Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Języki orientalne
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 01-28-2018, 16:37
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Osobiście uważam japoński za łatwiejszy, ale moje zdanie nie jest obiektywne, bo przed chińskim mój mózg się zamyka i za nic nie potrafię zrozumieć go ze słuchu, a próby osłuchania się przyniosły tylko ból głowy. Uwielbiam za to brzmienie japońskiego, japońska gramatyka wydaje mi się fascynująca, a posługiwanie się językiem (na tyle, na ile potrafię) jest bardzo przyjemne. Nie polecałabym jednak uczenia się japońskiego w Polsce, jeśli nie masz możliwości uczenia się od native speakerów. Wiele polaków uważa, że japońska wymowa jest identyczna jak polska, ale to nie prawda. Przykładem może być dźwięk shuu (próbowałam tu wkleić hiraganę, ale forum najwyraźniej nie obsługuje tych znaków, bo zmieniły się w sieczkę), który Polacy wymawiają albo jako "szu" albo jako "siu", a poprawna wymowa leży pośrodku. Zwłaszcza częste jest uczenie tej "sepleniącej" wymowy, siu, ciu, konniciła - miałam nieszczęście uczęszczać na kurs częściowo prowadzony przez kobietę, która nie tylko mówiła w ten sposób, ale poprawiała uczniów, którzy mówili poprawnie, co doprowadzało mnie, jako osobę osłuchaną z japońskim, do szewskiej pasji.

Ostatnio edytowane przez lukasz.bachora : 01-28-2018 o 21:22.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-28-2018, 20:25
michal9x michal9x jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Bardzo długo się zastanawiałem nad wyborem między chińskim a japońskim. Ostatecznie padło na chiński. Niestety, nauka okazała się dla mnie bardzo trudna i wymagała więcej czasu niż mogłem poświęcić. Obiecałem sobie, że wrócę do nauki gdy będę w stanie bardziej się przyłożyć. Jednak w międzyczasie zacząłem się interesować japońską kulturą (zwłaszcza anime) i zastanawiałem się, czy nie spróbować też nauki japońskiego. Myślę, że skoro poznałem jeden język, dobrze będzie rozeznać się w drugim, inaczej będę się zawsze zastanawiał "co by było gdyby".

Ostatnio edytowane przez lukasz.bachora : 01-28-2018 o 21:20.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-29-2018, 05:18
machajek machajek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez michal9x Pokaż post
Bardzo długo się zastanawiałem nad wyborem między chińskim a japońskim. Ostatecznie padło na chiński. Niestety, nauka okazała się dla mnie bardzo trudna i wymagała więcej czasu niż mogłem poświęcić. Obiecałem sobie, że wrócę do nauki gdy będę w stanie bardziej się przyłożyć. Jednak w międzyczasie zacząłem się interesować japońską kulturą (zwłaszcza anime) i zastanawiałem się, czy nie spróbować też nauki japońskiego. Myślę, że skoro poznałem jeden język, dobrze będzie rozeznać się w drugim, inaczej będę się zawsze zastanawiał "co by było gdyby".
No jasne, jak już kilka razy na forum wspominałem języki orientalne są naprawdę szalenie ciekawe, a biorąc pod uwagę to, że znaczki pojawiają się zarówno w chińskim jak i w japońskim, znacznie łatwiej przyswajać dzięki temu sobie te dwa języki. Choć, nie da się ukryć, nauka japońskiego wydaje się być znacznie łagodniejszym i przyjemniejszym procesem niż próba ogarnięcia chińszczyzny, tak skomplikowanej w swej prostocie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-09-2018, 06:15
kost kost jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi się osobiście lepiej uczyło chińskiego niż japońskiego. Aczkolwiek muszę przyznać, że japońska fonetyka jest wyjątkowo prosta. Wydaje mi się, że obecnie japoński jest mało perspektywiczny, ale jeśli ktoś ma czas i chęci, to na pewno warto się dodatkowo uczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-22-2018, 11:55
Agapur93 Agapur93 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Wiele zależy od tego, która kultura bardziej ci się podoba, co bardziej cię wciągnie. Jeśli chodzi o względy praktyczne, to wybrałabym chiński. Studiuję ten język i praktycznie każda uczelnia oferuje wyjazdy do Chin na chociaż jeden semestr. Przy wielu uniwesytetach są tzw. instytuty Konfucjusza, w których można zdawać przydatne certyfikaty i zapisywać się na kursy przygotowujące do nich. Jako tłumacz (ale nie chińskiego) mogę powiedzieć, że widziałam sporo ogłoszeń z j. chińskim, z japońskim z kolei niekoniecznie. Z całą pewnością chiński jest trudniejszy, zwłaszcza nauka znaków, jednak pomimo rosnącego zapotrzebowania (Chińczycy podbijają świat ekonomicznie, robią sporo interesów w PL) i coraz większej ilości absolwentów, to nadal brakuje specjalistów w tym języku. I jak już zna sie chiński dobrze, to można liczyc na naprawdę dobre zarobki zwłaszcza jeśli wyjechałoby się do pracy do Chin
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-16-2018, 16:20
mpawlak09 mpawlak09 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wypowiadam się co do trudności obu języków, bo każdy ma swoją opinię na ten temat, ale uważam że chiński jest bardziej perspektywiczny. Rzeczywiście więcej ofert pracy jest z chińskim niż z japońskim. Z doświadczenia uważam też, że jak już się dobrze człowiek nauczy chińskiego, to nauka japońskich kanji przychodzi łatwiej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-17-2018, 10:41
Beb48 Beb48 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Według mnie dużo łatwiejszy jest język japoński. Jednak jest obecnie strasznie popularny i coraz więcej osób go umie. Zgadzam się że chiński jest bardziej perspektywiczny i myślę że z jego znajomością bez problemu znajdziesz pracę. Osobiście wybrałabym jednak japoński
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-18-2020, 20:07
Hikari Hikari jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jeśli cenisz wolność i porządek - japoński.
Jeśli zależy Ci tylko na pieniądzach i za nic masz wolność i godność indywidualnej jednostki - chiński.
Taka prawda. Mnóstwo osób uczy się chińskiego tylko po to, by zarabiać na Chińczykach, a nie zdaje sobie nawet sprawy z tego w co się pakują finansując Chiny. Nie powiem co sądzę o takich ... ludziskach, bo nie chcę tu obrażać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.