Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-12-2018, 00:44
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zawód tłumacza wymaga od niego perfekcyjnej znajomości nie tylko języka obcego ale również swojego ojczystego. W związku z tym uważam, że dobra znajomość jednego języka obcego w niczym nie ubliża dzisiejszemu tłumaczowi. Wręcz przeciwnie, lepiej znać bardzo dobrze jeden język obcy i wykonywać swój zawód z najwyższą starannością, aniżeli znać przeciętnie dwa lub trzy i świadczyć swoje usługi w jakości, która pozostawia wiele do życzenia. A to przecież zawód, gdzie stopień posługiwania się danym językiem gra kluczową rolę. Także lepiej nieustannie szlifować jeden konkretny język oraz poszerzać swoje horyzonty w jego zakresie niż na siłę uczyć się kolejnych.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2018, 11:18
fewelina fewelina jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez thorus26 Pokaż post
Zawód tłumacza wymaga od niego perfekcyjnej znajomości nie tylko języka obcego ale również swojego ojczystego. W związku z tym uważam, że dobra znajomość jednego języka obcego w niczym nie ubliża dzisiejszemu tłumaczowi. Wręcz przeciwnie, lepiej znać bardzo dobrze jeden język obcy i wykonywać swój zawód z najwyższą starannością, aniżeli znać przeciętnie dwa lub trzy i świadczyć swoje usługi w jakości, która pozostawia wiele do życzenia. A to przecież zawód, gdzie stopień posługiwania się danym językiem gra kluczową rolę. Także lepiej nieustannie szlifować jeden konkretny język oraz poszerzać swoje horyzonty w jego zakresie niż na siłę uczyć się kolejnych.
Masz rację. Z tym, że np. mi - po ukończeniu filologii rosyjskiej i tłumaczeń specjalistycznych (zaocznie, więc tylko jeden język) ciężko znaleźć jakiekolwiek biuro tłumaczeń, w którym mogłabym się zaczepić, by poznać ten zawód od strony praktycznej. Wszędzie wymagają znajomości CO NAJMNIEJ dwóch języków. Jako że studia skończyłam, to mam ten B2 z angielskiego, ale co z tego... Mam wrażenie, że dopiero, gdy moja znajomość angielskiego będzie na poziomie C2 to dopiero ktoś się mną zainteresuje.
A co do polskiego - specjalnie skończyłam dodatkowo studia podyplomowe z redakcji tekstu, by mieć jeszcze lepszy warsztat. I jakoś niespecjalnie kto na to zwraca uwagę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-10-2018, 15:55
Annnie Annnie jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że jak najbardziej. Jeśli ktoś jest wyspecjalizowany w jednym języku
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-11-2018, 12:48
joannazdonek joannazdonek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie teraz jest tendencja na znajomość angielskiego + inny język, który oczywiście będzie dodatkowym atutem. W zawodzie tłumacza daje to na pewno więcej otwartych drzwi niż znajomość jednego języka i tłumaczenie tylko w parze językowej np. ang- pl, pl-ang.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-29-2018, 15:37
ka555 ka555 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Znajomość dwóch języków obcych na pewno daje większe możliwości. Coraz więcej firm i przedsiębiorstw przychylniej patrzy na osoby, które znają więcej języków obcych. Oczywiście trochę też to zależy od tego na jakiej pracy nam zależy - są przypadki, że w zupełności wystarcza bardzo dobra znajomość jednego języka obcego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-28-2018, 19:37
nowicka.marta nowicka.marta jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że lepiej znać jeden język i na prawdę dobrze, niż dwa czy trzy ale tak po trochu. Jeżeli faktycznie tłumacz może się pochwalić ogromnymi kompetencjami językowymi w danym języku to jak najbardziej ma siłę przebicia na rynku
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.