Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-21-2012, 09:57
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie Nonsensowny podział forum

Podział tego forum w sekcji "grupy językowe" jest kompletnie bez sensu, prawie w każdym calu i nie ma nic wspólnego z rzeczywistą klasyfikacją i logicznym myśleniem i jakimkolwiek porządkiem. Nielogiczne uszczegółowianie w podtytułach działów jeszcze bardziej miesza w tej sprawie. Ciężko zrozumieć tu czym kierował się autor tworząc te działy, jaką logikę przyjął, bo napewno nie kierował klasyfikacją językową.
Ponadto grupy językowe są tak duże (dodając jeszcze języki wymarłe), że naprawdę ciężko jest wypisać wszystkie języki, więc przy każdej wyliczance języków powinno być dodane na końcu "i inne".

Po pierwsze jeśli już koniecznie chcemy rozbić grupę germańską na trzy to działy powinny nazywać się:

1. języki skandynawskie (gdzie byłby szwedzki, norweski, duński, islandzki i farerski- Wyspy Owcze i inne (bo istnieją przecież wymarłe języki skandynawskie))
2. język angielski (ewentualnie można wypisać jego odmiany, dodając na początku każej "angielski amerykański", "angielski brytyjski" itd., chodź jest to moim zdaniem zbędne)
3. inne języki germańskie (niemiecki, holenderski, afrikaans i inne)

Prawdziwym jednak dziwolągiem jest dział "języki skandynawsko-bałtyckie". To chyba twór językowy tego forum, bo nikt o czymś takim nie słyszał. Nazwa działu nie wyróżnia wogóle grupy fińskiej/ ugro-fińskiej o której przecież traktuje oraz w tym dziale poruszane są tematy trzech, zupełnie nie mających nic wspólnego ze sobą grup językowych:
-skandynawskiej/północno-germańskiej- szwedzki, norweski, duński, islandzki, farerski i wymarłe języki
-bałtyckiej- litewski i łotewski oraz wymarłe języki
-fińskiej (w ramach grupy ugro-fińskiej)- fiński, estoński, mordwiński, komi, udmurcki i wiele innych

Np. język fiński jest znacznie dalszy językom skandynawskim niż język hiszpański czy polski, więc łączenie ich w jednej grupie jest nonsensem

Z tego działu powinny wyłonić się trzy zupełnie różne działy:
1. skandynawska (lub ewentualnie dołączyć ją do języków germańskich)
2. bałtycka (gdzie byłby język litewski i łotewski)
3. fińska (gdzie byłby język fiński, estoński i inne fińskie języki). Jednak można by stworzyć dział: "języki ugro-fińskie" gdzie zaliczałby się też i węgierski, jednak lepiej stworzyć dwa działy: - języki fińskie (fiński, estoński, komi, udmurcki, mordwiński itd.) oraz -języki ugryjskie (węgierski, i inne), ponieważ stwierdzenie "języki ugro-fińskie) jest bardzo, bardzo szerokim pojęciem i języki te mają ze sobą wewnętrznie mało wspólnego, a nawet same języki fińskie to dość szerokie stwierdzenie.

Proszę zapoznać się z podziałem języków indoeuropejskich, do którego należy większość z języków tych działów oraz z podziałem języków uralo-ałtajskich gdzie należy fiński i estoński.

Ostatnio edytowane przez tolek : 08-02-2012 o 10:41.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-23-2012, 18:31
Checinaa's Avatar
Checinaa Checinaa jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Dział języki skandynawsko-bałtyckie sprawił mi wiele radości jak go zobaczyłam. Taki podział nawet nie istnieje to raz, a dwa fakt, że fiński jest w językach skandynawskich prawie mnie zabił. Ktoś chyba solidnie przespał życie nie wiedząc tego...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2012, 09:27
alicja1989 alicja1989 jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Poznań
Domyślnie

Myślę, że osobom tworzącym ten podział zależało na uproszczeniu i nie do końca kierowali się faktycznym podziałem języków indoeuropejskich. Jednak zgadzam się, że na forum językowym, w którym uczestniczą osoby z wykształceniem w tym kierunku, nie powinno być takich błędów.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-24-2012, 14:29
Yeann's Avatar
Yeann Yeann jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Popieram wyżej wyrażoną opinię, że prawdopodobnie uproszczenie było głównym powodem takiego podziału. Pamiętajmy, że są tu także tłumacze, którzy nie kończyli kierunków językoznawczych i na prawdę nawet czasem nie zważają na to, gdzie dokładnie umieszczony jest dany wątek. Nie jest czasem możliwe stworzenie podziału pasującego dla każdego, ze względu na to, że języki i związane z nimi tematy mogą się za pokrywać (czy należałoby wtedy utworzyć oddzielny dział?). Prostota jest czasem kluczem, do zrozumienia.
Stary 07-25-2012, 09:33
tapioeero tapioeero jest offline
Nadszyszkownik

