Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-30-2015, 19:37
hklaudia hklaudia jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja też zostaje! moja praca to nie szczyt marzeń, ale na szczęście mój Narzeczony ma dobra pracę, którą szkoda zostawić. A nie wyobrażam sobie na stałe wyjechać i nigdy nie wrócic. A wyjechać na 20 lat i wrócić bez dalszych perspektyw - moim zdaniem bezsens...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-04-2015, 13:40
dariazwierz@wp.pl dariazwierz@wp.pl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja spróbuję jeszcze trochę tutaj, zbliżają się wybory, może coś się pozmienia, a jak nie to raczej Anglia
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2015, 13:32
panjacq panjacq jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślałem kilkukrotnie o przeprowadzce, ale jednak mam wrażenie, że nigdzie nie czułbym się tak dobrze jak w Polsce. Może i poziom życia w Niemczech lub innych krajach jest rzeczywiście wyższy, ale to jednak nie warunki materialne decydują o życiu człowieka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-24-2015, 23:22
adradz adradz jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Mieszkałem za granicą, ale jednak wróciłem. Myślę, co by znów wyjechać, ale raczej na pewno nie na stałe, tylko tak na dwa, trzy lata. Nie sądzę, żebym potrafił na stałe żyć poza ojczyzną...Nawet mieszkanie na stałe poza moim miastem wydaje mi się dość trudne (a nie mieszkam tam już od sześciu lat)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-07-2015, 21:28
sarachod sarachod jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Uwielbiam Niemcy. Byłam tam już kilka razy i każdą przygodę wspominam z uśmiechem. Gdyby nie do końca opanowany język, to bardzo poważnie rozważałabym przeprowadzkę tam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-10-2015, 20:09
emila1905 emila1905 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Przeprowadzkę to może nie, ale rozważam wyjazd do Niemiec w ramach studiów, może na rok albo pół.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-29-2019, 19:59
Sylwia9191 Sylwia9191 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Byłam na Erasmusie w Niemczech i chciałam tam wrócić po studiach. Zamiast zarabiać 3,5 ty zł zarabiałabym robiąc to samo 3,5 tys euro. Kuszące. Jednak uznałam, że pieniądze nie są najważniejsze. Zostałam bo jednak wiem, że na erasmusie trzymałam się głównie z erasmusami. A z Niemcami nie umiałam złapać kontaktu, więc w pracy pewnie byłoby podobnie. Dlatego po wielu przemyśleniach zostałam w Polsce, ale czy na zawsze, tego nie wiem.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2019, 21:45
Hikari Hikari jest offline
Kumotr

Domyślnie

Trochę mnie zastanawia dlaczego tak wiele ludzi chciałoby mieszkać w Niemczech.
Poza aspektem finansowym (który, nie oszukujemy się, nie jest najważniejszy) jakoś nie widzę racjonalnych powodów przemawiających za mieszkaniem w Niemczech.
Ktoś tu wspomniał o Szwajcarii i rzeczywiście ten kraj wydaje się mieć bardziej logiczne i uporządkowane podejście do migracji i zarobków. Ta sama osoba również skrytykowała Niemcy za sytuację na rynku pracy (czy w Niemczech jest podobnie)?
Ktoś jeszcze tu wspomniał o Skandynawii i jak dla mnie ten rejon również zdaje się być lepszym pod względem podejścia do społeczeństwa.
Jednakże, ja siebie nie widzę w Niemczech.

Mam całkiem sporo realnych, a nie sentymentalnych powodów dla których nie wybrałbym raczej Niemiec. Przede wszystkim jest to mentalność.
Głupotą jest dla mnie uczyć się języka kraju którego mentalność nam nie odpowiada. Co z tego że multikulturalizm się zadomowił w Europie?

Jednak mam pytanie, w jakich miastach w Polsce mieszkaliście zanim się przeprowadziliscie do Niemiec, bo ja nie uważam by standard życia był jakiś znacznie inny?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 12:40
martach21 martach21 jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jeszcze rok temu planowałam po ukończeniu studiów przeprowadzić się na stałe do Niemiec. Obecnie- moje plany się zmienily. Na pewno zostanę w Polsce i tutaj postaram się znaleźć pracę, w której będę miała szansę wykorzystywać swoje umiejętności językowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2019, 16:55
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Sylwia9191 Pokaż post
Byłam na Erasmusie w Niemczech i chciałam tam wrócić po studiach. Zamiast zarabiać 3,5 ty zł zarabiałabym robiąc to samo 3,5 tys euro. Kuszące. Jednak uznałam, że pieniądze nie są najważniejsze. Zostałam bo jednak wiem, że na erasmusie trzymałam się głównie z erasmusami. A z Niemcami nie umiałam złapać kontaktu, więc w pracy pewnie byłoby podobnie. Dlatego po wielu przemyśleniach zostałam w Polsce, ale czy na zawsze, tego nie wiem.
Kuszące, ale chyba tylko na papierze...

Ludzie prawie spadają z krzeseł jak mówię, że obecnie zarabiam ponad 5 tys. Euro miesięcznie. Ale jak się zajrzy w szczegóły to nie jest tak pięknie i powalająco. W moim przypadku to są przede wszystkim podatki. Ponad połowę muszę oddać niemieckiemu fiskusowi. Nawet więcej, bo jestem płatnikiem VAT. To przy wpływie na konto muszę na dzień dobry odprowadzić 19% MWSt. do Finanzamtu. Od reszty podatek dochodowy. Do tego dochodzą bardzo wysokie koszty składek. I tak przy większych dochodach, wszystko jest progresywne, składka na ubezpieczenie zdrowotne to około 1 tys. miesięcznie (dokładnie 730 Euro plus Pflegeversicherung i inne dodatki). Do tego składki emerytalne. Do tego nadal płacę Solidaritätszuschlag (taki dodatek na byłą NRD), do tego podatek na kościół. Z tego co zostanie nie jestem w stanie zapłacić za mieszkanie. Ceny ogromnie poszły w górę. 5, czy 6 lat temu można było znaleźć mieszkanie za około 600 Euro. Teraz 1300, a z większym balkonem, czy tarasem dochodzą do 1500 Euro. Plus opłaty, wszystko strasznie drogie. 6 lat temu można było kupić skrzynkę piwa za 9.99. Teraz to samo kosztuje od 16 do 18 Euro. Żywność jest strasznie droga i gówniana. Nawet porównać ostatnie 4 lata. Niemcy 4 lata temu były zupełnie inne... Wszystko co niemieckie się zaraz psuje. Mechanicy nie potrafią niczego naprawić - wszystko trzeba wymienić. Zwykła naprawa klocków hamulcowych w samochodzie potrafi kosztować 800 Euro!
Praktycznie nie ma małych sklepów, jak w Polsce. Chcę kupić, np. tylko masło, to i tak muszę iść do hipermarketu. Padnie dysk w komputerze, czy stacja DVD w laptopie, a jest po gwarancji, wyrzuć i kup nowy sprzęt, który popsuje się jeszcze szybciej, niż stary... Ja tam wracam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.