Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-10-2018, 11:25
annaty annaty jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Nauka języka obcego a dobry słuch

Hej,

mam pewne spostrzeżenie i zastanawiam się czy tylko ja o tym rozmyślam Podczas nauki języka, wiadomo, trzeba nauczyć się wymowy. Moje doświadczenie jest takie, że podczas pierwszych lekcji portugalskiego na studiach (troszkę już znałam wtedy język) niektórzy zupełnie nie mogli ogarnąć, że końcówkę rzeczownika w l. mnogiej rodzaju męskiego "-os" wymawia się "usz". Przez ponad pół roku pojawiało się "osz", "os", "us" i inne takie. A potem doszły nosówki itp.

Jak myślicie, czy taka sytuacja wynika z braku smykałki do nauki języków, zaniedbania czy po prostu tego, że niektórzy po prostu nie słyszą tych różnic?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-10-2018, 13:30
mwalasek mwalasek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jednym z powodów jest zapewne zaniedbanie ćwiczeń/słabe tłumaczenie przez nauczyciela. Ale myślę, że słuch tutaj gra dużą rolę. Sam miałem problemy z fonetyką w języku angielskim i niemieckim i pomimo w miarę poprawnej wymowy, robiłem masę błędów np. w transkrypcji fonetycznej, bo nie słyszałem różnicy pomiędzy niektórymi dźwiękami. Szczytem chyba było to, że potrafiłem wypowiedzieć słowo z właściwym akcentem, ale nie potrafiłem wskazać, na którą sylabę pada akcent.

Także moim zdaniem sporo zależy od słuchu i wrodzonych zdolności, ci bardziej pechowi jak ja muszą nadrabiać ciężką pracą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2018, 09:41
einhorn einhorn jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Tutaj znalazłam całkiem ciekawe informacje na temat słuchu fonematycznego, który bezpośrednio jest związany z mową, więc również z językami obcymi

[url]http://www.swiatsluchu24.pl/sluch-fonematyczny-czym-go-rozwijac/[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-11-2018, 22:09
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Skłaniam się bardziej ku teorii zaniedbania przez nauczyciela. Na lekcjach angielskiego w szkole nie potrafiłem rozpoznać dźwięku "th" i myliłem go z "d". Nauczyciel nie uczył nas by wymawiać angielskie "th", generalnie nie uczył nas dokładnej wymowy, bardziej się skupiał na gramatyce. Nie znam portugalskiego, ale może poprawna wymowa tych końcówek nie była aż tak ważna na waszym etapie nauki i wykładowca wolał skierować waszą uwagę na ważniejsze rzeczy?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 05:34
jbmmarczyk jbmmarczyk jest offline
Kumotr

Miejscowość: Bielsko-Biała
Domyślnie

Ja akurat uważam, że słuch muzyczny bardzo pomaga, zwłaszcza w nauce języków, które charakteryzują się ruchomym akcentem. Przy takich ćwiczeniach jak dryle językowe, chociażby.
W ogóle słuch bierze ogromny udział w procesie mowy i w procesie socjalizacyjnym, o czym na pewno więcej powiedziałby nam logopeda.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 14:01
nieshka nieshka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez michal9x Pokaż post
Skłaniam się bardziej ku teorii zaniedbania przez nauczyciela. Na lekcjach angielskiego w szkole nie potrafiłem rozpoznać dźwięku "th" i myliłem go z "d". Nauczyciel nie uczył nas by wymawiać angielskie "th", generalnie nie uczył nas dokładnej wymowy, bardziej się skupiał na gramatyce.
Zaniedbanie przez nauczyciela jest, w moim doświadczeniu, czymś raczej częstym. Dopiero po kilku pierwszych zajęciach fonetyki na filologii angielskiej zdałam sobie sprawę z tego, że jednak miałam w tym zakresie pewne zaległości kończąc szkołę - myślę, że najbardziej uderzyło mnie to jak szybko można poprawić swoją wymowę prostymi ćwiczeniami w połączeniu z przyswojeniem teorii. Nie byłam odizolowanym przypadkiem - większość osób w mojej grupie miała podobne doświadczenie. W mojej ocenie, fonetyka (choćby same podstawy) jest bardzo przydatna już na samym początku nauki.

Dobry słuch jest z pewnością atutem, chociaż moje (umiarkowane) problemy z nim nie ograniczały mnie aż tak bardzo - z pewnością teoria jest bardzo przydatna dla osób, które nie ufają swoim uszom w 100%. Wydaje mi się, że nawet osoba która nie jest pod względem języków utalentowana powinna być w stanie osiągnąć w najgorszym wypadku poziom akceptowalny przy włożeniu wystarczającej ilości pracy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 14:43
bpatrycja bpatrycja jest offline
Kumotr

Domyślnie

Z tego co zaobserwowałam na studiach problemy z wymową wynikają w pierwszej kolejności z zaniedbania przez nauczyciela, ponieważ dużo ludzi zaczynało rok z kompletnym brakiem wiedzy o wymowie, jednak po czasie, gdy znali teorię ich trudności wynikały z gorszego słuchu, w ogóle nie zauważali różnicy, lub braku regularnych ćwiczeń.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 09:09
kasia8131 kasia8131 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z prawidłową wymową jest trochę zabawy. Niewątpliwie niektórym przychodzi to łatwiej. Mogę po sobie stwierdić, że słuch muzyczny jest bardzo pomocny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-08-2018, 22:03
SKonieczna SKonieczna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Osoby, które mają dobry słuch muzyczny lepiej rozróżniają dzwięki także w języku. Jednocześnie bardzo często lepiej potrafią nauczyć się akcentu (jest on zbliżony do wymowy native speakera). Analogicznie osoby, które mają mało wykształcony słuch mogą mieć problemy z poprawnym rozumieniem i odwzorowywaniem dzwięków i ich sekwencji. Należy nadmienić, że słuch można ćwiczyć - są dostępne przeznaczone do tego programy i aplikacje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.