Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-31-2012, 01:50
zylciaj zylciaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Naukę języka zawsze traktuję jako środek do celu, a nie cel sam w sobie. Nawet jeśli ten cel wyjściowo nie jest określony, znajomość języka zawsze otwiera nowe drogi. Stąd naukę każdego języka uważam za sensowną. Inną sprawą jest studiowanie - z założenia ma ono nas doprowadzić na jakąś ścieżkę zawodową. I tutaj, moim zdaniem, cel powinien być dokładnie określony. Jeżeli studiujemy filologię jakiegoś niszowego języka może nas spotkać przykra niespodzianka, a wybór kierunku może okazać się tylko kaprysem. Jednak jeżeli ktoś ma motywację i chęci do nauki mało popularnego, orientalnego języka - jest to tylko na plus.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-04-2012, 11:40
catchmebaby catchmebaby jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uważam, że nauka chińskiego z pewnością jest inwestycją. Bardzo się teraz to opłaca. Z koreańskim akurat w Polsce może być podobnie, ponieważ mamy coraz więcej inwestycji z Korei. Ja się za to uczę japońskiego. Generalnie wolę koreański, ale stwierdziłam, że Japonia to potęga gospodarcza, więc łatwiej będzie z pracą, a tu figa! ^_^ Po japonistyce jest ciężej okazuje się... więc jeśli chodzi o japoński - myślę, że kaprys .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:27. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-06-2012, 23:15
Overek Overek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez catchmebaby Pokaż post
Uważam, że nauka chińskiego z pewnością jest inwestycją. Bardzo się teraz to opłaca. Z koreańskim akurat w Polsce może być podobnie, ponieważ mamy coraz więcej inwestycji z Korei. Ja się za to uczę japońskiego. Generalnie wolę koreański, ale stwierdziłam, że Japonia to potęga gospodarcza, więc łatwiej będzie z pracą, a tu figa! ^_^ Po japonistyce jest ciężej okazuje się... więc jeśli chodzi o japoński - myślę, że kaprys .
Tak odbiegnę od tematu. Jak wyglądały właściwie studia japonistyczne? Wchodzicie z jakąś tam wiedzą i kontynuujecie, czy zaczyna się od samych podstaw? No i na jakim mniej więcej poziomie powinno się wyjść kończąc studia?

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:28. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-07-2012, 00:45
Joanna Niedzialek Joanna Niedzialek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Nowa Deba
Domyślnie

Myślę, że nauka każdego języka to inwestycja, choć rzeczywiście dla niektórych języków szanse na szybkie zdobycie dobrej pracy związanej z nimi są większe niż dla innych. Jeśli chodzi o japoński, to gdy zaczynałam studia, od wszystkich słyszałam, że nie ma po nich bezrobotnych i każdy ma świetną pracę, a ryzyko przesycenia rynku też niewielkie z uwagi na małą coroczną ilość absolwentów... Teraz, gdy je skończyłam nie jest już tak różowo, choć tragedii nie ma. Zdecydowanie warto jednak łączyć bardzo dobrą znajomość rzadkiego języka z wiedzą specjalistyczną. Problemem staje się tylko próba połączenia obu spraw - np. studiowania japonistyki ze studiowaniem czegokolwiek innego (choć zapewne nie jest to niewykonalne, to bardzo trudne i odbija się na znajomości japońskiego).

