Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 03-21-2016, 12:17
mabogacka mabogacka jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

W języku łemkowskim coraz mniej osób mówi, bo i osób, które się za Łemków uważają jest coraz mniej. Oficjalnie jest to odrębny język, jednak nie wiedzialam, że zapisywany jest cyrylicą. Niestety nie spotkałam nigdy nikogo kto mówi w tym języku, bardzo ciekawi mnie jego brzmienie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-07-2016, 12:21
klazaj klazaj jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mnie również ciekawi ten język, odkąd usłyszałam kilka historii o Łemkach od mojego dziadka. Niestety nie są one szczęśliwe, ponieważ Łemków wysiedlono z południa Polski tuż po II wojnie światowej.
Jeśli kogoś interesuje język łemkowski to może posłuchać piosenki "Litaj Ptaszko" zespołu LemON. Jego członkowie są właśnie pochodzenia łemkowskiego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 06-19-2017, 14:53
Lashike's Avatar
Lashike Lashike jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest nawet matura z języka łemkowskiego, ale różni się od tej z j. polskiego tym, że jedynie trzeba napisać wypracowanie. Widziałam arkusz rok temu, chciała sobie zobaczyć z czego to jest, ale nie ma żadnych słowników dostępnych od ręki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-07-2017, 22:45
kubutek28 kubutek28 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest jak najbardziej, oddzielny język, jak np. łużycki. Rzekłbym, że gdyby istniało oddzielne państwo Łemków, to język byłby w podobnym położeniu jak np Ukraiński. Nawet chyba podobnie brzmi. Wiadomo, jest wiele podobieństw do Polskiego, ale jest to "autonomiczny" język słowiański, podobnie jak jest kultura Łemków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-07-2017, 23:41
KK2305 KK2305 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Sama mieszkam niedaleko granicy ze Słowacją i przyznam, że jest całkiem sporo osób posługujących się językiem łemkowskim, zwłaszcza wśród starszego pokolenia. Miejscowości zamieszkiwane przez Łemków mają nawet dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-18-2017, 17:19
niejustyna niejustyna jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Nie ma sztywnych kryteriów, więc różnica jest głównie... polityczna.
Przykładowo dialekty języka chińskiego różnią się między sobą podobnie jak języki europejskie z jednej rodziny np. romańskiej lub słowiańskiej. Z pewnością różnice są większe niż między niektórymi językami uznanymi oficjalnie za osobne jak oksytański/kataloński, bośniacki/chorwacki, macedoński/bułgarski czy czeski/słowacki. Także jedni powiedzą, że łemkowski to dialekt ukraińskiego, a drudzy że samodzielny język, w zależności od tego czyje interesy reprezentują.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-05-2018, 18:45
gregory1992 gregory1992 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

To osobny język. Podobnie jak język śląski, język kaszubski, ... Do tego na wymarciu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-08-2018, 21:18
Gladyssemiramis Gladyssemiramis jest offline
Kumotr

Domyślnie

Choć przez niektórych uważany za dialekt, ja skłaniam się do wersji o języku, dużo zależy od poczucia tożsamości kulturowej. Jeśli ktoś by chciał zgłębiać temat języka łemkowskiego i miał ochotę pogrzebać w bibliotece, to proponuję zajrzeć do "Łemkowie: kultura – sztuka – język ", zbiór materiałów z sympozjum 1983, Zdzisław Stieber "Dialekt Łemków ", Wrocław 1982," Magury" roczniki turystyczno-krajoznawcze, o języku łemkowskim pisał B.Strumiński w Magury’91 i Magury’93, a z nowszych pozycji na przykład: M. Misiak, "Łemkowie. W kręgu badań nad mniejszościami etnolingwistycznymi w Europie", Wrocław 2006.
Tutaj można natomiast można posłuchać łemkowskiego radia i oglądnąć sobie coś w temacie na YT
[url]http://www.lem.fm/[/url]
[url]http://www.radio-lemko.pl/[/url]
[url]https://www.youtube.com/channel/UCSgPE3RyYk3gSilw7JezEVQ/videos[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-16-2018, 11:48
portulaca portulaca jest offline
Kumotr

Domyślnie

Pierwszy raz z kulturą łemkowską spotkałam się w... teatrze. Warszawski TR, przedstawienie futurystyczne "Robert Robur" na podstawie niedokończonej sztuki Mirosława Nahacza. Ponoć autor czuł się Łemkiem, a i druga połowa sztuki przedstawia scenę zaślubin i później przesiedlenia Łemków.
Kiedy opowiadałam o tym mojemu koledze, pochodzącemu ze wsi/miasteczka na granicy słowackiej, okazało się, że sam jest Łemkiem. Rok temu tłumaczył nawet zbiór opowiadań na język polski.

Mogę powiedzieć, że osobiście, niezależnie od tego czy to gwara czy dialekt, trudno mi było cokolwiek zrozumieć. Wspomniany znajomy czuje się przede wszystkim Łemkiem, więc przychylam się do opinii o poczuci tożsamości kulturowej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-17-2018, 15:19
dawidziu97's Avatar
dawidziu97 dawidziu97 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ja raczej niezbyt się na tym znam... Dlatego też nie będę w stanie pomóc...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.