Domyślnie

Nie trzeba kończyć kierunków językoznawczych żeby znać podstawowe fakty dotyczące języków w Europie. Nawet w atlasie do podstawówki jest mapa gdzie pokazane są grupy językowe. Podział można było zrobić prosto, ale w taki sposób żeby nie kłócił się on z klasyfikacją językową lub logicznym myśleniem.
Jak mówiłem, np. język fiński nie ma nic wspólnego z językami skandynawskimi ani bałtyckimi, nie łączy go żadna nić pokrewieństwa ani podobieństwa do języków skandynawskich czy bałtyckich (oprócz niewielkich wpływów), język fiński jest tak samo daleki językom skandynawskim i bałtyckim jak np. japoński, chiński czy język aborygenów i znacznie dalszy niż praktycznie wszystkie języki Europy (oprócz węgierskiego i estońskiego, które są tak samo dalekie jak on). Jaki jest więc sens umieszczania fińskiego w grupie o, skądinąd dziwacznej, nazwie "języki skandynawsko-bałtyckie" Podczas gdy język fiński nie jest ani językiem skandynawskim, ani bałtyckim, a żeby było jeszcze śmieszniej to właśnie ma mniej z nimi wpólnego niż praktycznie wszystkie inne języki Europy. To samo zresztą dotyczy najbliższego krewnego języka fińskiego czyli języka estońskiego.
Ok, może ktoś chciał podejść geograficznie z jakiś powodów, a więc czemu wtedy nie nazwał grupy np. języki "Europy Północnej" itp.?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-25-2012, 18:15
Checinaa's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Yeann Pokaż post
Prostota jest czasem kluczem, do zrozumienia.
Bardzo często jest też kluczem do idiotyzmu, jak w tym wypadku.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-25-2012, 20:53
malg's Avatar
malg malg jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Yeann Pokaż post
Popieram wyżej wyrażoną opinię, że prawdopodobnie uproszczenie było głównym powodem takiego podziału. (...) Prostota jest czasem kluczem, do zrozumienia.
Pytanie... czy rzeczywiście jest to uproszczenie?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-26-2012, 00:26
Checinaa's Avatar
Podszyszkownik

Domyślnie

Moim zdaniem właśnie jest to wprowadzenie zamętu, a nie uproszczenie. Przez to, że fiński znajduje się w tak abstrakcyjnym podziale trudne jest w ogóle znalezienie go. Na początku szukałam grupy ugro-fińskiej ale jak widać solidnie się zawiodłam.
Błędy raczej nie są uproszczeniem, wg. mnie to wynika po prostu z niewiedzy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 07-27-2012, 18:14
Ineczka Ineczka jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez tapioeero Pokaż post
Ok, może ktoś chciał podejść geograficznie z jakiś powodów, a więc czemu wtedy nie nazwał grupy np. języki "Europy Północnej" itp.?
O właśnie, tak byłoby chyba najrozsądniej. Można bowiem zrozumieć, że ze względów geograficznych kraje nordyckie mogłyby się znaleźć w jednym worku, gdyż forum to dotyczy również spraw kulturowych poszczególnych regionów, a nie tylko języków. Tak więc pisanie o Finlandii w kontekście Szwecji, Norwegii czy Danii jest jak najbardziej uzasadnione.

Mnie natomiast przeszkadza również to, że języki germańskie są tak porozdzielane. Jak się bowiem chce stworzyć wątek dotyczący np. porównania pewnych aspektów języka niemieckiego i angielskiego, to gdzie o tym pisać?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 08-01-2012, 21:30
EwaŁ EwaŁ jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Jest to trudne zagadnienie i pewnie nie istnieje rozwiązanie, które przemówiłoby do wszystkich: teraz grupy są hmm.... wyssane z palca? Podział geograficzny nie pomaga w zagadnieniach takich jak porównanie języka angielskiego i niemieckiego... zastanawiające jest wobec tego czy jest w ogóle sens robienia takich podziałów, skoro pewnie dałoby się to wszystko rozwiązać odpowiednimi działami o tematyce tłumaczeniowej/metodycznej.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.