Overek: Stety i niestety jest to nauka od podstaw. Stety, bo w końcu nie każdego stać na kursy japońskiego w liceum, a i nie wszędzie są one dostępne. Niestety, bo poziom znajomości języka będzie zawsze niższy, gdy się go uczysz przez 5 czy 6 lat i to zaczynając już po okresie największej chłonności językowej mózgu. Dlatego mój były szef drażnił się czasem ze mną, że nie śmigam po japońsku, tak jak po francusku śmiga dziewczyna po romanistyce... Nie znaczy to jednak, że nie można osiągnąć naprawdę dobrej znajomości języka przy dużym uporze, systematyczności i wsparciu znajomych (najlepiej Japończyków). Ale trudno mi powiedzieć, z jaką znajomością wychodzą przeciętni japoniści. U nas na UJ na pewno brakowało ćwiczenia japońskiego mówionego - tłumaczyliśmy kosmiczne teksty, a z rozmową był kłopot. Z drugiej strony to też zależy od wielu czynników - od tego, czy się było na stypendium, czy się pracowało lub studiowało drugi kierunek w czasie studiów i w końcu też od indywidualnego charakteru czy zdolności - widzę spory rozrzut zarówno u nas, jak i na innych uczelniach, w tym tych, które szczycą się dobrym przygotowaniem z japońskiego.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:31. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-12-2012, 16:05
catchmebaby catchmebaby jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Overek Pokaż post
Tak odbiegnę od tematu. Jak wyglądały właściwie studia japonistyczne? Wchodzicie z jakąś tam wiedzą i kontynuujecie, czy zaczyna się od samych podstaw? No i na jakim mniej więcej poziomie powinno się wyjść kończąc studia?
Zaczynaliśmy od podstaw, ale szczerze mówiąc już na drugim roku mieliśmy taki poziom, że ledwie nadążyłam ze wszystkim.
Jeśli chodzi o poziom po studiach, to mogę się tylko wypowiedzieć na temat swoich senpaiów, bo wciąż studiuję. Jeśli komuś szło kiepsko w trakcie studiów, kończył na przyzwoitym poziomie, ale niesatysfakcjonującym. Znam jednak takie osoby, które już przed końcem studiów były na niesamowitym poziomie. Z pewnością, żeby umieć japoński biegle, same zajęcia nie wystarczają.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:32. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2013, 10:13
lisulinek lisulinek jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę by była moda na chiński. Wciąż większa część społeczeństwa panicznie boi się chińskiego i uważa, że to taka fanaberia. "Zostań lekarzem albo prawnikiem!!!" Tylko po co nam tylu lekarzy i prawników ?

Żartuję sobie, ale myślę, że upłynie jeszcze trochę czasu zanim ludzie uznają, że chiński to język jak każdy inny .

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:33. Powód: brak kropki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2013, 15:37
PelinS PelinS jest offline
Kumotr

Miejscowość: Krakow
Wink ...a co z tureckim ?

Jestem studentką turkologii i 'moją pasją' jest właśnie ten język. Turecki w ciągu ostatnich lat stał się szczególnie popularny, nie tylko ze względu na atrakcje turystyczne jakie oferuje sama Turcja, ale m.in. dzięki kontaktom polsko-tureckim i ciągle rozwijającymi się sektorami gospodarczymi. Handel z Turcją również kwitnie. Wiele firm i dużych korporacji potrzebuje tureckich tłumaczy. Otwierają się szkoły językowe, które oferują kursy tego języka. W samym Krakowie jest ich kilka. Myślę, że turecki jest jednym ze szczególnie 'przyszłościowych' kierunków dla filologów, a sama Turcja jest krajem stabilnym z tendencją 'europeizacji' dlatego warto zainteresować się właśnie tym językiem :-).

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:34.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-06-2013, 19:53
malami8 malami8 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja uczę się japońskiego. Poszłam pierwszy raz na lekcję z czystej ciekawości, a teraz nie mogę się doczekać kolejnych zajęć! Myślę, że dobry nauczyciel - miły a jednocześnie wymagający i powtarzający wiele razy materiał już przerobiony - jest bardzo ważny w nauce tego języka.
Chociaż japońskie alfabety ciągle są dla mnie ogromnym wyzwaniem...

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:35. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2013, 17:30
iwonaw iwonaw jest offline
Kumotr

Domyślnie

Oczywiście, że to opłacalna inwestycja. Te języki są trudne i trzeba się sporo napocić. Japoński jest tu chyba najłatwiejszy, ze względu na gramatykę itp., natomiast komunikatywna znajomość bardzo ułatwia współpracę z Chinami. Sporo Polaków robi interesy w Kraju Środka, również za granicą znajomość japońskiego czy chińskiego jest polecana.

Ostatnio edytowane przez kabe29 : 09-21-2018 o 18:36. Powód: drobne błędy językowe
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-10-2013, 17:41
Niltinco's Avatar
Niltinco Niltinco jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez iwonaw Pokaż post
Japoński jest tu chyba najłatwiejszy ze względu na gramatykę itp.
Nie bardzo, bo np. chiński ma prostszą gramatykę niż japoński.

Ostatnio edytowane przez AnnaMaj : 10-11-2015 o 20:54. Powód: Niechlujność językowa
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.