Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 09-17-2011, 11:07
sunflower sunflower jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Moim zdaniem bardzo dobrym pomysłem jest studiowanie filologii plus np. prawa ( jeśli myśli się o dwóch kierunkach). I nauka kolejnego języka poprzez kursy, wyjazdy. Jestem zdania, iż w ogóle nie trzeba studiować filologii, aby dobrze opanować język. Można brać udział w programach wymiany międzynarodowej, wyjeżdżać na wakacje, czy do pracy sezonowej, na kursy, czytać i oglądać TV w danym języku. I wcale nie będzie się gorszym od filologa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 13:20
kasia* kasia* jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez daria_25 Pokaż post
Ja zaczęłam drugą filologie i z czasem doszłam do wniosku, ze faktycznie lepiej uczyć się później samego języka. Filologia zajmuje dużo czasu, a większość przedmiotów na pewnym etapie (np. studiach drigiego stopnia) nie rozwija już języka. Zamiast drugiej filologii szczerze radzę uczyć się języka dodatkowo.
A ja niestety nie mogę się zgodzić, myślę że nieznajomość kultury, która łączy się z nauką samego języka, dyskwalifikuje chociażby w zawodzie tłumacza.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 18:18
Cynka87 Cynka87 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie

opłaca się jak najbardziej pamiętaj, że pytasz o studiowaniu na dwóch filologiach... a więc każdego z tych języków nauczysz się porządnie.. nie ma opcji żeby po filologii znać język po łebkach... no chyba że ktoś się jakimś cudem prześlizgnął...ale to się naprawdę rzadko zdarza...

Pracodawcy bardzo pozytywnie patrzą na ukończenie dwóch filologii więc warto wybrać się na dwie filologie albo lingwistykę stosowaną gdzie można dwa języki naraz studiować. Języków nigdy dość i zawsze każda znajomość któregoś się przydaje.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 20:47
alelyd1605 alelyd1605 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem nie ma sensu studiować dwóch filologii. Zbyt dużo przedmiotów nieprzydatnych, które szybko się zapomina i mało czasu na naukę języka. Natomiast, polecam lingwistykę stosowaną. Same konkrety, dwa języki bardziej od strony praktycznej niż opisowej, i czasami także opcja tłumaczenia jezyka obcy-obcy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 21:05
a.sowa's Avatar
a.sowa a.sowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że studiowanie dwóch filologii ma sens. Przede wszystkim w wypadku kiedy jest się nastawionym na nauczanie. W szkołach publicznych nie zawsze znajdzie się pełny etat dla nauczyciela jednego języka (mam tu na myśli wszystkie języki poza angielskim), i wtedy trzeba robić sobie jakiś inny fakultet. I tutaj właśnie przydałaby się ta druga filologia.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 21:06
Sylwiks Sylwiks jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Według mnie najpierw należałoby się skupić na studiowaniu jednej filologii, np. zrobić licencjat i dopiero wtedy zaczynać drugą. Nadmiar materiału i ilość ćwiczeń do odrobienia może okazać się za bardzo przytłaczająca i na koniec może się okazać, że dwie na raz to na prawdę za dużo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 21:16
iseverin iseverin jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Znam osobę, która skończyła 2 filologie - angielską i polską. Myslę, że taka kombinacja jest bardzo przydatna zwłaszcza dla tłumaczy, którzy muszą wykazać się elokwencją w ojczystym języku. Oczywiście studia polonistyczne wymagają duzego zamiłowania do literatury.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2011, 22:15
magda2507 magda2507 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sama się kiedyś zastanawiałam nad studiowaniem drugiej filologii. Ale stwierdziłam, że wolę zamiast tego postudiować coś celem poszerzenia mojego słownictwa branżowego czyli jakąś rachunkowość i finanse czy coś.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 00:13
wesmag wesmag jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Ja również sądzę, że zamiast na drugą filologię lepiej pójść na studia z jakiejś dziedziny, w której później można się wyspecjalizować w tłumaczeniach (ekonomia, marketing, psychologia itp). A drugiego i kolejnych języków można nauczyć się gdzie indziej niż na filologii, np. na kursach bądź po prostu za granicą.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-19-2011, 08:53
ideolo ideolo jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

[quote=iza_bella83;65229]Myślę, że lepsze, jeżeli ktoś już naprawdę chce studiować 2 filologie, to wybrać 2 języki z 2 różnych grup językowych, np. germański z romańskim albo ze słowiańskim, ponieważ hiszpański z francuskim, czy niemiecki z angielskim oferuje większość filologii. QUOTE]

Zgadzam się, że jeśli już chcesz studiować na 2 filologiach to lepiej wybrać dwa języki z dwóch różnych grup. Ja skończyłam anglistykę i iberystykę na UJ, było to karkołomne przedsięwzięcie, bo studiowałam równolegle, ale się udało. Dyplom znacznie ułatwia znalezienie pracy i daje to, czego kursy raczej nie oferują tzn. kontakty. Jako tłumacze musimy czasami się konsultować z autorytetem w dziedzinie więc dobrze jest taki autorytet znaleźć i dobrze z nim żyć .
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.