Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-10-2018, 01:44
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Jeżeli ktoś ma chęć porozmawiać po białorusku, to zapraszam. Jest moim językiem ojczystym i chcę by sławnie służył dalej. "Nie ma większego złudzenia, niż wyobrażać, że język może żyć samodzielnie jedynie przez nauczanie. Język nie może mieć prawdziwego życia, jeżeli nie żyje w życiach ludzi (Eoin Mac Neill, 1900)
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-10-2018, 21:36
puma.domowa puma.domowa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez puma.domowa Pokaż post
Zgadza się; jeszcze jest surżyk - czyli rosyjski wymawiany po ukraińsku (używany zwłaszcza na wschodniej Ukrainie i śpiewa w nim Wierka Serdiuczka), a także trasianka - rosyjski z białoruską wymową, używany w centralnej i wschodniej Białorusi.
Surżyk pierwotnie to był bodajże rodzaj chleba, a trasianka - pokarm dla krów.
Białoruskiego można uczyć się np. z Radia Racja albo z Podlasia - tam są dwa licea białoruskie (w Bielsku i Hajnówce); ponoć bardzo dobre :-)
Aaa, jeszcze dodam, że kiedyś jeden Białorusin tłumaczył mi, że rosyjski był językiem "pańskim" (używam tego góralskiego określenia, ponieważ pasuje w tym miejscu), czyli literackim - językiem "miasta"; natomiast białoruski "językiem wioski". Jako, że znam gwarę góralską (żywiecką), którą posługują się ludzie na wsiach oraz literacki język polski zdaję sobie sprawę, że wielu Białorusinów traktuje białoruski jak gwarę i nie szanuje go tak, jak szanuje się rosyjski. Lata komuny z pewnością miały wpływ na wybieranie komunikacji w języku rosyjskim. Kultura białoruska jest jeszcze bardziej związana z wsią niż kultura polska. Białoruski na Podlasiu to nie język literacki, tylko gwara będąca mieszanką polskiego, białoruskiego, ukraińskiego, rosyjskiego oraz innych języków, które pojawiały się w tym regionie wraz z osadnikami.
Ktoś słusznie zauważył, że migracje Białorusinów do Polski mogłyby dać zatrudnienie osobom mówiącym po polsku i po białorusku; tak jak to się ostatnio dzieje w przypadku języka ukraińskiego.
Ja ten język kocham, jest śliczny, ładnie brzmi - choć moja zachodniosłowiańska "kultura rodzima" znacznie się różni od wschodniosłowiańskiej, to nadal mam ogromny sentyment do Puszczy Białowieskiej i folkloru Białorusinów z Podlasia :-) Często wrzucam do języka polskiego słowa typu:: "tol'ki", "dahawaryli", "pry nachodzje", "akalica" "dzje", "kaliści", "prychoża", "żadaje", "paliwaje", "hroszy" itd.
Nie czuję jednak pieniądza ani potencjału ekonomicznego w tych klimatach - po prostu sentyment i hobby. Trzymam mocno kciuki, by ten język (razem z licznymi dialektami Podlasia) nie zaginął...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-12-2018, 21:15
agatabog agatabog jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Mesmerise Pokaż post
Jest to ,,rzadki", mało znany język. Myślę, że w takie języki zawsze warto inwestować Na rynku pracy na pewno będzie przydatny. Jeśli jest mało fachowców, to i łatwiej o pracę, a że język ,,nieoklepany", jak np. angielski, to i cena za tłumaczenie może być nieco wyższa
Z tym zdecydowanie należy się zgodzić - wiele osób obecnie posługuje się biegle językiem angielskim, francuskim, niemieckim czy hiszpańskim. Natomiast języki słowiańskie są mniej popularne i z tego właśnie powodu warto się ich uczyć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-14-2018, 13:31
klapemr's Avatar
klapemr klapemr jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja mam to samo zdanie co mój poprzednik. Nic dodać oraz nic ująć.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-15-2018, 21:11
antonikinkowicz antonikinkowicz jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Chcę zapoznać państwo z białoruską łacinką, podaną w gramatykach wyżej wymienionego Bronisława Taraszkiewicza. Jest ona podobna do abecadła polskiego, mając swoje osobliwości. To jest: a, b, с, ć, č, d, е, f, g, h, і, j, k, l, ł, m, n, ń, о, р, r, s, ś, š, t, u, ŭ, w, у, z, ź, ž. Różnią się w napisaniu litery sz jako š, rz/ż jako ž, cz jako č. Spółgłoska h czyta się jak głuche g, czyli tak samo jak w języku łacińskim. Istnieje nieznana w języku polskim litera ū oznaczająca u krótką. Napisanie w języku białoruskim może być pomocnym dla przeczytania przez nosicieli języków z pisownią łacińską
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2018, 21:36
kaluza,sylwia1996's Avatar
kaluza,sylwia1996 kaluza,sylwia1996 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agatabog Pokaż post
Z tym zdecydowanie należy się zgodzić - wiele osób obecnie posługuje się biegle językiem angielskim, francuskim, niemieckim czy hiszpańskim. Natomiast języki słowiańskie są mniej popularne i z tego właśnie powodu warto się ich uczyć.
Dokładnie. Wszyscy uczą się najpopularniejszych języków europejskich, zapominając jednocześnie o innych językach, których znajomość może przydać się bardziej, ponieważ w krajach, w których ustanowione są jako urzędowe bardzo ciężko jest się dogadać po angielsku. Przykładem takiego języka jest właśnie białoruski. Rynek powoli staje się zasycony osobami znającymi hiszpański czy włoski, więc znajomość języków słowiańskich niewątpliwie będzie naszą kartą przetargową w ubieganiu się o pracę.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-16-2018, 21:39
kaluza,sylwia1996's Avatar
kaluza,sylwia1996 kaluza,sylwia1996 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez sisianastasi Pokaż post
Uważam, że ten język raczej do niczego się nie przyda, ponieważ nawet Białorusini nie mówią w swoim języku ojczystym.
Każdy język może się kiedyś przydać i to nie wiadomo kiedy i gdzie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.