Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 04-17-2017, 11:58
maciejp maciejp jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie Gits

Przy okazji wejścia do kin (przynajmniej w USA i Japonii) adaptacji Ghost in the Shell ze Scarlett Johansson w roli głównej,
gorąco polecam zignorowanie filmu i w pierwszej kolejności obejrzenie oryginału z 1995r, jego sequelu (Ghost in the Shell Innocence) z 2004,
oraz serialu Ghost in the Shell Stand Alone Complex z 2002
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 05-06-2017, 19:47
agatumi agatumi jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Do kina japońskiego przyciągnęła mnie, o dziwo, produkcja nie japońska, a niemiecka, ale z historią osadzoną w kulturze Japonii - genialny Hanami - kwiat wiśni, dla mnie arcydzieło!
Następnie widziałam kilka filmów Kurosawy, ale nie będę się nad nimi rozwodzić, bo to klasyka.
Zaczarowały mnie również dwie wspomniane już obyczajówki: Pożegnania i Kwiat wiśni i czerwona fasola (Hanami - kwiat wiśni jest w podobnej estetyce).

Uwielbiam francusko-japońską produkcję Hiroshima, moja miłość za piękne zdjęcia, wspaniałe dialogi, historię. A porpos tego filmu to z niecierpliwością czekam na możliwość zobaczenia Fukushima, moja miłość, tej samej niemieckiej reżyser, co przy Hanami - kwiat wiśni.

Moją uwagę przyciągnął także Sion Siono, bardzo podobała mi się jego Gwiazda szeptów, która też nawiązuje do post-katastroficznej Fukushimy. Z kolei nie podobał mi się jego film Miłosne piekło, nie moja estetyka, zbyt wulgarna, pretensjonalna i fabuła też mi się średnio podobała.

I na koniec jeszcze bardzo bym chciała zobaczyć filmy Nasza młodsza siostra i Jak ojciec i syn Koreedy.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-06-2018, 04:40
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez agatumi Pokaż post
Moją uwagę przyciągnął także Sion Siono, bardzo podobała mi się jego Gwiazda szeptów, która też nawiązuje do post-katastroficznej Fukushimy. Z kolei nie podobał mi się jego film Miłosne piekło, nie moja estetyka, zbyt wulgarna, pretensjonalna i fabuła też mi się średnio podobała.
Jeśli o Siona Sono chodzi, to zdecydowanie wygrywa u mnie "Ai no Mukidashi" (Love Exposure), jeden z najbardziej znanych filmów tego reżysera zresztą. Trzeba przyznać, że jego prace są dość specyficzne i bardzo często mają po prostu absurdalną fabułę - czo, moim zdaniem, właśnie tak przyciąga. Przy czym trzeba się przyzwyczaić do typowego japońskiego poczucia humoru (które ja akurat bardzo lubię).
"Shinjuku Swan" też jest całkiem ciekawe, ale - jak to u Sono - dla niektórych może być kontrowersyjne. Chociaż wydaje mi się, że to znacznie lżejsze kino.

Natomiast z ulubionych filmów mogę wymienić na pewno "Akunin" (Villain) oraz "Ikari" (Rage) w reżyserii Lee Sang-Il; oba na podstawie powieści Yoshidy Shuichiego. I oba bardzo przykre, przynajmniej w moim odczuciu. Osią obu fabuł jest zbrodnia, jednak twórcy nie skupiają się na "szukaniu" sprawcy, a na samych bohaterach, ich rozwoju, relacjach.

Ale warto też wspomnieć o milszych pozycjach - z nich moim ulubionym filmem jest "Kiiroi Namida" (The Yellow Tears). Powiedziałabym, że to całkiem ładna, zabawna historia o czwórce przyjaciół, którzy chcą się spełnić w sztuce - każdy w innej dziedzinie. Jest, co prawda, trochę słodko-gorzki, ale niezwykle przyjemny. Również czas, w którym osadzona została fabuła - mianowicie lata 60., tuż przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio - jest ciekawym aspektem filmu.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 09-20-2018, 15:52
BangtanGirl BangtanGirl jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Myślę, że japońskie kino, w ogóle kino azjatyckie jest wyjątkowe. Współcześnie ludzie lubią poświęcać czas na bardzo proste filmy, takie, w których wszystko jest dla nich jasne lub mało skomplikowane, żeby nie musieli długo się nad nimi zastanawiać. Kino azjatyckie nie odchodzi od swoich tradycji, od raz obranej przez siebie drogi - jest pełne symbolizmu i referencji do różnych rzeczy, co sprawia, że wielu widzów nie rozumie tego, co widzi na ekranie, ale jednocześnie pobudza to ich umysły do myślenia, pobudza do powstania z kanapy i poszukania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2018, 23:18
thorus26 thorus26 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez BangtanGirl Pokaż post
Myślę, że japońskie kino, w ogóle kino azjatyckie jest wyjątkowe. Współcześnie ludzie lubią poświęcać czas na bardzo proste filmy, takie, w których wszystko jest dla nich jasne lub mało skomplikowane, żeby nie musieli długo się nad nimi zastanawiać. Kino azjatyckie nie odchodzi od swoich tradycji, od raz obranej przez siebie drogi - jest pełne symbolizmu i referencji do różnych rzeczy, co sprawia, że wielu widzów nie rozumie tego, co widzi na ekranie, ale jednocześnie pobudza to ich umysły do myślenia, pobudza do powstania z kanapy i poszukania odpowiedzi na nurtujące pytania.
Tak, to prawda. Kino azjatyckie jest pełne symboliki i niedopowiedzeń. Właśnie dlatego tak dobrze wychodzą im wszelkiego rodzaju dramaty. Z tego względu bardzo polecam zapoznać się z filmem "Oldboy". Co prawda, nie jest to kino japońskie, lecz koreańskie, ale świetnie charakteryzuje kino azjatyckie w ogóle. Wciągający dramat pełen symboliki i o naprawdę szokującym zakończeniu. Pokazuje, że Azja to nie tylko anime.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-29-2018, 03:12
KNiziurska's Avatar
KNiziurska KNiziurska jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Gdańsk
Domyślnie

Zgadzam się, japońskie horrory są wyjątkowo unikalne i robią wrażenie nie tylko na Azjatach, o czym świadczy masowe robienie wersji "amerykańskich". O dziwo nadal masa ludzi nie jest świadoma, że "Klątwa" czy "The Ring" mają swe korzenie właśnie w Japonii.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.