Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-14-2011, 12:39
lenor lenor jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Młodym uczniom jest pewnie łatwiej. Ale uczniowie starsi często są mocno zmotywowani i też z powodzeniem mogą się uczyć. Dużo zależy od stawianego sobie celu, bo jeżeli ktoś chce się nauczyć języka żeby się porozumiewać na wczasach (znam takie osoby) to z pewnościa sobie poradzi niezależnie od wieku. A co sądzicie o posyłaniu kilkumiesiesięcznych dzieci na kursy? Ja mam trochę sceptyczne podejście...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-14-2011, 15:11
eufrozyne's Avatar
eufrozyne eufrozyne jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Bydgoszcz
Domyślnie

Najlepszy wiek, to taki jeszcze w kołysce :P wiadomo im wcześniej tym lepiej. Ja uczyłam się angielskiego jako dzieciak i mój brat również i z tym językiem nie mamy żadnych problemów, sam wchodzi do głowy. Niemieckiego zaczęliśmy się uczyć jakoś w 6 klasie podstawówki (już nie pamiętam dokładnie) i z tym językiem już mam większe problemy, nie myślę w nim tak jak w angielskim.
Stary 09-14-2011, 17:01
katberek's Avatar
katberek katberek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zależy czy mówimy o nauce, czy o przyswajaniu, bo to różnica. Najlepiej od początku mówić do dziecka w dwóch językach, wtedy przyswoi sobie ten drugi bezproblemowo. Jeśli chodzi o naukę, to myślę, że najlepiej zacząć około 7 roku życia, równolegle z językiem ojczystym (w sensie pisania i czytania oczywiście). Starsze osoby również mogą rozpocząć naukę, ale nie oszukujmy się, nie nauczą się one języka tak szybko i łatwo jak dzieci, które mają najbardziej chłonny umysł.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 17:40
kasiaczekw88 kasiaczekw88 jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Warsaw, Poland
Domyślnie

Najlepiej mają dzieciaczki, 3-7 lat. Aczkolwiek jeżeli nie będą kontynuować nauki dalej, to język dziecka, którego się nauczyły w tym okresie będzie niestety mało przydatny... Ogólnie uważam, że w każdym wieku można się nauczyć języka, w stopniu adekwatnym do możliwości. Trzeba tylko chcieć, być zmotywowanym/zdeterminowanym.
Stary 09-15-2011, 17:58
Aga12 Aga12 jest online
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez eufrozyne Pokaż post
Ja uczyłam się angielskiego jako dzieciak i mój brat również i z tym językiem nie mamy żadnych problemów, sam wchodzi do głowy. Niemieckiego zaczęliśmy się uczyć jakoś w 6 klasie podstawówki (już nie pamiętam dokładnie) i z tym językiem już mam większe problemy, nie myślę w nim tak jak w angielskim.
Niemiecki jest chyba specyficznym językiem. Jeśli posumuję doświadczenia różnych znajomych osób z lektoratów na studiach, to najwięcej problemów stwarzało "zaliczenie " niemieckiego. A może tylko "niemieccy lektorzy są tacy surowi".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 18:50
Kira Kira jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Ja również jestem zwolenniczką podejścia "od kołyski", i z doświadczenia wiem, że to procentuje.
Miałam okazję brać udział w projekcie integracji nauki języka z muzyką, zajęcia przeznaczone były właśnie dla dzieci; dolna granica wieku to 6 miesięcy! Te zajęcia odbywały się już w żłobku. Starsze dzieci miały zajęcia w specjalnych salkach i uczestniczyły w nich wraz z rodzicami.
Lekcje integrowały zajęcia wokalno-fizyczne i obrazki, czyli wszelakie popularnie piosenki, rymowanki i wierszyki, śpiewane i wygrywane na instrumentach, skandowane w różny sposób i przy równoczesnej projekcji zdjęć i pokazywaniu obrazków. Dzieciaki te już w wieku 3 lat znały ogrom słówek i wszystkie najpopularniejsze nursery rhymes, a w przeciągu kolejnego roku formowały już proste zdania w obcym języku. Myślę, że to dobry podkład.
Jak już ktoś wspomniał, dzieci chłoną "jak gąbka", dorośli uczą się z kolei bardziej świadomie i mają realne motywacje. Ale moim zdaniem najlepszy wiek do nauki języka zaczyna się na etapie pieluchy, śpiochów i kołyski, jeśli nawet nie wcześniej
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 18:50
finchmeister finchmeister jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Chorzów
Domyślnie

Angielskiego zacząłem się uczyć w 3 klasie szkoły podstawowej i znam ten język na poziomie (moim zdaniem) bardzo dobrym. Włoskiego zacząłem się uczyć w 1 klasie... liceum i teraz, po około 5 latach, jest on na takim samym poziomie, jak ten angielski - wniosek taki, iż faktycznie, najlepiej zacząć jak najwcześniej, jednak nie zawsze musi się to idealnie sprawdzać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 18:57
Aga12 Aga12 jest online
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Kira Pokaż post
Ale moim zdaniem najlepszy wiek do nauki języka zaczyna się na etapie pieluchy, śpiochów i kołyski, jeśli nawet nie wcześniej
Ale czy to dziecku się nie pomiesza, może najpierw powinno opanować chociaż podstawy polskiego. Inaczej pierwszym słowem jakie powie do mamusi może być mutter.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2011, 19:22
magdu77 magdu77 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez BarbaraAnna Pokaż post
Wszystko zależy od motywacji. Silnie zmotywowany człowiek nauczy się języka bez względu na wiek, choć z pewnością zajmie mu to więcej czasu.
Zgadzam się z tą wypowiedzią, motywacja jest kwestią kluczową, choć rzeczywiście, spotkałam się z opiniami, że im uczący się jest starszy tym więcej musi się "natrudzić".

Z opowieści kolegi anglisty wiem, że przyjemnie mu się pracuje z grupą pań emerytek, bo są bardzo chłonne wiedzy. Słusznie zauważyła Aga12 - lepsze to niż robienie szalików na drutach... (ja osobiście nie umiem ;-))
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2011, 21:49
lilaroz lilaroz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Najlepiej oczywiście w wieku dziecięcym. W wieku doroslym już jest trudniej, szczególnie tym, którzy wczesniej się nie uczyli żadnego języka. A nawet jak nie jest trudniej, to na pewno jest na to dużo mniej czasu, co zdecydowanie wplywa na efekty.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.