Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 02-09-2015, 01:06
translatia translatia jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie Kursy z wymowy/akcentu języka angielskiego

Czy istnieją w Polsce kursy, na których uczą poprawnej wymowy/akcentu w języku angielskim? Pytam, bo często takie "kursy" mają osoby, np. aktorzy, wyjeżdżajacy do Stanów lub UK. Czy u nas coś takiego w ogóle istnieje?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-09-2015, 10:15
juliazet juliazet jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie wiem czy są takie kursy, ale na studiach filologicznych jest oddzielny przedmiot - fonetyka - gdzie uczysz się mówić z konkretnym akcentem. Z reguły prowadzone są z podręcznikiem do fonetyki. :-)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-09-2015, 11:56
kat.anna kat.anna jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Jakieś powinny być.... zawsze można się umówić lekcje u native'a. Na studiach niby są kursy, ale nad tym trzeba długo pracować, a im później się zacznie, tym trudniej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-09-2015, 19:42
Vendelin Vendelin jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Generalnie i tak nie ma możliwości wyuczenia się konkretnego akcentu, jeżeli za późno zacznie się naukę języka obcego. Akcent przyswaja się do wieku dojrzewania. Później są to tylko próby zakończone większym lub mniejszym sukcesem, ale akcentu native speakera nigdy się nie osiągnie
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-09-2015, 23:06
PunIntended PunIntended jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Fonetyka na studiach filologicznych naprawdę może wiele dać. W moim przypadku w ramach fonetyki nauczenie się alfabetu fonetycznego przyniosło największe korzyści. Opanowawszy już alfabet, można ćwiczyć wymowę poprzez czytanie tekstów zapisanych fonetycznie. Gorąco polecam takie ćwiczenie każdemu, chociaż na początku najlepiej wykonywać w obecności nauczyciela, który poprawi w razie błędu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-15-2015, 23:34
fraisebonbon fraisebonbon jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Kojarzę, że są amerykańskie szkoły językowe, które kładą nacisk na naukę American, a nie General English, ale oferują chyba tylko regularne kursy językowe. I nie wiem w jakim stopniu "uczą" akcentu, a w jakim samego języka.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 02-16-2015, 01:02
Karolina92 Karolina92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie słyszałam o takim kursie. Akcentu, zwłaszcza British RP, można nauczyć się podczas studiów na filologii angielskiej. Teoretycznie, gdyż praktycznie wg mnie 2 semestry fonetyki to za mało. Nie wiem jak to wygląda na innych uczelniach.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-07-2015, 22:58
Karii Karii jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

O kursach niestety nic mi nie wiadomo, ale mogę polecić bardzo dobry interaktywny podręcznik do samodzielnej nauki wymowy / akcentu - Say it right. Dokładnie umówiono w nim teoretyczne zagadnienia, opisano proces wytwarzania poszczególnych dźwięków, różnice między dźwiękami alfabetu polskiego i angielskiego, a na płycie zawarto mnóstwo interaktywnych ćwiczeń. Nagrane są dwie wersje - można wybrać która nas interesuje - amerykańska oraz brytyjska.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-08-2015, 10:47
BlankaJ BlankaJ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez PunIntended Pokaż post
Fonetyka na studiach filologicznych naprawdę może wiele dać. W moim przypadku w ramach fonetyki nauczenie się alfabetu fonetycznego przyniosło największe korzyści. Opanowawszy już alfabet, można ćwiczyć wymowę poprzez czytanie tekstów zapisanych fonetycznie. Gorąco polecam takie ćwiczenie każdemu, chociaż na początku najlepiej wykonywać w obecności nauczyciela, który poprawi w razie błędu.
Zgadzam się z przedmówcą. Zajęcia z fonetyki, zarówno te teoretyczne jak i praktyczne, naprawdę mogą mieć ogromny wpływ na to jak mówimy. (A wiem to z własnego doświadczenia.) Niemniej wymaga to bardzo dużo pracy i ogromnego samozaparcia. Przede wszystkim trzeba zacząć zaglądać do słowników nie tylko pod kątem szukania znaczenia, ale też pod kątem zapisu fonetycznego danych słów. Ale to mało - dobrze, gdy dane słowniki mają również nagraną daną wersję słowa. Pod tym względem bardzo dobrym słownikiem jest Cambridge Dictionary, w którym można znaleźć zarówno brytyjską jak i amerykańską wymowę.
Niemniej jeśli chodzi o sam kurs, to nigdy nie słyszałam o kursie wymowy. Wiem natomiast, że wiele szkół językowych oferuje (od pewnego poziomu) spotkania z nativem, np. co dwa tygodnie. A tam jak najbardziej można ćwiczyć wymowę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-09-2015, 02:11
joaska92 joaska92 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie sądzę, żeby w naszym kraju było duże, o ile jakiekolwiek, zapotrzebowanie na kursy konkretnie z akcentu, raczej po prostu zwykłe kursy językowe. Chociaż wydaje mi się, że gdyby podczas indywidualnych lekcji poprosić o nacisk na wymowę to czemu nie. Jeśli nauczyciel jest dobry to na pewno pomoże
Samodzielnie to książki do fonetyki i duuuuużo samozaparcia i mnóstwo praktyki. Jeśli chodzi o RP to polecam "How much wood would a woodchuck chuck" i "How now brown cow", korzystałam z nich na zajęciach z fonetyki właśnie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.