Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-12-2016, 08:59
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wschodnio czy południowosłowiańskie?

Pytanie do Polaków (ewentualnie Czechów i Słowaków):
Jak sądzicie, czy łatwiej było Wam nauczyć się języka/języków wschodniosłowiańskich czy południowosłowiańskich? Które łatwiej "wchodziły"? Języków zachodniosłowiańskich nie biorę pod uwagę, ponieważ język polski, jak wiadomo, zalicza się do grupy języków zachodniosłowiańskich.
Pytam dlatego, że, mimo, że jestem filologiem rosyjskim, przekonałam się, że języki południowosłowiańskie łatwiej przyswajam. Moja teoria jest taka, że osoby z południa Polski, które mają bliżej do Czech czy na Słowację łatwiej przyswajają języki południowosłowiańskie (czeski ma dużo zapożyczeń z scsu), a osoby dawnego zaboru rosyjskiego łatwiej przyswajają języki wschodniosłowiańskie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-12-2016, 21:57
mklj mklj jest offline
Kumotr

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

Odpowiem jako Polak-bohemista mieszkający na południu Polski: z pary wschodniosłowiański/południowosłowiański zawsze ciągnęło mnie do tej pierwszej opcji Może odzywały się we mnie jakieś glosy mówiące, że rosyjski jest popularniejszy i szerzej używany, nie wiem... Chociaż języki południowosłowiańskie wydają mi się bardzo do siebie podobne (a do tego w większości używają alfabetu łacińskiego), więc niewykluczone, że są łatwiejsze.

Z drugiej strony, chyba wszyscy znani mi rusycyści (z mojego instytutu) na swój drugi język słowiański wybrali czeski
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-14-2016, 16:46
smialek smialek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mieszkam bardzo blisko granicy z Czechami i Słowakami i niektóre słówka wpadają. Jednakże jako filolog rosyjski uczyłam się także czeskiego. Mi bardziej podchodzi rosyjski, czeski mimo że podobny, różni się od polskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-20-2017, 12:57
olabo olabo jest offline
Kumotr

Domyślnie

Mieszkam na południu Polski, ale jednak bliżej mi do języków wschodniosłowiańskich. Może dlatego, że bardzo dużo tu mieszka Ukraińców i Rosjan.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-11-2019, 22:55
dmaria dmaria jest offline
Kumotr

Miejscowość: Rzeszów
Domyślnie

Mnie zdecydowanie bardziej ciągnie do języków południowosłowiańskich
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-16-2019, 00:53
kingariko11 kingariko11 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wschodniosłowiańskie są łatwiejsze do nauczenia, ponieważ są bardziej podobne do polskiego, ale południowosłowiańskie również mają swój klimat i mnóstwo słów podobnych do polskiego.

Ostatnio edytowane przez Daria285219 : 09-14-2019 o 21:53. Powód: błąd interpunkcyjny
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2019, 00:39
ghosttown98's Avatar
ghosttown98 ghosttown98 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uczę się rosyjskiego i czeskiego. Zdecydowanie łatwiej mi pojąć te języki niż te południowo-wschodnie. Nie wiem od czego to zależy, ale te 2 są dla mnie łatwiejsze i przyjemniejsze do nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-26-2019, 10:31
kamila0503 kamila0503 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jakoś lepiej mi "wchodzą" języki południowosłowiańskie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.