Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-30-2012, 21:49
agg555 agg555 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Język obcy a dziecko

Uważacie, że rodzice posługujący się dobrze obcym językiem, powinni uczyć go swojego dziecka, mówiąc do niego powiedzmy po angielsku czy hiszpańsku? Jakie są Wasze opinie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 21:55
master13 master13 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że dziecko powinno być uczone pojedynczych słów, bądź wyraźeń. W nauce języka będzie bardziej pomocne pokazywanie bajek po angielsku lub czytanie książeczek. Sytuacja inaczej się prezentuje, jeżeli jedno z rodziców jest obcokrajowcem, wtedy jest nieunknione, że do dziecka uczy się mówić w dwóch językach na takim samym poziomie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 22:07
agg555 agg555 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Zgadzam się, ale spotkałam się z różnymi opiniami. Osobiście znam matki, które są święcie przekonane, że ich poziom języka jest tak dobry jak u native speakera i mają zamiar mówić do dziecka rówolegle po polsku i powiedzmy po angielsku. Szczerze mówiąc, nie jestem pewna, czy to taki dobry pomysł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 22:10
stereofoam's Avatar
stereofoam stereofoam jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

[url]http://forum.mlingua.pl/showthread.php?t=17747[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-30-2012, 22:12
August August jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Niestety nie jestem praktykiem, wciąż to przede mną, więc mogę wyłącznie teoretyzować, a to nie to samo. Faktycznie bardzo mnie ciekawią wyniki takich "eksperymentów". Moja kuzynka postawiła na wychowanie dziecka w środowisku trójjęzycznym, że tak powiem. Nie jestem do końca przekonany do tego pomysłu. Z drugiej strony jakoś nie mam obaw, że można dziecku zrobić krzywdę próbując go uczyć różnych języków. Wierzę w mądrość dzieci. Myślę, że dziecko samo według wskazań swojego wewnętrznego zegara wybierze to, co będzie dla niego najlepsze. Czyli mówiąc konkretnie skupi się na jednym języku, takim, w którym będzie się mogło porozumiewać z jak największą ilością osób. Ale starania rodziców mogą przynieść efekty w dłuższej perspektywie, nawet jeśli nie w najbliższej. Zainteresowanie językami może mu pozostać na całe życie. I to bez wątpienia będzie duży plus.

Ostatnio edytowane przez August : 07-30-2012 o 22:14.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-31-2012, 00:24
kaszaria kaszaria jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że każdy kontakt z językiem obcym we wczesnym dzieciństwie będzie w przyszłości procentował. Nie sądzę, aby można zrobić dziecku przez to krzywdę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-31-2012, 18:25
majunia123 majunia123 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja uważam,że najlepiej gdy ojciec mói do dziecka w jednym języku,a mama w innym.W szkole może mieć inny dodatkowy plus ten, który jest urzędowy w danym kraju i tak dziecko w wieku dorosłym będzie znało doskonale 4 języki.Polecam-naprawde się udaje!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2012, 15:39
infant infant jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez majunia123 Pokaż post
Ja uważam,że najlepiej gdy ojciec mói do dziecka w jednym języku,a mama w innym.W szkole może mieć inny dodatkowy plus ten, który jest urzędowy w danym kraju i tak dziecko w wieku dorosłym będzie znało doskonale 4 języki.Polecam-naprawde się udaje!
Zgadzam się z tą opinią, może jeszcze warto wspomnieć że byłoby super gdyby ojciec lub jedno z rodziców było obcokrajowcem.
Póki co nie mam jeszcze dzieci ale chciałabym w domu komunikować się z dziećmi w języku obcym, sama oglądam tv tylko w języku obcym, który znam dobrze więc myślę, że dziecko samo się nauczy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-02-2012, 15:05
Iverling Iverling jest offline
Szyszkownik

Smile

Dużo się mówi o tym, że dzieci łatwo "chwytają" języki, gdy są nimi otoczone od maleńkiego, przychylam się do tej teorii, ale wiem też, że wiele zależy od indywidualnych cech dziecka. Mój kuzyn, wychowywany na trzech językach, zaczął mówić późno i do teraz (jest w liceum) nie przejawia specjalnego entuzjazmu w kwestiach językowych. To po prostu nie jego bajka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-02-2012, 16:50
panda's Avatar
panda panda jest offline
Kumotr

Domyślnie

Powinny oswajać dziecko z językiem. Puszczać mu bajki, piosenki itp. Jednak mówienia powinien uczyć przeszkolony nauczyciel, który nie wpoi dzieciakowi np. złego akcentu. Jest wiele fajnych zajęć dostosowanych specjalnie dla maluszków, myślę, że warto je na nie zapisać. Jak czasami przychodzę wcześniej do mojej szkoły języka francuskiego to akurat dzieciaki mają swoje zajęcia i czasem podglądam co tam kombinują. Jak widzę jak śpiewają piosenki albo rozmawiają po francusku, takie małe smrody, co mi do biodra sięgają, to aż mi serce rośnie. Cudowny widok. Moje dziecko też zapiszę na zajęcia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.