Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-12-2019, 13:57
Toroteija Toroteija jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Teraz już nie popełniam tego błędu, ale przez wiele lat na prodiż mówiłam prodziż. Wydawało mi się to całkiem poprawną formą, bo często słyszałam w okolicy taką wymowę, aż pewnego dnia usłyszałam od jednej osoby wersję prodiż i byłam przekonana, że oto wyłapałam błąd językowy. Poradnia Językowa PWN uświadomiła mi jednak, że to ja mówiłam niepoprawnie...
Jeśli chodzi o na dworzu, jest to w moim otoczeniu bardzo rozpowszechniona forma, używana przez większą część mojej rodziny i znajomych. Wiem, że przez słowniki poprawnej polszczyzny jest uznawana za błąd, ale moim zdaniem na dworzu należałoby traktować na równi z krakowskim na pole, jako regionalizm, bo przecież w niektórych miejscach inaczej się nie mówi. Przyznam, że sama na co dzień posługuję się formą na dworzu, jednak w bardziej oficjalnych wypowiedziach staram się pilnować i mówić na dworze, żeby nikt się nie przyczepił.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2019, 20:10
Anita8991 Anita8991 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Kathi91 Pokaż post
Dużo osób ma problem z 'na pewno' i 'naprawdę' a w ang. z 'then' i 'than'.
To jest własnie jeden z problemów, z którym ja się borykam. Jeszcze do niedawna nie miałam wątpliwości co do pisowni tych słów, dzisiaj dość często sięgam przy ich użyciu po słownik. Po prostu wolę się upewnić.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.