Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Nauka języka obcego
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-19-2018, 23:07
Oriana Oriana jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Wydaje mi się, że żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy zastanowić się, co dla nas oznacza określenie "mówić w jakimś języku". Jeżeli to zakłada poziom idealny, bliski native'om, to jest takich osób niewiele, ale znam osobiście jedną. Jeżeli chodzi o poziom komunikatywny - zdecydowanie tak. Osoby, które mówią, że to niemożliwe są według mnie niesprawiedliwe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 02:52
Natalia777 Natalia777 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Jeśli patrzymy na poliglotów jak na osoby, które są w stanie komunikować się w wielu językach, to nie jest to trudne do osiągnięcia. Tym bardziej, że rzeczywiście, wiele języków jest do siebie podobnych, zatem opanowanie jednego z danej rodziny językowej daje możliwość rozumienia innych z tej samej rodziny. Przykładowo, ucząc się francuskiego od 10 lat, opanowałam łacinę w rok i jestem w stanie w dużej mierze zrozumieć hiszpański, którego nigdy w życiu się nie uczyłam, a włoski dosłownie wchodzi do głowy ekspresowo ze względu na swoją łatwość. Jeśli bym zaczęła naukę arabskiego i chińskiego na przykład, otwieram sobie drogę do kolejnych rodzin językowych. Także myślę, że jest to do osiągnięcia, ale trzeba dobrze wybrać języki i stopniowo dążyć do celu
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-20-2018, 12:03
Lemurek84 Lemurek84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jestem w stanie pojąć dobrą znajomość paru obcych języków z zaznaczeniem tego dominującego, opanowanego najbieglej. Niestety nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś zna 10, kilkanaście języków na poziomie zaawansowanym. Ludzki mózg chyba nie mógłby tego objąć. Ciśnie się na myśl, co jest lepsze. Solidna wiedza 2, 3 języków czy byle jaka kilkunastu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2019, 21:16
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Lemurek84 Pokaż post
Jestem w stanie pojąć dobrą znajomość paru obcych języków z zaznaczeniem tego dominującego, opanowanego najbieglej. Niestety nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że ktoś zna 10, kilkanaście języków na poziomie zaawansowanym. Ludzki mózg chyba nie mógłby tego objąć. Ciśnie się na myśl, co jest lepsze. Solidna wiedza 2, 3 języków czy byle jaka kilkunastu.
Możesz podać, jak testujesz ludzki mózg. Na jakiej podstawie oceniasz jego możliwości? Ja uważam, że nie jesteśmy w stanie wykorzystać narzędzia, jakim zostaliśmy obdarowani. Z ręką na sercu, wydaje mi się, że nie wykorzystujemy nawet 20 procent możliwości mózgu.

Najlepiej widać to na przykładzie analfabetów. Kiedyś na zajęciach nie było sensu dalej wprowadzać materiału, bo zwyczajnie niczego już nie przyswajali. Postanowiłem, że zrobię w tym momencie przerwę i puściłem im film z yt "The Brain Genialny umysł. Po polsku. Nikt nie rozumie polskiego (poza mną). Ale zobaczyli ze dwa odcinki z dziećmi z Polski. Jeden zapamiętywał nazwy stolic po kształcie miasta. Jakaś dziewczynka była w stanie zapamiętać kody kreskowe produktów. Chodziło o to, aby zobaczyli ile trwa zapamiętywanie. Sekundę, najdłużej dwie. Później pokazałem metody zapamiętywania. Jak te dzieci to robią. Jeśli pod numerem dwa mają zapamiętać 'książka', to nikt normalny nie powtarza 'dwa - książka", 'dwa - książka", 'dwa - książka". Ta metoda jest wykorzystywana do wymazywania rzeczy z pamięci! W ten sposób musimy to zapomnieć. To wiedzą wszystkie starożytne kultury od czasów starożytnych.

Należy zapamiętać z wykorzystaniem jak największej ilości bodźców: widząc film, słysząc głosy, czuć coś na skórze, smakując, itd.

Dobrym sposobem będzie zobaczenie łabędzia (zamiast 2), który obniża lot, atakuje nas nogą, mówi coś do nas, np. 'spierdalaj kolego, wyskakuj z książki', zesra się nam na głowę i wyrwie książkę z rąk. Odlatuje. Cała scena trwa sekundę. A można to widzieć, słyszeć, czuć. Aktywne są dwie półkule mózgu. Informacja trafia do pamięci długoterminowej.

