Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-09-2017, 16:23
MartaStuhldreer MartaStuhldreer jest offline
Kumotr

Domyślnie

Faktycznie ciekawy temat!
Rzeczywiście mnóstwo zależy od kontekstu i od, że tak to nazwę, bogactwa znaczeniowego Faktycznie blue w angielskim może oznaczać bardzo wiele odcieni (a także i nastrój), i na każdy z nich mamy polski zbliżony odpowiednik. U nas jednak "niebieski" to po prostu "niebieski", ew. może być skojarzony z "boskim".
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2017, 14:01
jaja jaja jest online
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi się wydaje, ze to jest skupianie się na mało istotnej sprawie, bo przecież chyba aż tak bardzo nikt nie wgłębia się w to czy to niebieski, lazurowy czy błękitny. Ja tak mam, że dla mnie kolor 'niezapominajki' to jest najzwyczajniej w świecie niebieski
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-18-2017, 19:30
Bbaran's Avatar
Bbaran Bbaran jest offline
Kumotr

Domyślnie

Różnice językowe bywają dziwniejsze, w niektórych językach kolor trawy i nieba jest ten sam - zielony lub niebieski. [url]https://en.wikipedia.org/wiki/Blue%E2%80%93green_distinction_in_language[/url]
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 04-21-2017, 19:48
jtomasik jtomasik jest offline
Kumotr

Domyślnie

Ciekawe jest też to, że często ludzie postrzegają ten sam kolor zupełnie inaczej, nawet będąc w obszarze tego samego języka! Jeden kolor może mieć różne nazwy - każdy określi go w inny sposób. Ja sama mam czasem problem z rozróżnieniem pewnych bardziej "skomplikowanych" kolorów (mam na myśli te mniej popularne ich określenia) i dopasowania ich do odpowiednich nazw w swoim języku ojczystym...
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.