Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Kształcenie tłumacza
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 10-01-2018, 17:00
mw123 mw123 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zgadzam się z tym, że granie na jakimś instrumencie uwrażliwia i usprawnia procesy myślowe. Sama, grając na gitarze, czułam, że łatwiej mi się skoncentrować na jakimś zadaniu, a do dziś lubię wsłuchiwać się w melodię obcych języków.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-01-2018, 19:59
paulina14's Avatar
paulina14 paulina14 jest offline
Kumotr

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Gringa Pokaż post
Miałam przyjemność poznać osoby związane z muzyką - wszystkie miały talent językowy i łatwość ich przyswajania. Byli to zarówno absolwenci szkół muzycznych, muzycy amatorzy, jak i osoby grające w profesjonalnie w zespołach. W mojej grupie na studiach, z 16 osób, aż 6 było mocno związanych z muzyką.

Po części, wynika to chyba z tego, że osoby umuzykalnione mają, między innymi, "wrażliwe ucho" i łatwo im przyswajać i odtwarzać nowe brzmienia...
Hmmm... z moich doświadczeń wynika, że niekoniecznie. Czasami osoby uzdolnione muzycznie, nie są w stanie powtórzyć, wyprodukować danego dźwięku w obcym języku. To trochę tak, jak mówił mój nauczyciel gry na pianinie: możesz mieć świetne poczucie rytmu, ale niekoniecznie posiadać głos nadający się do śpiewania

Poza tym same zdolności muzyczne nie gwarantują sukcesu chociażby w nauce gramatyki!
Z drugiej strony można by zapytać, czy istnieje związek między zdolnościami językowymi i matematycznymi. Znam kilka osób, u których to idzie w parze. Ktoś kto rozumie zasady rządzące matematyką, zazwyczaj jest również w stanie pojąć te bardziej skomplikowane zależności w języku, zasady gramatyki, użycie czasów, itp, itd.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 13:13
EveAnne's Avatar
EveAnne EveAnne jest offline
Starszy Kumotr

Domyślnie

Nauka gry na instrumencie w dzieciństwie zdaje się faktycznie ułatwiać zdobywanie innych umiejętności później, nie tylko językowych. Ciekawa jestem jednak, czy choć część tego efektu można uzyskać w przypadku dorosłego podejmującego grę na instrumencie po raz pierwszy. Były jakieś badania w tym kierunku? Wie ktoś może albo ma jakieś doświadczenia własne w tej kwestii?
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 22:50
marcin84 marcin84 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Zdolności muzyczne może rzeczywiście nie gwarantują sukcesu, ponieważ myślę że to nie o nie chodzi, a o samą muzykę. Nie na darmo dzieci w przedszkolu mają coś co się nazywa "rytmiką", a przynajmniej miały kiedyś, może teraz jest inaczej. To wpływ muzyki na młody mózg jest ważny, co jest poparte wieloma badaniami. Umysł się lepiej rozwija. Dodatkowo, jeśli dołożymy do tego naukę gry na instrumencie, powstanie więcej trwałych połączeń mózgowych, które zaowocują w przyszłości. Taka osoba może mieć na przykład lepszą zdolnść zapamiętywania w ogóle lub ze słuchu, bardziej podzielną uwagę czy też pamięć wzrokową.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2018, 16:17
bolly_wood bolly_wood jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Widze jeszcze jedno podobieństwo : aby dobrze opanować instrument, należy być systematycznym. Podobnie jest z nauką języka obcego.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-11-2018, 20:23
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez jgajdamo Pokaż post
Nauka gry na instrumencie muzycznym może być pomocna przy nauce języka i wykonywaniu pracy tłumacza.

Dlaczego? Proces uczenia się wymaga sprawnej infrastruktury: ciała i umysłu. Im sprawniejsza infrastruktura tym szybszy i efektywniejszy jest proces uczenia się lub tworzenia.

W wielkim skrócie: w naszym ciele znajduje się układ nerwowy zbudowany z neuronów – czyli komórek nerwowych zdolnych do przetwarzania i przewodzenia informacji w postaci sygnału elektrycznego. Każda nowa umiejętność, np. nowe słowa czy nowe ruchy wymagają powstania nowych połączeń pomiędzy neuronami. Poprzez wielokrotne powtarzanie słów czy ruchów połączenia te zostają utrwalone i tworzy się tzw. sieć neuronowa.

Badania wykazują, że powstawanie takich sieci następuje najszybciej gdy jednocześnie zmuszeni jesteśmy do wysiłku umysłowego i fizycznego. Tak jak ma to miejsce, na przykład, podczas nauki gry na instrumencie muzycznym.

Co ciekawe utworzone w ten sposób sieci neuronowe – rodzaj infrastruktury – mogą być przez system nerwowy wykorzystywane do realizacji innych zadań. Na przykład do efektywnej nauki języka.

Reasumując: nauka gry na saksofonie wpływa na efektywność nauki języka angielskiego!

Ograniczeniem może okazać się tu czas jakim dysponujemy.

Powodzenia w wyborze instrumentu!
Przydałoby się jakieś żródło na tego typu teorię... chociaż może i prawdziwe ;P
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.