Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 11-19-2017, 16:37
szym szym jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Język rumuński - materiały

Jakie materiały polecacie do nauki rumuńskiego od podstaw?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-23-2018, 20:48
weronika3 weronika3 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja polecam książkę ''Rumuński nie gryzie''. Całkiem dobra jak na początek.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-29-2018, 21:21
DanutaMariaLis's Avatar
DanutaMariaLis DanutaMariaLis jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Polecam kurs na Duolingo. Jest to strona do nauki słówek/wyrażeń. Każde jest nagrane, a zasady gramatyczne wytłumaczone. Poza tym, warto skorzystać z kursów na Memrise.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-13-2019, 23:29
AleSci AleSci jest offline
Kumotr

Domyślnie

DanutaMariaLis, jak szukać na Duolingo objaśnień gramatycznych? Z góry dziękuję!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2019, 18:36
AroAro AroAro jest offline
Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Pewnie założyciel tematu już znalazł potrzebne materiały, ale podzielę się moimi spostrzeżeniami, może przydadzą się osobom chcącym uczyć się rumuńskiego.

Jeśli chodzi o książki polskojęzyczne, to jest posucha (delikatnie mówiąc). Jedyny podręcznik z prawdziwego zdarzenia, o którym wiem, to "Vorbiti romaneste?" Mieczysława Jaworskiego (wyd. Wiedza Powszechna 1965, można znaleźć czasem na portalach aukcyjnych). Książka bardzo dobra, podobnie jak inne z tej serii do nauki języków "narodów zaprzyjaźnionych", problemem jest oczywiście brak nagrań. Jest jeszcze "Rumuński nie gryzie" Edgarda, ale to jak dla mnie rozbudowane rozmówki z wyjaśnieniami gramatycznymi. Jeszcze "Starter rumuńskiego" (wyd. Pons), ale to ledwie cienki zbiór zdań i słówek z gramatyką na końcu. I to byłoby na tyle, jak widać rumuński nie cieszy się popularnością w naszym kraju.

Jeśli ktoś zna francuski, to polecam z całego serca "Roumain sans peine", a zwłaszcza pierwsze wydanie z początku lat 90. (dialogi są dłuższe niż w zaktualizowanym wydaniu sprzed dwóch lat). Pierwszy raz korzystałem z tej metody właśnie przy nauce rumuńskiego i uważam, że naprawdę pozwala się zaznajomić z językiem, chociaż poziomu B2 na pewno nie osiągniemy, wbrew obietnicom wydawcy.

Duży wybór mają osoby znające włoski - polecam "Grammatica d'uso della lingua romena", w sam raz dla początkujących. To 93 rozdziały omawiające najważniejsze zagadnienia gramatyki rumuńskiej - na lewej stronie są wyjaśnienia, a na prawej zestaw ćwiczeń i tak dla każdego rozdziału. Bonusem są przykładowe testy z egzaminu na certyfikat z języka rumuńskiego. Drugą książką jest "Grammatica romena. Morfologia, sintassi ed esercizi", znacznie bardziej opasła i na pewno tylko dla osób, które rumuński już znają na poziomie B1.

A w języku angielskim są standardowo podręczniki z serii "Teach Yourself Romanian" i "Colloquial Romanian", ale z nich nie korzystałem, więc nie oceniam. Miłą niespodzianką jest książka "Learn Romanian with Nico" - to objaśnienia gramatyki i mnóstwo ćwiczeń i zdań do tłumaczenia. Polecam zresztą kanał na Youtube o tej samej nazwie, ta dziewczyna ma taką pasję, że na pewno zaczniecie się uczyć tego języka
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-03-2019, 23:40
monikaborzecka monikaborzecka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja natomiast polecam zainteresowanym nauką języka rumuńskiego podręcznik Liliany Pop "Româna cu sau fără profesor", w której objaśnienia są w języku angielskim i francuskim oraz podręcznik napisany przez Iolandę Sterpu "Limba Română pentru străini. Gramatică şi exerciţii”. Ten ostatni jest wyłącznie w języku rumuńskim i wymaga znajomości podstaw, ale zawiera absolutnie wszystkie zagadnienia gramatyczne od najprostszych do najbardziej skomplikowanych, więc myślę, że warto zapoznać się z nim już na początku nauki
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.