Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-07-2017, 18:35
magdalenawos199 magdalenawos199 jest offline
Kumotr

Domyślnie Cechy osobowościowe tłumacza ustnego

jakie cechy powinien posiadać dobry tłumacz ustny?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2017, 19:56
iwka33 iwka33 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Z pewnością tłumacz ustny musi umiejętnie radzić sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami, zwłaszcza kiedy pojawia się problem z ustaleniem kontekstu wypowiedzi lub konkretnym słowem, co do którego pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości. Ponadto, tłumacz ustny musi mieć znakomitą pamięć, dzięki której będzie w stanie zapamiętywać całe wypowiedzi i swobodnie przekształcać je w zdania zrozumiałe dla drugiej strony procesu komunikacyjnego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-07-2017, 23:06
tynaem tynaem jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Tłumacz ustny musi być pewny siebie, nawet jeśli nie potrafi przetłumaczyć frazy nie może popadać w popłoch i powinien stałe utrzymywać wrażenie profesjonalizmu. Nie powinien utożsamiać się z poglądami osób, które tłumaczy, powinien być neutralny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-14-2017, 20:53
allieomyk allieomyk jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przede wszystkim powinien być spokojny i rozsądny, pewny swoich umiejętności, charyzmatyczny, wytrwały i cierpliwy. Może to i dużo, ale ten zestaw gwarantuje sukces.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-18-2017, 15:21
lakomikm lakomikm jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wydaje mi się, że zależy to też od rodzaju tłumaczenia, ale z mojego skromnego doświadczenia wiem, że tłumacz ustny powinien być charyzmatyczny, pewny siebie, przekonywujący i potrafić wczuć się w temat. Chociaż jak to było wspomniane tłumacz powinien być neutralny, wydaje mi się, że tłumacz jest taką kopią osoby, która mówi. Chodzi mi o to, że tłumacz ma swoje poglądy itp., ale w momencie tłumaczenia nie tylko przekazuje słowa, ale i również ton, intonację, sposób mówienia... Jeśli np. tłumaczymy osobę, która coś wyjaśnia to nie możemy mówić monotonnie, musimy wprowadzać modulację głosu na wzór tej osoby, która tłumaczymy. To ta osoba tonem głosu, mimiką itp. pokazuje jakie części wypowiedzi są ważne, które uważa za śmieszne, błahe itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-19-2017, 10:26
ewelina1610's Avatar
ewelina1610 ewelina1610 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też mi się wydaje, że wypowiedź nie może być monotonna, bo wtedy odbiorca zniechęca się od razu, ale nie jest tłumaczyć ustnie, bo jest to bardzo stresujące. Przynajmniej dla mnie ...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-24-2017, 22:50
Izabela Ewa Izabela Ewa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

A mi się wydaje, że takie "papugowanie", zbyt daleko posunięte, jest trochę sztuczne, a wręcz może urazić mówcę (pomyśli, że się z niego naśmiewamy). To pewnie zależy też od konkretnej sytuacji, ale w tych bardziej formalnych tłumacz powinien być chyba bardziej na wzór lektora filmowego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2017, 12:07
Marcelina96 Marcelina96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

pewność siebie, umiejętność radzenia sobie z stresem - zachowania "zimnej" głowy, wysoka kultura osobista, nienaganna dykcja..
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2017, 14:30
agatumi agatumi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Plus bardzo dobre wladanie wlasnym jezykiem, zeby to wszystko ladnie, zgrabnie, tresciwie uchwycic.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-26-2017, 16:40
alicjaf alicjaf jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na pewno powinien bardzo dobrze radzić sobie ze stresem. Nawet najlepsze umiejętności na niewiele się zdadzą, jeśli ktoś nie potrafi szybko reagować na nieoczekiwane sytuacje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.