Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 12-16-2018, 13:09
najczak najczak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łaciny uczyłam się tylko przez rok, ale uważam, że jest bardzo pomocna przy nauce języków romańskich. Dzięki niej łatwiej wchodzą mi do głowy słówka z francuskiego i włoskiego, a także ich pisownia ma dla mnie dużo więcej sensu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-16-2018, 20:01
marcela marcela jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Mi akurat łacina bardzo się podobała. Jest dla mnie wyjątkowo logiczna i jakoś łatwo było mi się jej uczyć. Poza tym, moim zdaniem, przydaje się przy nauce innych języków. Przynajmniej mi się chociaż trochę przydała. Ale rozumiem, że nie każdy ma ochotę się jej uczyć i woli poświęcić czas na naukę języków nowożytnych. Kiedyś jeden z wykładowców powiedział nam, że oni też nie są zgodni w tej kwestii i co rok dyskutują, czy jednak zostawić łacinę, czy wyrzucić ją z programu. Ale na razie ma się całkiem dobrze. Panuje bowiem wśród nich przekonanie, że filolog powinien jednak mieć chociaż podstawowe pojęcie o łacinie, skoro od niej wywodzi się tyle języków.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-17-2018 o 09:14. Powód: literówki
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2018, 15:23
kebula kebula jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Miałam łacinę przez 2 semestry i nic z niej nie wyniosłam oprócz zmarnowanego czasu.
Ale ja z kolei uczę się inaczej języków: nie mogę uczyć się języków z tej samej grupy językowej, bo podobieństwa bardziej mi szkodzą niż pomagają.

Ostatnio edytowane przez EveAnne : 12-22-2018 o 22:36. Powód: literówki, jednozdaniowe akapity
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-22-2018, 23:47
RoksanaCyjak RoksanaCyjak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Łacina często pojawia się w medycynie, chociaż i w tej dziedzinie nauki zaczyna zanikać.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 12-26-2018, 12:41
EwelinaNowak EwelinaNowak jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Na studiach miałam przez rok łacinę i dzięki temu, że uczyłam się tam wielu słówek, teraz często mogę domyślić się znaczenia wyrazu w obcym języku, nawet jeśli go zupełnie nie znam.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 01-19-2019, 14:58
BeataJach BeataJach jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uczyłam się obowiązkowo łaciny w liceum i na studiach. Oprócz kilku zapamiętanych sentencji, niestety nic nie wyniosłam z nauki tego języka. Na studiach bohemistycznych także łacina nie okazała się przydatna.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2019, 16:55
PaulaP PaulaP jest offline
Kumotr

Domyślnie

Uważam, że łacina przydaje się przy nauce języków, szczególnie w przypadku języka włoskiego.
Jednak większość języków europejskich wywodzi się chociaż w niewielkim stopniu z łaciny, dlatego warto znać chociażby podstawy.
W języku angielskim często możemy się spotkać ze skrótami wywodzącymi się z łaciny jak np.:
-e.g. (exempli gratia) np.
-i.e.(id est) tj.
-ca (circa) approx
-cf (confer)-patrz
A nawet określenia godzin!
a.m.- ante meridiem- przed południem
p.m.- post meridiem- po południu.

Część słów używamy rownież na co dzień w języku polskim:
-sic (właśnie tak)
-PS. post scriptum- przy dopiskach w listach
-de facto- faktycznie
-vice versa- na odwrót
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2019, 16:59
PaulaP PaulaP jest offline
Kumotr

Domyślnie

Studiuję lingwistykę stosowaną (język angielski, niemiecki, włoski) i niestety nie mam w programie łaciny. Żałuję, bo myślę, że mogłaby mi dużo pomóc przy nauce słownictwa.
Stawiam na naukę we własnym zakresie- głównie na podstawie łacińskich sentencji
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-13-2019, 19:18
MagdaKcz MagdaKcz jest offline
Kumotr

Domyślnie

Osobiście mnie łacina zdała się rozjaśnić to i owo w nauce innych języków-myślę, że jej struktura i złożoność pozwoliło mi szybciej pojąć zasady działania języka jako systemu. Każdy ma własne zdanie i doświadczenia, myślę, że to jak i czego się uczymy jest mniej ważne niż to, co z tym potem zrobimy i jak wykorzystamy ( :
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 03-14-2019, 12:40
karolinadz9 karolinadz9 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Ja uczyłam się łaciny 4 lata i muszę przyznać, że znajomość niektórych zwrotów jest przydatna przy lekturze przeróżnych książek. Dodatkowo podczas nauki języka niderlandzkiego trzeba znać końcówki rzeczowników i odmianę ich przez przypadki żeby utworzyć liczbę mnogą, więc tutaj też ta wiedza jest ważna, a nawet obowiązkowa.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.