Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2011, 23:06
kajtul kajtul jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

U mnie się sprawdza. To chyba najbardziej efektywna forma nauki słówek, ale w tym momencie robię to już tylko w formie elektronicznej. A to nawet nie dlatego, że nie chce mi się wycinać, ale raczej trudno utrzymać w porządku 300-500 czy więcej karteczek. Ale jeśli ktoś obstaje przy tym, a nie jest to popularny język to widziałam kiedyś na allegro gotowe puste fiszki (puste po obu stronach). Pytanie tylko czy to nie jest szczyt lenistwa/wyrzucanie pieniędzy w błoto.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-18-2011, 01:11
aguska06 aguska06 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja uczyłam się słówek za pomocą fiszek i robiłam je samodzielnie. Wyglądało to w ten sposób, iż na jednej stronie wypisywałam słówko w języku polskim, na drugiej w języku obcym (w moim przypadku to angielski lub rosyjski), dodając ewentualnie przykład użycia. Dla mnie fiszki sprawdzają się świetnie, gdyż ucząc się słówek wypisanych jedno pod drugim na kartce szybko zapamiętuję ich kolejność, a tak mogę je sobie dowolnie losować i kolejność raczej się nie powtórzy .

Zalety samodzielnego przygotowania fiszek:
- umieszczam na nich to co chcę, co jest mi aktualnie potrzebne (np. wypisuje wszystkie nowe słówka z tekstu, który czytałam), co mnie ciekawi i w przystępnej dla mnie formie (w tych kupionych w sklepie jest to już narzucone).

Wady samodzielnego przygotowania fiszek:
- jest to niestety czasochłonne (zwłaszcza jak trzeba słówka znaleźć w słowniku, sprawdzić akcent i kontekst użycia), no i karteczki szybko się niszczą (nie tak ja kupione w księgarni, które często są laminowane)

Ostatnio edytowane przez aguska06 : 12-18-2011 o 01:14.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-15-2012, 23:47
EK2412 EK2412 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja kupiłam fiszki rosyjskie w księgarni językowej. Dotyczą słownictwa i składają się z dwóch części zróżnicowanych pod względem zaawansowania. Myślę, że warto, jeśli będzie się systematycznie robić powtórki. Ja kupiłam z myślą o uczeniu słownictwa od podstaw, natomiast dla mnie jest to również przyjemna forma powtórki, czy też douczenia się nowych słówek. Można w ten sposób urozmaicić naukę i wprowadzić element zabawy. Wygodne jest to, że mamy w zestawie pudełko, które pomaga nam zorganizować naukę, a także małe etui, dzięki któremu kilka fiszek możemy mieć zawsze przy sobie i uczyć się praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Żałuję tylko, że rosyjskich mamy tylko dwie części.
Z angielskiego póki co posiadam tylko pierwszą część (wszystkich jest chyba sześć) i zamierzam kupić kolejne.

Ciekawą sprawą są też tzw. klejki, czyli karteczki samoprzylepne ze słówkami w języku obcym, które możemy przykleić na przedmioty codziennego użytku, aby łatwiej nam było zapamiętać ich nazwy. Może się to okazać bardzo pomocne, zwłaszcza dla osoby początkującej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 09:54
cheburator cheburator jest offline
Kumotr

Domyślnie

W moim przypadku fiszki świetnie się sprawdzają, mam jednak jeden ważny problem, nie zawsze chce mi się przygotowywać je samodzielnie:P
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 10:24
kamillak kamillak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Według mnie to najlepsza metoda na naukę słownictwa. W moim przypadku sprawdza się w 100%. Przez samo przygotowywanie fiszek zapamiętuję część słówek, później jest tylko utrwalanie. W każdym momencie, w każdym miejscu można sobie te słówka przypominać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 17:15
editt's Avatar
editt editt jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim wypadku nauka słownictwa z fiszek się sprawdza. Korzystałam jednak z fiszek dostępnych na stronach internetowych. To jedna z nich:
[url]http://fiszkoteka.pl/tag/1305-rosyjski[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 22:16
pmatus pmatus jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Metoda bardzo praktyczna ze względu na możliwość usunięcia z zestawu tych słów, które już umiemy. Ja jednak piszę zazwyczaj słowa w kontekście (np. jedno zdanie), a nie samo "na sucho". Pomaga to łatwiej kojarzyć słowo z zastosowaniem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-16-2012, 22:47
agnesskar agnesskar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez editt Pokaż post
W moim wypadku nauka słownictwa z fiszek się sprawdza. Korzystałam jednak z fiszek dostępnych na stronach internetowych. To jedna z nich:
[url]http://fiszkoteka.pl/tag/1305-rosyjski[/url]

Znam tę stronę i uważam, że jest bardzo pomocna.

Ostatnio edytowane przez kniha : 09-07-2014 o 22:49.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2012, 14:23
michal_k michal_k jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: pl
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez eovka Pokaż post
Mnie samodzielne przygotowanie większej ilości fiszek zawsze przerastało. Chętnie za to poznałabym zdanie tych, którzy byli wystarczająco cierpliwi, by je zrobić albo mieli możliwość takie kupić.
Wydaje mi się, ze przygotowywanie fiszek to połowa sukcesu. Sporą część już się pamięta... w końcu samemu to się napisało.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-17-2012, 15:53
eovka eovka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez michal_k Pokaż post
Wydaje mi się, ze przygotowywanie fiszek to połowa sukcesu. Sporą część już się pamięta... w końcu samemu to się napisało.
Ale skoro się już pamięta, to fiszka zaraz po zrobieniu robi się niepotrzebna... ech
W innym wątku ktoś zaproponował stronę [url]www.quizlet.com[/url] - być może to jest alternatywa dla papierowych fiszek (czy to własnoręcznie zrobionych, czy kupionych). Spróbuję w wolnej chwili.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.