Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-11-2011, 23:24
kinga86 kinga86 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Książki do nauki gramatyki

Witam,

w tym wątku chciałabym stworzyć listę książek, wspomagających naukę gramatyki języka niemieckiego. Z czego korzystaliście/korzystacie ucząc się "gramy"? Co polecacie dla początkujących, a co dla zaawansowanych?

Jeśli o mnie chodzi to oprócz podręczników szkolnych korzystałam na początku z repertorium S. Bęzy, a poźniej w trakcie studiów "Deutsche Grammatik" Helbig, Buscha (książka na wysokim poziomie).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 23:55
Katarzyna Mazurek Katarzyna Mazurek jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Bęza i Helbig/Buscha to oczywiście podstawa. Ja chciałam też polecić "Grammatik mit Sinn und Verstand" Andreasa Tomaszewskiego i Wolfganga Ruga. Poza tym oczywiście należy wymienić "Lehr- und Übunsbuch der deutschen Grammatik" Hilke Dreyera i Richarda Schmitta.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2011, 23:59
Karolina Nowatorska Karolina Nowatorska jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że repetytorium Bęzy można śmiało polecić początkującym, natomiast zaawansowanym - Helbig&Buscha. Jeśli chodzi o książkę Dreyer&Schmitt to słyszałam pochlebne opinie na jej temat, ale ja jakoś nie mogłam się do niej przekonać. Zbyt nieczytelna jak dla mnie i za mało ćwiczeń do poszczególnych zagadnień.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2011, 11:12
kama68 kama68 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uważam,że 3 częsciowa książka Grammatik?Kein Problem! będzie dobrym rozwiązaniem na sam początek, podobnie Repetytorium gramatyczne pani Rostek skierowane bardziej dla maturzystów ale poruszające praktycznie wszystkie najważniejsze tematy z gramatyki niemieckiej. Sama pracowałam na książce Dreyer/Schmitt i musze powiedzieć, że dobrze mi się na z nią pracowało więc mogę ją szczerze polecić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 15:08
paula_tum paula_tum jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja korzystam z książek wydawnictwa Hueber, są tam pozycje poświęcone konkretnym zjawiskom gramatycznym, np. przyimki, budowa zdania, czasowniki moce i słabe. Jest teoria i ćwiczenia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 17:52
marta77 marta77 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie najsilniejszymi pozycjami na rynku jest obecnie Dreyer/Schmitt "Lehr- und Ubungsbuch" oraz Helbig/Buscha "Deutsche Grammatik". Wszystko wyjaśnione na wielu fajnych przykładach. Godna polecenia jest tez gramatyka Hall/Scheiner "Ubungsgrammatik DaF fur Fortgeschrittene".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 18:56
paola paola jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dla początkujących polecam Alles klar Grammatik.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 09:38
marytyna marytyna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Szukając odpowiedzi na pytania z zagadnień gramatycznych warto również wejść na stronę internetową [url]www.canoo.net[/url] - przejrzysta z dużą ilością przykładów. Jest też dostępna w wersji na smartfony. Wiadomo, nie zastąpi dobrej książki gramatycznej, ale polecam jako dodatek.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 11:53
Calak Calak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nigdy nie korzystałam z podręczników Bęzy. Już w gimnazjum moja nauczycielka wymagała od nas Dreyera/Schmitta i trzymałam się tej książki. Okazało się, że jest też doceniana przez wykładowców, ponieważ jest podstawą na studiach germanistyki. Poza tym polecam Übungsgrammatik wydawnictwa Hueber. Warto jednak przy zakupie zwracać uwagę na to, czy kupujemy wydanie z Lösungen, by móc rzeczywiście się sprawdzać.
Stary 09-19-2011, 20:43
pepsiak pepsiak jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Korzystałam i z Bęzy i z Grammatik kein Problem. Ciekawą pozycją jest również "DEUTSCH. Grammatiktraining ABC" Ewy Marii Rostek
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.