Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-05-2015, 10:46
charlotte65 charlotte65 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Wrocław
Domyślnie Polecany podręcznik do francuskiego

Mam na studiach podręcznik Alter Ego +. Niejedna osoba poleca go, inna nie. Ale zastanawiam się czy są lepsze podręczniki pod względem treści? Jeden wykładowca powiedział nam raz, że Alter Ego to dużo obrazków, mało treści i chyba coś w tym jest, chociaż nie do końca, bo słownictwa nawet w czytankach jest dość dużo. A jakie wy polecacie podręczniki do francuskiego, dobre do nauki na studiach?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2015, 14:35
ania_exploratrice ania_exploratrice jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Ciechanów
Domyślnie

Alter Ego to dla mnie trochę dziwna książka. Rzeczywiście jest tam sporo obrazków i innego typu dokumentów, to trochę tak jak gdyby autor zamieścił pewne "bodzce", materiał do pracy, a reszta należy do nauczyciela/lektora/ucznia. Niemniej jednak, z tego co zauważyłam, sporo szkół językowych pracuje na tej książce. Ja mam mieszane uczucia. Osobiście polecam podręcznik Saison wydawnictwa Didier. Obecnie prowadzę zajęcia na tej książce i muszę przyznać, że bardzo mi się podoba. Sporo dokumentów autentycznych (lub przerobionych), sporo ćwiczeń na mówienie. Aż żal, że wykorzystuję ją jedynie na indywidualnych zajęciach, a są tam propozycje ciekawych ćwiczeń w parach/grupach, po każdym rozdziale jest propozycja bardziej złożonego projektu grupowego. Dla mnie bardzo fajny podręcznik. Na stronie wydawnictwa można poczytać o nim (to nowość z tego co pamiętam), są też dostępne darmowe dokumenty oraz guide dla nauczyciela.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-05-2015, 22:49
jz166 jz166 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Lepsze, gorsze. Co kto lubi a każdy ma inne zdanie. Faktem jest, że w ostatnich latach podręczniki do nauki francuskiego zostały bardzo uproszczone. Seria Alter Ego też to przeszła, ale jest o tyle dobra, że zawiera podręczniki dla wszystkich poziomów, co wśród podręczników do tego języka jest rzadkością. Jest mnóstwo książek do nauczania tak do B1, a od B2 lista bardzo się skraca, nie mówiąc już o poziomach C1-C2. Alter Ego w mojej ocenie jest dobrym podręcznikiem na wysokim poziomie, ale w starszym wydaniu (bez tego plusa). Dobry poziom mają również podręczniki Edito B1 oraz Edito B2.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-03-2016, 20:41
falkowska falkowska jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Dlaczego nikt nie wspomina serii Vocabularie Progressif i Grammaire Progresive? Mi się te podręczniki bardzo podobają, zwłaszcza pierwsza seria. Ma kilka części, odpowiednio do każdego poziomu, a nauka słówek opiera się zawsze na przykładowych tekstach (rzadko pojawiają się listy słówek), do tego zawsze ćwiczenia. No i poziomy nie kończą się na B2, co ktoś wyżej wytknął
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2016, 12:23
jz166 jz166 jest offline
Szyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez falkowska Pokaż post
Dlaczego nikt nie wspomina serii Vocabularie Progressif i Grammaire Progresive?
Bo to nie są podręczniki do kursu języka francuskiego. To są pozycje dodatkowe, które w sposób pogłębiony traktują osobno słownictwo i gramatykę. Ja z kolei mam inną ulubioną serię książek do gramatyki i słownictwa, tj. serię Exerçons-nous (350 exercices).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-10-2016, 17:10
mhszym mhszym jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Robakowo/Poznań
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez jz166 Pokaż post
Dobry poziom mają również podręczniki Edito B1 oraz Edito B2.
Potwierdzam, uczyłam się z Édito B2 i dla mnie to był chyba najlepszy podręcznik do nauki języka obcego (obojętnie jakiego), na jakim pracowałam. Artykuły będące kopalnią słówek, dobre pytania na rozumienie, ciekawe odsłuchy, do tego tematyczne listy słówek oraz nieźle wytłumaczona gramatyka. Do dziś wracam do tego podręcznika, mimo że korzystałam z niego w liceum, a obecnie jestem na studiach magisterskich (romanistyka).
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.