Normalnie wymagane są liczne serie powtórzeń, ale właśnie w ten sposób można to obejść. Identycznie, jak dziecko, które oparzy się gorącym garnkiem, pamięta to na całe życie. Wówczas również aktywne są dwie półkule mózgu i prawie wszystkie zmysły. Nawet słyszymy syk przypalanej ręki. Więcej, nawet czujemy zapach spalonej skóry. Dosłownie wszystkie zmysły, nie tylko dotyk, nawet ból. Taka metoda powoduje, że powtórki nie są konieczne, można zapamiętać całą serię informacji w odpowiedni sposób w sekundę. To są właśnie mnemotechniki.

I wracam do analfabetów. Nie znają liczb. Ale jak się pytałem, co jest pod numerem osiem, to wszyscy wiedzieli. A co pod numerem dwa. I wszyscy wiedzą, że książka. Jak zobaczyli efekty, że w odpowiedni sposób każdy może się tego nauczyć, a nie tylko megamózgi, to pojawiła się dodatkowa motywacja. Bez tego nie ma nauki.

I wracając do tematu. Mózg wszystko przyjmie. W technikach szybkiego czytania, to oczy są problemem. Za wolno przetwarzają tekst. Przy szybkim czytaniu to nie mózg stanowi problem, bo on przetwarza wszystkie informacje, tylko np. wymawianie tekstu (po cichu podczas czytania). To zawsze są tylko problemy techniczne. A nie mózg. Zapodaj mu szybko kilkanaście języków w odpowiedni sposób, wszystkie przyjmie. Od trzeciego języka na poziomie C2 zaczynają się czary. Zaczynasz strzelać, jak mogą się nazywać słowa w nowym języku i zazwyczaj trafiasz dobrze. Jak ktoś zapyta się jak jest 'kaczka' po persku, powiedziałbym, że 'ordak', po arabsku 'al bata', angielsku 'the duck', niemiecku 'die Ente', norwesku 'en and' to wiadomo bez nauki - pasztu 'łardak' - tak samo po kurdyjsku sorani i kurmandźi: łardak! A ja się nigdy nie uczyłem pasztu, a tym bardziej sorani. Jeśli nawet większość z użytkowników forum nie wie, że istnieją takie języki. Mysz? Nie ma problemu: perski musz, arabski 'al fara', angielski 'the mouse/mice', niem. 'die Maus-die Mäuse', kurd. myszk, norw. en mus/muser. To idzie automatycznie, mózg wie, że angielski ma the a arabski al! Tylko jak ma to mózg wiedzieć, jeśli przez tyle lat nie zapodajesz mu tego typu informacji. Fe, nieładnie. I te ciągłe powtarzanie, że lepiej jeden język, ale dobrze. I nawet polski jest na słabym poziomie. Lepiej trzy, ale bardzo dobrze (C2) i wtedy będzie już z górki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2019, 23:24
Aga12 Aga12 jest offline
Nadszyszkownik Kilkujadek

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bfree Pokaż post

Najlepiej widać to na przykładzie analfabetów. Kiedyś na zajęciach nie było sensu dalej wprowadzać materiału, bo zwyczajnie niczego już nie przyswajali. Postanowiłem, że zrobię w tym momencie przerwę i puściłem im film z yt "The Brain Genialny umysł. Po polsku. Nikt nie rozumie polskiego (poza mną). Ale zobaczyli ze dwa odcinki z dziećmi z Polski. Jeden zapamiętywał nazwy stolic po kształcie miasta. Jakaś dziewczynka była w stanie zapamiętać kody kreskowe produktów. Chodziło o to, aby zobaczyli ile trwa zapamiętywanie. Sekundę, najdłużej dwie. Później pokazałem metody zapamiętywania. Jak te dzieci to robią. Jeśli pod numerem dwa mają zapamiętać 'książka', to nikt normalny nie powtarza 'dwa - książka", 'dwa - książka", 'dwa - książka". Ta metoda jest wykorzystywana do wymazywania rzeczy z pamięci! W ten sposób musimy to zapomnieć. To wiedzą wszystkie starożytne kultury od czasów starożytnych.

(...)
I wracam do analfabetów. Nie znają liczb. Ale jak się pytałem, co jest pod numerem osiem, to wszyscy wiedzieli. A co pod numerem dwa. I wszyscy wiedzą, że książka. Jak zobaczyli efekty, że w odpowiedni sposób każdy może się tego nauczyć, a nie tylko megamózgi, to pojawiła się dodatkowa motywacja. Bez tego nie ma nauki.

