyczy "Bye, bye":-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2012, 11:23
basienkabb basienkabb jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agg555 Pokaż post
Uważacie, że rodzice posługujący się dobrze obcym językiem, powinni uczyć go swojego dziecka, mówiąc do niego powiedzmy po angielsku czy hiszpańsku? Jakie są Wasze opinie?
Na naszym seminarium magisterskim, była jedna dziewczyna która zajmowała się wielojęzycznością u dzieci. Dyskutowaliśmy na ten temat z nasza Panią Profesor i doszliśmy do wniosku, że rodzice mogą mówić do dziecka tylko i wyłącznie w języku, jakiego uzywaja na codzień w domu. Głównie chodzi o to, że np jeśli rodzice są Polakami ale np mama zna francuski (bo go studiowała) to mimo wszystko nie powinna mówić do dziecka w tym języku. Dlaczego? Dlatego, że pomimo faktu że na początku dziecko będzie jej słuchało i starało się uczyć z nią, to potem w ciut starszym wieku, gdzie jego zrozumienie świata będzie na wyższym poziomie, zda sobie sprawę że mama z tatą nie rozmawiaja ze sobą po francusku to dlaczego ono musi się wysilac i z mama rozmawiac po francusku. Konsekwencja może byc fakt, że dziecko przestanie uzywać danego jezyka i już nigdy nie chcieć sie go uczyć. Oczywiście od reguły są wyjątki, ale trzeba mieć na uwadze że takie rzeczy mogą miec miejsce i potem możemy żałować naszych przedwczesnych decyzji. Jest inne rozwiązanie odpowiednie w takiej sytuacji, gdzie rodzice są Polakami a mama zna francuski. Wówczas mama może uwrażliwiać dziecko na ten język przez bajki, piosenki, rymowanki, itp natomiast w wieku gdzie swiadomość swiata jest już większa, można wysłac dziecko na nauke jezyka, a potem w domu praktykować z nim to czego nauczyło się na zajęciach.

Innym przypadkiem jest małżeństwo mieszane np matka Polka i ojciec Hiszpan. Wówczas mama mówi do dzieci po poslku a tata po hiszpańsku. Jeśli oboje znają język współmałżonka również mogą uzywać tego drugiego języka zwracając się do swoich dzieci. Ale uwaga tez muszą być jakieś zasaday stosowania, chociażby na początku.

Pracowałam jako au-pair we Francji gdzie mama była z Wenezueli a tata Francuz. Mama rozmawiała z dziećmi, zwracała się do nich po hiszpańsku, a tata po francusku. Od czas do czasu jak rodzina była w komplecie mówili zawsze w jednym jęzku, zeby nie mącić zbytnio dzieciom w głowie. Uważam że taki podejście jest rozsądne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-26-2012, 12:24
agaga agaga jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Juskos Pokaż post
Chciałbym żeby mój synek mówił po francusku. Mamy stały kontakt z osobami francuskojęzycznymi, do tego książeczki, piosenki i mi czasem się zdarzy, że powiem coś w tym języku, jednak nie jestem w stanie mówić ciągle w tym języku, to dla mnie zbyt sztuczne.
Słyszałam kiedyś w Trójce (radio), jak jakiś pan zachwalał metodę uczenia dzieci języka angielskiego przez rodziców w domu i radził, że można zrobić jeden dzień w tygodniu dniem języka angielskiego, kiedy to jedno z rodziców mówi do dziecka tylko w tym języku. Może spróbuj czegoś takiego z francuskim?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2012, 15:15
Margot Margot jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie to trochę śmieszne, rodzice są Polakami, mieszkają w Polsce i do dziecka po angielsku. To takie na siłę. Myślę, że robienie mu lekcji, czytanie bajek, puszczanie angielskich kreskówek wystarczy. Dziecko i tak szybko łapie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2012, 15:34
Aniesse Aniesse jest offline
Szyszkownik

Miejscowość: Umbria (Italia)
Domyślnie

Ja mam córeczke która w połowie jest Włoszką (tatuś Włoch) i staram się do niej mówić po polsku. Efekty sątakie, że prawie wszystko rozumie, gorzej jednak z mówieniem bo w jakiś sposób czuje, iż nie jest to język używany na co dzień. Muszę stwierdzić, że dwujęzyczność to jednak i ciężka praca, bo małe dziecko nie od razu pojmuje, że to dla niego szansa. W okresie przedszkolno-szkolnym traktuje to często jako mus. Mam nadzieję, że uda mi się małą zabrać wkrótce do Polski by usłyszała ten język w naturalnych warunkach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-03-2012, 18:52
agaga agaga jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawsze możesz jej puszczać polskie bajki w wersji audio lub video albo polskie piosenki dla dzieci Niech się osłuchuje z językiem matczynym
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 11-04-2012, 13:49
Michaela Michaela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że mówienie do dziecka w języku obcym może przynieść tylko same korzyści. Dziecku łatwiej jest wychwycić dźwięki i nauczyć się ich poprawnej wymowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.