Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-02-2013, 15:31
olga.saw olga.saw jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Wymowa "often"

A jak Wy mówicie "often"? Wymawiacie t w środku, czy nie? Znacie przykłady innych takich słów (prostych, ale z różną wymową?)

Ostatnio edytowane przez LVoss : 09-29-2014 o 23:26.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2013, 15:42
Caitlin Caitlin jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Bez "t" i dużo czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do tego, że druga wersja też jest poprawna. Po prostu moja wersja była pierwszą wyuczoną. Do głowy przychodzi mi jeszcze "zebra" - ja wymawiam przez i: ale poprawne jest także wymówienie przez e. Na szczęście mam w zwyczaju sprawdzać najprostsze słowa w słowniku przed lekcją, dlatego udało mi się uniknąć poprawiania dziecka w kwestii wymowy zebry
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2013, 17:47
dereki dereki jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie tylko bez t ale i bez e
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-02-2013, 17:53
WildRose WildRose jest offline
Kumotr

Domyślnie

Owszem takich słów jest cała masa. Chociażby biorąc pod uwagę różnicę wymowy między dialektami wewnątrz Stanów Zjednoczonych, czy też różnice między Stanami a Wielką Brytanią - przykładem tutaj może być różnica w wymowie słówek 'either'/'neither'. Odpowiadając jednak na pytanie, 'often' wymawiam bez 't'. Innym przykładem słowa, których wymowa jest akceptowana na różny sposób to 'February'. Istnieje tu opcja między (feb'yoo er'ē), gdzie działa proces dysymilacji lub też wymowa jest taka przez analogię do 'January', oraz (feb'roo er'ē) - obie wersje zatem są standardowe.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 00:29
ufaflunic's Avatar
ufaflunic ufaflunic jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Ja akurat wymawiam often z "t", prawdopodobnie dlatego, że któryś z native'ów na moim pierwszym kursie językowym (miałam kilku nauczycieli rotacyjnie prowadzących zajęcia) musiał tak mówić. Nie pamiętam tego, ale nie widzę innej przyczyny. Jednak i tak nie mogę wyciągnąć z tego żadnych konkluzji, bo jeden native był ze Szkocji, drugi z RPA, trzecia była Brytyjką wychowaną w RPA, jeszcze inna była z Australii, ktoś był z Londynu...
Ale ciekawa rzecz - sprawdzałam kiedyś, jak jeden z moich ulubionych aktorów wymawia to słowo (w grę mogło wchodzić upbringing w tym przypadku, chciałam sprawdzić, czy może właśnie z tego wynika ta różnica - typu RP/nie-RP - a nie z regionalnych różnic) i okazało się, że w tym samym filmie raz mówi z "t", a raz bez (bez "t" wypowiedział w fast speech).

Ostatnio edytowane przez ufaflunic : 12-03-2013 o 00:32.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 02:05
Judyta Łepkowska
Guest

Domyślnie

Ja w tym słowie nigdy nie wymawiam litery "t".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 10:18
metmike metmike jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest również historyczne uzasadnienie tego zjawiska:

Cytat:
Often' was pronounced with a t-sound until the 17th century, when a pronunciation without the [t] came to predominate in the speech of the educated, in both North America and Great Britain, and the earlier pronunciation fell into disfavor. Common use of a spelling pronunciation has since restored the [t] for many speakers, and today /ˈɔfən/[aw-fuh and /ˈɔf[awf-tuhn] or /ˈɒfən/[of-uhn] and [of-tuhn] exist side by side. Although it is still sometimes criticized, 'often' with a /t/[t] is now so widely heard from educated speakers that it has become fully standard once again.

Wygląda na to, że z often jest tak jak u nas np. z "rękami" vs. "rękoma". Obie formy są poprawne i niektórzy wybierają jedną inni drugą, często nieświadomie. Dlatego chyba nie można powiedzieć, że wymawianie z 't' jest typowo brytyjskie czy przypisane do jakiegoś konkretnego akcentu. I pewnie właśnie dlatego nawet ta sama osoba, jak wspomniany przez ufaflunic aktor, może wymawiać to samo słowo rożnie w różnych sytuacjach.
Moje subiektywne wrażenie jest takie, że wymowa z 't' brzmi trochę bardziej 'posh', dlatego wymawiam bez.

Ostatnio edytowane przez metmike : 12-03-2013 o 10:28.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 17:24
majeanna majeanna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W moim wykonaniu often jest bez t
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 17:49
OlaO101 OlaO101 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Nigdy nie slyszalam "nativa" wymawiajacego often z "t" i tak tez ja wymawiam, ale zauwazylam, ze nauczyciele w szkolach ucza wymowy z "t" , co nie ukrywam jest dla moich uszu nie do przyjecia (pewnie kwestia przyzwyczajenia), dlatego nie polemizuje, ktora z wersji jest poprawna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-03-2013, 19:18
natimi natimi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez dereki Pokaż post
Nie tylko bez t ale i bez e
Mnie też tak uczono
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku