Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 08-08-2018, 15:36
Spychu1993 Spychu1993 jest offline
Kumotr

Domyślnie Chiński - Ile znaków na dzień się uczycie?

你好!
Jestem w trakcie przygotowań do HSK4. W sumie zacząłem naukę od nowa około 10.2017, w lutym 2018 zdałem HSK 1 i 2 z maksymalnym wynikiem, w czerwcu HSK 3 na 281/300, a w grudniu mam HSK4 no i zaczynają się schody Pierwsze 600 znaków nie przyszło łatwo, ale udało się. Teraz jestem gdzieś na poziomie 800-820 znaków i mam już mętlik w głowie. Chciałem się uczyć 10 nowych znaków codziennie, ale po około 200 znakach idzie coraz wolniej. Wychodzę z założenia, że chińskiego trzeba uczyć się codziennie, ile znaków w ciągu tygodnia jesteście w stanie przyswoić? Mam deadline do 2 grudnia na kolejne 400 znaków i słabo to widzę Macie jakiś system? U mnie to wygląda tak, że robię sobie plan na 7 dni. Np zaczynam od powtórzenia znaków od 1-100 (co idzie szybko, to słownictwo HSK1), potem wracam do obecnego słownictwa z HSK4 i sobie lecę np od 600-700, potem po takiej powtórce zaczynam nowe znaki np od 800-810. Następnego dnia, a nawet dni później wciąż są czasami problemy z zapamiętaniem 800-810, a staram się być na bieżąco... Moja (niestety) była korepetytorka wymagała ode mnie także zapisu w pinyin z tonami i tak się też uczę, zawsze obok znaku wypisuję pinyin z tonami.

Jakie są Wasze sposoby na naukę znaków? Jakie wg Was są realne założenia na ilość znaków tygodniowo? Przyznam, że moje 70 znaków na tydzień robi się powoli nierealne.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-16-2018, 18:26
MartaM_ch MartaM_ch jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cześć! Moim zdaniem "suche" uczenie się słówek na pamięć nie jest najlepszym rozwiązaniem. Owszem, nad chińskim należy siedzieć codziennie, jednak powinien być to sposób, który będzie Ciebie interesował. Faktycznie, czasem czystego zapamiętywania się nie ominie, jednak przy większej ilości słówek lepiej np. pogrupować je działami, zrobić mapki skojarzeń i próbować bardziej je zrozumieć / kojarzyć niż po prostu zapamiętać, bo na dłuższą metę może się to nie sprawdzić. (Mówię z własnego doświadczenia, mam za sobą 6).
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-04-2018, 13:41
Machon Machon jest offline
Kumotr

Domyślnie

To zależy tylko i wyłącznie od własnych preferencji. Byłem w Chinach z uczelni na 4-ero miesięcznym kursie i tam bywało to różnie ( na następny dzień nie raz trzeba było się uczyć po 50 słówek ) ale dawało się radę. Moim zdaniem 15 dziennie to max. Przeliczając to na HSK wychodzi 450 miesięcznie co daje Ci ponad 1200 w 3 miesiące czyli tyle ile trzeba umieć do HSK 4. Ja obecnie planuję zdawać HSK w maju przyszłego roku i uczę się 15 dziennie. Pozdrawiam i życzę powodzenia w dążeniu do celu
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.