Wróć   mLingua | Forum Tłumaczy > Tłumaczenia literackie
Zarejestruj się| Translator | Sklep | Użytkownicy | Oznacz fora jako przeczytane
Odpowiedz

Narzędzia wątku Wygląd
Stary 07-15-2018, 16:27
Harry96 Harry96 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Każdy tłumacz w swojej karierze napotka nieprzetłumaczalność. Moim zdaniem przypisy tłumacza są nie do uniknięcia, więc nie uważam, że są one słabością. Słabością jest nadużywanie przypisu i poleganie na nim zbytnio.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-02-2018, 19:39
OlaChrapek OlaChrapek jest offline
Starszy Kumotr

Miejscowość: Kraków
Domyślnie

Moim zdaniem przypisów lepiej unikać, pod warunkiem, że mamy do czynienia z literaturą piękną - tam im więcej płynności w tekście, tym lepiej. Jeśli informację można jakoś wpleść w zdania, to ja bym tak właśnie zrobiła. A jeśli się nie da, to trudno, zdarzają się sytuacje, kiedy innego wyjścia po prostu nie ma - chociażby kiedy trzeba wyjaśnić znaczenie imienia i nazwiska postaci.
Natomiast jeśli chodzi o literaturę non-fiction, to przypisy mnie mniej irytują. I tak, co prawda, uważam, że najlepiej ich unikać, bo jednak psują płynność tekstu, ale nie jest to już aż tak dla mnie ważne. Chyba że wszystkie przypisy znajdują się z tyłu książki - wtedy bardzo mi się to nie podoba i jestem stanowczo przeciwna takim rozwiązaniom, bo to wręcz utrudnia czytanie.
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-10-2018, 14:40
Gringa Gringa jest offline
Podszyszkownik

Miejscowość: Łódź
Domyślnie

Dosłownie dzisiaj usłyszałam na wykładzie, że przypisy, to w zasadzie przejaw profesjonalizmu tłumacza, bo w ten sposób przyznaje się on, że coś mu nie wyszło, albo ciężko jest przetłumaczyć. Oczywiście pod warunkiem, że przypisów nie jest pół strony na każdej stronie...
Odpowiedź z Cytowaniem
Stary 10-12-2018, 19:20
nina12's Avatar
nina12 nina12 jest offline
Podszyszkownik

Domyślnie

Cytat:
Zamieszczony przez Gringa Pokaż post
Dosłownie dzisiaj usłyszałam na wykładzie, że przypisy, to w zasadzie przejaw profesjonalizmu tłumacza, bo w ten sposób przyznaje się on, że coś mu nie wyszło, albo ciężko jest przetłumaczyć. Oczywiście pod warunkiem, że przypisów nie jest pół strony na każdej stronie...
Zgadzam się. Powinno się ich unikać, ale stosować, gdy termin jest rzeczywiście trudny lub wieloznaczny.
Odpowiedź z Cytowaniem
Odpowiedz

Narzędzia wątku
Wygląd

Zasady pisania postów
Możesz wysyłać nowe wątki
Możesz wysyłać odpowiedzi
Możesz wysyłać załączniki
Możesz edytować swoje posty

vB code jest Wł.
EmotikonyWł.
kod [IMG] jest Wł.