.
A skąd wziąłeś tylu tych analfabetów?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-22-2019, 23:51
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Aga12 Pokaż post
A skąd wziąłeś tylu tych analfabetów?
Przyszli do Europy. Z Syrii, Iraku, Iranu, Afganistanu, Libanu, Palestyny, itd. Ciężko sobie w Polsce wyobrazić, co się obecnie dzieje w Europie Zachodniej. Tam są nawet osoby z Tunezji, Sudanu, Turcji (niektórzy są już 22 lat w Niemczech i nie potrafią powiedzieć żadnego zdania po niemiecku). Masakra. Bywa tak, że po 9 miesiącach nauki nadal nie rozpoznają liter.

Do tego dochodzą cyfry, liczenie i zegarek. Bardzo dużo osób nie zna się na godzinach/zegarku. Największa rzesza analfabetów jest z Afganistanu (prawie wszyscy, bo przez wojny nie ma szkół, Talibowie porywali całe klasy, bo szkoły i czytanie były zakazane, ale to samo jest w innych częściach świata - Boko Haram oznacza, książki zakazane, a to jest nazwa islamskiej organizacji terrorystycznej z Somalii). Trzeba dodać, że problem analfabetów to nie tylko obcokrajowcy. System niemiecki bardzo mocno się pogorszył i poprzez przepuszczanie za wszelką cenę do kolejnej klasy jest sporo Niemców, którzy są analfabetami. Ale problem obcokrajowców jest poważny - obecnie większość (czyli powyżej 50%) dzieci, które idą do pierwszej klasy nie zna niemieckiego! To jest w mniejszym mieście. W dużych jest jeszcze gorzej, bo to nie tylko dzieci - ludność napływowa przeważa, w takim Frankfurcie większość to obcokrajowcy!
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2019, 08:03
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi się wydaje, że jest jak najbardziej możliwe opanowanie wielu języków na wysokim poziomie. Może nie dla wszystkich, tak realnie, ale jest.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-23-2019, 08:20
UrszulaP UrszulaP jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez bfree Pokaż post
Tam są nawet osoby z Tunezji, Sudanu, Turcji (niektórzy są już 22 lat w Niemczech i nie potrafią powiedzieć żadnego zdania po niemiecku). Masakra. Bywa tak, że po 9 miesiącach nauki nadal nie rozpoznają liter.
Mnie irytuje postawa ludzi z Ukrainy. Przyjechali do Polski i wydaje się, że nawet nie mają zamiaru uczyć się języka polskiego. Taki pacjent z Ukrainy idzie do apteki i opowiada w swoim języku, co go boli, co dolega, czasem coś pokazuje (np. wskazuje na głowę lub plecy). Jeżeli ktoś nie zna Ukraińskiego, to może się jedynie domyślać o co chodzi, ale nasi goście oczekują, że to Polacy nauczą się ich języka. Bez urazy dla nikogo.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2019, 16:36
Martinar Martinar jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jak najbardziej istnieją osoby które opanowały 10 + języków, lecz wydaje mi się że taka nauka trwa całe życie. I trzeba mieć talent i zamiłowanie do nauki.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-05-2019, 16:52
bfree bfree jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Martinar Pokaż post
Jak najbardziej istnieją osoby które opanowały 10 + języków, lecz wydaje mi się że taka nauka trwa całe życie. I trzeba mieć talent i zamiłowanie do nauki.
Nie potrzeba całego życia, zobacz dokument wyemitowany w TVP1 wczoraj po meczu siatkówki:

Hiranmoy Ghoshal. Nurtem dwóch rzek

Można obejrzeć jeszcze:

Niedziela,
08 września 2019
19:35

Czwartek,
12 września 2019
10:40

"Film przedstawia historię dwojga ludzi: Hiranmoya Ghoshala - hinduskiego pisarza z Bengalu Zachodniego, dyplomaty, tłumacza i językoznawcy, i jego córki Miry Ghoshal - muzykologa, znawczyni muzyki hinduskiej. Życie tych dwojga ludzi było zawsze rozdarte między Polską i Indiami, a na pewnych etapach, bardziej z konieczności, także między Anglią i Stanami Zjednoczonymi. Filmowa opowieść skupi się przede wszystkim na postaci Hiranmoya Ghoshala, którego życie i dokonania są czymś niezwykłym, a które wywarły też ogromny wpływ na losy jego córki."
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.