Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Teoria tłumaczenia
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 05-12-2017, 00:20
kkjk.kos's Avatar
kkjk.kos kkjk.kos jest offline
Kumotr

Miejscowość: Opole
Domyślnie

Każdy kolejny tekst to nowe wyzwania i problemy, z którymi musi się zmierzyć tłumacz:
*idiomy, przysłowia, wyrażenia frazeologiczne - trzeba poszukać ekwiwalentów w języku docelowym, które będą miały ten sam (lub maksymalnie zbliżony) sens do wyrażeń oryginalnych
*żarty i gry słowne - potrzeba sporo wyczucia, pomysłowości i kreatywności, żeby sobie z tym poradzić
*cytaty z innych utworów (filmy, książki itd.) - prawdopodobnie funkcjonują w innych językach, pytanie brzmi: skorzystać z istniejącego tłumaczenia czy tłumaczyć po swojemu?
*regionalizmy, język jakiegoś środowiska, slang, gwara - trzeba zgłębić wiedzę na temat danego regionu, subkultury czy środowiska, bez gwarancji, że będziemy w stanie odpowiednio przetłumaczyć dane słowo
*archaizmy, stare formy słów
*neologizmy - znów trzeba włączyć kreatywność językową na najwyższych obrotach
*ogólna nieprzekładalność kulturowa - ciekawa przygoda dla tłumacza poszukującego znaczenia słowa, osobiście jestem za pozostawianiem tego typu słów w oryginalnym brzmieniu i ewentualnie opatrzenie ich przypisem, żeby czytelnikowi też umożliwić doświadczenie tej przygody
*tłumaczenie poezji - wszystkie środki stylistyczne, rymy, rytm, wersyfikacja - jednym słowem tłumaczenie poezji jest trudne (dla mnie bardzo trudne)
*oddanie niepowtarzalnego stylu i klimatu oryginału

I można oczywiście jeszcze sporo do tej listy dodać
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-17-2017, 12:13
iwka33 iwka33 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dużym problemem jest z tzw. odmiennością elementów kulturowych krajów języków przekładu. Chodzi tu o takie elementy tekstu, które w sposób szczególny łączą się z kulturą danego kraju. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim większość imion własnych, nazwy i zwroty związane z organizacją życia w kraju kultury wyjściowej, obyczajami i przyzwyczajeniami,cytaty i aluzje mające ścisły związek z literaturą danego kraju,
aluzje do jego historii i do innych sfer kultury, takich jak muzyka, film, malarstwo,itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2017, 18:30
Aga1991 Aga1991 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Problematycznie robi się kiedy fragmenty tekstu źródłowego są niepoprawne gramatycznie lub/i stylistycznie. Czasem wręcz trzeba się zastanawiać, co autor miał na myśli a czasem człowiek jest rozdarty czy przetłumaczyć jakiś koszmarek równie koszmarnie, czy go poprawić...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2017, 21:42
Olax Olax jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że dużym utrudnieniem jak już ktoś wcześniej wspomniał są różnice kulturowe. Niektóre słowa nie występują w danym języku, bo są zwyczajnie niepotrzebne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2017, 16:25
Wiktoria94 Wiktoria94 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Dla mnie najtrudniejsze jest tłumaczenie poezji, kiedy trzeba dobrze zinterpretować, co autor miał na myśli. Zgodzę się również z przedmówcami, ze kolejna trudnością są również różnice kulturowe. Często zdarza się, ze trudno jest znaleźć konkretny odpowiednik danego słowa. Idiomy, neologizmy, specyficzne poczucie humoru również wymagają od tłumacza skupienia i przede wszystkim kreatywności.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-10-2017, 13:44
Camille Paul Camille Paul jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dla mnie czasem problematyczne jest tłumaczenie zdań z wieloma przymiotnikami przed rzeczownikiem. Trudno mi teraz podać przykład, ale mam na myśli takie gdzie te przymiotniki opisują funkcję jakiegoś obiektu i właściwości, a po polsku musimy dać już np. służący do, z dwoma linkami itd. Angielski jest dużo prostszy pod tym względem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary Dzisiaj, 13:24
Venusa Venusa jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Uważam za najtrudniejsze są zwroty, przysłowia regionalne. Trzeba najpierw się doszukać co dany wyraz oznacza, a dopiero wtedy wymyślić odpowiednik w języku docelowym.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.