Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-10-2018, 18:29
eani eani jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że jeśli nie ma się możliwości konsultować na bieżąco, to dobrze przynajmniej byłoby oddać na koniec do sprawdzenia błędów. Google nie zastąpią fachowego wykształcenia.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-15-2018 o 01:04. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-05-2018, 11:37
justynam655 justynam655 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przy tłumaczeniu specjalistycznych tekstów czasami niezbędna jest pomoc fachowca. Dzięki temu nie tylko unikniemy błędów w przekładzie, ale i lepiej zrozumiemy temat i następnym razem podczas tłumaczenia tekstu z tej samej dziedziny nie będziemy mieć już żadnych wątpliwości.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-15-2018 o 01:38. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2018, 11:30
Corinne Corinne jest offline
Kumotr

Domyślnie

Pomoc fachowca świadczy o wysokim profesjonalizmie i chęci zrobienia tłumaczenia jak najlepiej. Niestety nie zawsze ma się pomoc od znajomych, bo przecież trudno znaleźć znajomych w tylu dziedzinach. Jeśli potrzebujemy pomocy specjalisty, to najczęściej musimy za nią zapłacić. Wiadomo, że każdy klient chce jak najtańsze tłumaczenie, więc czasami tłumacza po prostu nie stać na pomoc. Pomagają na pewno blogi branżowe i literatura za darmo znaleziona w Internecie.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-15-2018 o 01:44. Powód: użycie wielkich liter
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-21-2018, 13:37
madelines madelines jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Też uważam, że konsultacja, nawet już po skończeniu tłumaczenia jest konieczna. Choćby po to, by fachowiec zerknął na to swoim profesjonalnym okiem i zobaczył, czy nie ma żadnych zgrzytów. A w trakcie tłumaczenia też mi się zdarzało pytać znajomych z medycyny, czy to w ogóle o to chodzi (tak, teksty medyczne...).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-22-2018, 11:30
SKonieczna SKonieczna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kiedyś miałam okazję prowadzić kurs języka zawodowego z zakresu BHP. Nie było wtedy żadnego podręcznika, korzystałam z anglojęzycznych instruktaży. Nie miałam pojęcia o dziedzinie i bez pomocy innego nauczyciela, który uczył właśnie przedmiotów BHP ciężko by mi było poradzić sobie. Nawet ze zrozumieniem pojęć i zagadnień po przetłumaczeniu. Myślę, że w tłumaczeniach jest tak samo. Oczywiście tłumacz da sobie radę, ale czasami z pomocą specjalisty pójdzie sprawniej. I ma się pewność, że tekst jest rzetelnie przełożony na język docelowy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-05-2018, 18:12
portulaca portulaca jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z tym, że oko fachowca czasami ratuje przekaz tekstu. Zazwyczaj korzystam z konsultacji znajomych specjalistów, jeżeli nie rozumiem jakiegoś zagadnienia; albo proszę ich o przeczytanie gotowego tekstu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2018, 13:50
kaluza,sylwia1996 kaluza,sylwia1996 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że w przypadku niektórych dziedzin, typu medycyna, jest to konieczne, o ile sami nie jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-19-2018 o 00:56. Powód: interpunkcja
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2018, 13:51
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez madelines Pokaż post
Też uważam, że konsultacja, nawet już po skończeniu tłumaczenia jest konieczna. Choćby po to, by fachowiec zerknął na to swoim profesjonalnym okiem i zobaczył, czy nie ma żadnych zgrzytów. A w trakcie tłumaczenia też mi się zdarzało pytać znajomych z medycyny, czy to w ogóle o to chodzi (tak, teksty medyczne...).
Dokładnie tak. Czasami lepiej nawet zapłacić komuś niż skazać niewinną osobę na cierpienie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-11-2018, 13:52
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Corinne Pokaż post
Pomoc fachowca świadczy o wysokim profesjonalizmie i chęci zrobienia tłumaczenia jak najlepiej. Niestety nie zawsze ma się pomoc od znajomych, bo przecież trudno znaleźć znajomych w tylu dziedzinach. Jeśli potrzebujemy pomocy specjalisty, to najczęściej musimy za nią zapłacić. Wiadomo, że każdy klient chce jak najtańsze tłumaczenie, więc czasami tłumacza po prostu nie stać na pomoc. Pomagają na pewno blogi branżowe i literatura za darmo znaleziona w internecie.
Jeżeli nie ma się możliwości skorzystania z pomocy specjalisty, dobrze jest chociaż teoretycznie zapoznać się z danym problemem, np. poprzez Internet.

Ostatnio edytowane przez Anna P : 08-19-2018 o 01:22. Powód: interpunkcja, użycie wielkich liter
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-13-2018, 22:01
agapoc agapoc jest offline
Kumotr

Domyślnie

W naszym wachlarzu kontaktów nie dysponujemy niestety specjalistami z wszystkich dziedzin (a nigdy nie wiadomo z czym przyjdzie się nam zmierzyć). Kiedy podejmuję się jakiegoś tłumaczenia staram się jak najwięcej przeczytać na dany temat (w bibliotece czy na stronach internetowych), żeby jakoś się wdrożyć, poznać nomenklaturę (więc czytam w języku wyjściowym i docelowym). Jak mam taką okazję korzystam z pomocy specjalistów (bo ta zawsze jest nieoceniona)
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.